Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cumparare garsoniera ca investitie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Ma bate gandul sa cumpar o garsoniera cu maxim 20000 euro, in Timisoara prin credit imobiliar/Prima Casa. Nu detin nici o alta proprietate personala asa ca m-as incadra, simulatoarele bancilor arata ca sunt in grafic:D
Garsoniera vreau sa o dau in chirie si aici e problema, nu stiu cat de riscanta ar fi "investitia mea"
Am calculat cat ar fi rata lunara pe 20 de ani si ar acoperi chiria lunara.
Salarul mi-ar permite sa platesc rata dar pentru mine ar insemna o pierdere in cazul in care nu gasesc chiriasi ok.
Desigur insa ca nu am cum sa prevad ce ar fi peste 2-3 ani, din ce am observat Timisoara e un oras cautat si scump din punctul de vedere al chiriilor.
Ce parere aveti? Cei avizati care au habar cat de cat de subiect va rog sa ma ajutati cu un sfat.

#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Pe durata creditului, banca e proprietara, si deci nu o poti oferi spre inchiriere. Cel putin nu legal.

Edited by oauzor, 26 November 2014 - 16:07.


#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Mai sunt 700 de topice pe acest subiect, chiar pe acest forum.
Parerile sunt impartite.
Tu chiar ai de gand sa iei o decizie care te afecteaza pentru 20 de ani in baza a ce vor spune niste necunoscuti pe un forum public?
Nu poate nimeni sa stie ce o sa te astepte pe tine in viitor, nu stie nimeni ce fel de persoana esti si cum ii vei controla pe chiriasi, nimeni nu poate sa stie ce fel de chiriasi o sa ai.
Daca o faci strict sperand ca o sa acoperi rata din chirie, atunci mai bine lasa.
Daca esti pregatit psihic sa faci fata la toate dificultatile ce te asteapta si te stii ca in general faci fata cu brio la dificultati grele, atunci da-i bataie.

#4
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
legal nu o poti inchiria, dar daca ceri plata pe o luna in avans (ca si garantie pt cheltuieli) si le spui sa iti arate chitantele ca au platit curentul, blocul si eventual CATV nu ai de ce sa iti faci griji. am si eu o garsoniera in timioara inchiriata si de aproape 1 an nu am probleme cu chiriasii (ii arata lunar surorii mele chitantele).

#5
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Nu aveam idee, de ex. ca nu o pot inchiria legal! Asa ca ma bucur ca am postat intrebarea, nu am pretentia ca stiu totul, nu o sa iau decizia in fuctie de ce spune x de pe un forum dar info ca cea de care am zis, ma ajuta.

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postoauzor, on 26 noiembrie 2014 - 16:06, said:

Pe durata creditului, banca e proprietara, si deci nu o poti oferi spre inchiriere. Cel putin nu legal.
o prostie
cum sa fie banca proprietar??!

#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postaeon, on 26 noiembrie 2014 - 16:19, said:


o prostie
cum sa fie banca proprietar??!

In cazul achizitiei prin credit,  asupra imobilului va fi instituita ipoteca in favoarea bancii (sau a statului, in cazul programului Prima Casa), iar aceasta va fi inscrisa in cartea funciara.  La rambursarea finala a creditului, ipoteca se ridica, iar imobilul nu mai este grevat de nicio sarcina.

Pe parcursul creditului, nu veti putea instraina imobilul achizitionat decat cu acordul bancii.

Info:  http://www.conso.ro/...ri-depline.html

#8
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Daca tot faci un efort incearca la 2 camere,aici mereu va exista cerere sustinuta.

#9
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Suna extrem de dubios faptul ca nu poti inchiria o locuinta daca ai luat-o pe credit.

#10
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Si de cand inchirierea este acelasi lucru cu instrainarea?

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postoauzor, on 26 noiembrie 2014 - 16:24, said:

In cazul achizitiei prin credit,  asupra imobilului va fi instituita ipoteca in favoarea bancii (sau a statului, in cazul programului Prima Casa), iar aceasta va fi inscrisa in cartea funciara.  La rambursarea finala a creditului, ipoteca se ridica, iar imobilul nu mai este grevat de nicio sarcina.

Pe parcursul creditului, nu veti putea instraina imobilul achizitionat decat cu acordul bancii.

Info:  http://www.conso.ro/...ri-depline.html

si ce legatura are cu dreptul de proprietate??

#12
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Are partea lui de dreptate ouzor, insa o poti inchiria cu acordul bancii, si cred ca il poti poti obtine, depinde ce scrie in contractul de credit.
Oricum 90% din oameni inchiriaza fara sa plateasca impozit statului.

#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Daca il iei prin programul Prima Casa, il poti da spre inchriere dupa 5 ani doar cu acordul bancii.

Mai bine v-ati informa si ati posta ceva util decat sa ma contraziceti pe mine.

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu ai absolut deloc dreptate in ceea ce priveste proprietatea imobilului
la chirie probabil ca da, trebuie sa ceri acordul bancii.. teoretic

Edited by aeon, 26 November 2014 - 16:47.


#15
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Mult nu o sa mai dureze cu chiriile la negru. Cand iti faci planurile,tine cont si de faptul ca trebuie sa platesti la stat 17.5% impozit (12% pe venit si 5.5% sanatate) si in 20 de ani se poate majora semnificativ procentul, deh in Romania nu e incurajata incheaburirea :)

#16
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View Postluciana5, on 26 noiembrie 2014 - 15:59, said:


Poate merge, poate nu. De-aia ii zice investitie. Daca era ceva sigur si cunoscut, facea toata lumea. Daca nu stii sa faci nimic altceva, investitia in imobiliare poate fi o alternativa. Personal, nu cred ca e un moment bun pentru o astfel de investitie. Rata poate creste. Dar in acelasi timp si chiria poate creste, este o lume dinamica in care deciziile luate se pot dovedi bune sau proaste doar dupa ce au fost luate. Daca tu crezi ca investitia e buna, incearca, cel mult poti pierde niste bani, dar pune-ti pe hartie un "cel mai rau caz posibil" si vezi daca iesi cu fata curata.

Eu worst case scenario il vad robor la 8% si garsoniera fara chiriasi timp de 6 luni. Daca poti face fata unui astfel de scenariu, nu vad de ce n-ai incerca.

#17
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Timisoara e centru universitar si vei gasi usor chirias pentru garsoniera la un pret decent (130-150 EUR pe luna). Nici nu se pune problema sa platesti impozit pentru asa ceva. Daca ai grija pe cine lasi inauntru (uita-te la culoarea pielii) n-o sa ai probleme. La studenti intereseaza-te unde lucreaza parintii pentru ca ei vor plati chiria! Nu e greu deloc sa faci o alegere potrivita!

#18
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Foarte buna ideea sa te legi la cap daca nu te doare: faci un credit pentru 20 de ani si apoi te apuci de lucruri la care nu te pricepi. Poate ar fi mai intelept sa economisesti vreo 5 ani ca si cum ai avea credit iar apoi cu experienta economisirii si banii in cont te gandesti ce vrei sa faci. Ai o idee gresita despre ce inseamna o investitie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate