Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Problema placa video~.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Soilkrow

Soilkrow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2014
Buna ziua, acum 2 zile am cumparat placa video "Sapphire AMD Radeon R9 290 Tri-X, 4096MB, GDDR5, 512bit, HDMI, 2x DVI, Display Port, Triple Fan", am pus placa, am instalat driveru', totul ok, apoi am vrut sa testez placa si sa vad cum se misca in unele jocuri noi (ex, Far cry 4, Shadow of Mordor etc). Intru in joc totul pare ok, insa la scurt timp calculatorul de restarteaza fara nici-un advertisment. Intru iar in joc, merge putin, se restarteaza iar. Ma gandesc ca poate este de la joc, este buguit sau ceva si zic sa incerc alt joc. Cum intru in celalant joc, nu trece mult timp si iar se da restart fara nici-un motiv. Vazand ca problema persista si nu pot juca un joc mai mult de 5 minute incerc sa investighez de la ce poate sa fie problema. De acum 2 zile si pana acum am incercat urmatoarele:am reinstalat windows-ul in ideea ca poate exista un conflict de drivere sau este o problema de la un software, insa nimic, problema tot persista. Am spus ca se supraincalzeste placa asa ca am rulat un program care masoara temperatura placii iar in momentul restartului era 50~, am zis ca nu poate sa fie de la ea. M-am gandit apoi ca poate sa fie de la sursa (Energon 750) dar n-am stiut ce sa-i fac, am incercat sa iau ceva programe care sa masoare dar n-au reusit mare lucru, apoi am zis ca poate sa fie de la prize asa ca am schimbat sursa pe o priza separata, fiind singura acolo, tot nimic. Maine probabil o sa-l duc la un service unde sa vad de ce se intampla aceste restarturi. pana atunci m-am gandit sa scriu aici in speranta ca cineva stie ceva despre acest lucru si ma poate ajuta. Mai jos aveti link la configuratia calculatorului. Multumesc

http://puu.sh/d7Lku/79e590ecd0.png

#2
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013
Si eu am patit exact acelasi lucru cu o placa R9 270. Am parcurs toti pasii care i-ai facut si tu ca pana la urma sa rezolv problema mai mult din prostie decat stiinta. Am scos placa din calculator si am bagat-o la loc iar de atunci de cateva luni nu am mai avut nici un restart. Banuiesc ca ori nu intrase bine pe slot, ori avea ceva impuritati pe mufa. Ideea e ca e dupa aia a mers.

Pana sa o rezolv asa, am reinstalat si windowsu, am schimbat si sursa, am schimbat si cablurile de alimentare separata, am reinstalat driverele pt. ea ... si nimic, tot la fel facea, a dracu catea.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Schimba sursa cu alta , dar tot potenta de proba macar .

#4
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Ce placa de baza ai?
Poti sa incerci si alta sursa dar aia pare OK.
Eu zic ca cel mai probabil e o problema cu placa video, vezi daca mai esti in cele 14 zile legale o poti returna daca e luata de pe net, altcumva, garantie si sa iti dea alta noua.

Edited by PaulFCB, 27 November 2014 - 22:03.


#5
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013
A si inca o chestie. Din ce imi aduc aminte, uneori placile astea video nu prea se impaca exagerat de bine cu placile de baza de la Asrock, decat daca faci update la bios la ultimele versiuni.
.... asta daca cumva se nimereste sa ai placa Asrock.

Edited by Costi87, 27 November 2014 - 22:16.


#6
Soilkrow

Soilkrow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2014
Multumesc de raspunsuri. Am facut ce a spus Costi87, am scos placa, am miscat putin firele, am pus totul la loc si tot nimic, tot se da restart.

@jeffy86able, La asta ma gandeam si eu dar n-am de unde sa gasesc o placa 750w+ incat sa pot incerca asta, de aici m-am gandit sa ma duc la service.

@PaulFCB, Placa de baza este AsRock H67M, se vede in print screen. Este luata de la eMag, am 30 de zile sa o returnez, probabil ca dupa ce o sa epuizez toate ideiile o sa ajung sa o returnez, pana atunci tot incerc, imi este greu sa cred ca este de la placa.

@Costi87 Da, placa este Asrock, acum o sa ma documentez despre cum sa fac update la bios, o sa revin cu un raspuns dupa ce-i dau de cap.

EDIT:

Am facut update la bios dar n-am scapat de problema.

Edited by Soilkrow, 27 November 2014 - 23:17.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Intertech energon 750 nu e in niciun caz recomandata pentru acel GPU.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate