Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

maselele de minte

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
Am 30 ani si inca nu am masele de minte iesite.Intrebarea mea este daca pana la varsta asta nu mi-a iesit masea de minte,mai sunt sanse sa iasa?Sau am scapat de asa ceva?pt ca am auzit ca-s dureroase si chiar nu doresc sa-mi iasa.
Sper din tot sufletu sa nu-mi iasa

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Nu stiu unde ai auzit tu ca is dureroase, dar mie cand mi-au iesit(pe la 18-19 ani) nu mi-au provocat dureri. Poate dor cand cad :D.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Pot să mai apară.

Nu dor obligatoriu, la mine nu au durut, doar o mică jenă.

#4
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Pana la varsta asta nu ai facut absolut nicio radiografie? Spun asta pentru ca se vede daca ai sau nu. Daca ai, clar voi iesii candva. Dar sunt persoane care nu au, de exemplu prietena mea. A fost sa faca radiografie pentru aparat dentar si au vazut/sa descoperit ca nu are masele de minte.

#5
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Am inteles ca nu au iesit;  nu au iesit din gingie sigur, dar nu-i exclus (din varii cauze) sa fi crescut deja intr-o pozitie atipica si sa fi ramas sub gingie.
Mergi la un cabinet totusi.
Despre durere nu stiu, insa atunci cind 'rasar' se simte ceva - ca si la copiii mici cind le dau dintisorii.

Edited by jobist, 26 November 2014 - 14:38.


#6
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
o sa atasez mai tarziu o radiografie sa vedeti cam cum arata.O scanez si o pun

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu as zice mai degraba ca nu le ai deloc, putem vedea asta pe radiografie.

Nu scana radiografia pt. ca nu o sa se inteleaga mare lucru din ea, ideal ar fi sa o lipesti cu niste scoci pe o coala alba de hartie si apoi sa o lipesti pe ferastra si sa-i faci o poza, asta daca ai si lumina suficienta de afara.
Daca nu ai, mai bine o pui maine.

Edited by gumball3000, 26 November 2014 - 15:31.


#8
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014

View Postgumball3000, on 26 noiembrie 2014 - 15:31, said:

Eu as zice mai degraba ca nu le ai deloc, putem vedea asta pe radiografie.

Nu scana radiografia pt. ca nu o sa se inteleaga mare lucru din ea, ideal ar fi sa o lipesti cu niste scoci pe o coala alba de hartie si apoi sa o lipesti pe ferastra si sa-i faci o poza, asta daca ai si lumina suficienta de afara.
Daca nu ai, mai bine o pui maine.
asta stiu si eu ca nu le am.eram doar "ingrijorat" daca o sa mai creasca sau ba la varsta care o am.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca nu iti apar pe radiografie in alveole, atunci nu o sa-ti mai creasca nimic.

#10
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
aceasta este radiografia mea

Attached Files



#11
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Mi se pare ca in partea stanga jos are doar 7 in loc de opt. Ciudat :)

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pe maxilar ai deja doi molari de minte.
Pe mandibula ai unul singur pe hemiarcada stanga.
Iti lipseste incisivul lateral dreapta (1.2) de pe maxilar.
Ai in total 30 dinti din cei 32 cat are in mod normal un om (cu tot cu molarii de minte).

Edited by gumball3000, 27 November 2014 - 15:15.


#13
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
unde este lipsa acolo am avut un dinte de lapte pe care l-am scos si urmeaza sa fac implant,dar trebuie sa astept 30 zile asa mia zis stomatoloaga.partea proasta este ca mai am inca un dinte de lapte pe care trebui sa-l scot,dar deocamdata stomatoloaga mia recomandat sa nu umblu la el daca nu se misca
Ma bucur ca deocamdata nu am carii,exceptand acea masea la care am plombat-o acum 3 ani.Dar vad ca si la aia a inceput sa se rupa plomba pe canal.Inseamna ca nu m-a lucrat bine Posted Image

Edited by ghost_-, 27 November 2014 - 15:19.


#14
adinaa94

adinaa94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.11.2014
Sunt dureroase,eu cel puțin am avut dureri crunte!

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postghost_-, on 27 noiembrie 2014 - 15:14, said:

Ma bucur ca deocamdata nu am carii,exceptand acea masea la care am plombat-o acum 3 ani.Dar vad ca si la aia a inceput sa se rupa plomba pe canal.Inseamna ca nu m-a lucrat bine Posted Image
4.6 nu este obturat corect si se vede si o radiolucenta acolo, daca nu vrei sa-l pierzi cauta un endodont pt. un retratament.

#16
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014

View Postgumball3000, on 29 noiembrie 2014 - 23:16, said:

4.6 nu este obturat corect si se vede si o radiolucenta acolo, daca nu vrei sa-l pierzi cauta un endodont pt. un retratament.
o sa intreb stomatologu ce e ala radiolucent cand oi incepe implantul, ca sincer sa fiu nush "in ce lb vorbesti".ma depaseste.la care dinti te referi mai exact si ce e ala radiolucent?

Edited by ghost_-, 30 November 2014 - 00:24.


#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postgumball3000, on 27 noiembrie 2014 - 15:12, said:

Pe maxilar ai deja doi molari de minte.
Pe mandibula ai unul singur pe hemiarcada stanga.
Iti lipseste incisivul lateral dreapta (1.2) de pe maxilar.
Ai in total 30 dinti din cei 32 cat are in mod normal un om (cu tot cu molarii de minte).
Te-as ruga sa nu mai interpretezi radiografii. Sau macar pune-ti naibii in semnatura aia ca dai sfaturi neavizate, s-ar putea multi sa ia de bun tot ce spui.
Acolo e o agenezie de incisivi laterali, la fel este si 2.2-ul din stanga, fiind tot de lapte.
Molarul de minte din dreapta sus (DREAPTA pentru cel de mai sus care a zis ca pe stanga nu are molar de minte, frate, nu mai interpretati radiografii daca nu stiti care-i dreapta voastra si dreapta pacientului, ca ma apuca bâțu') trebuie extras pentru ca are o extruzie foarte urata si oricum este tinut degeaba, creeaza numai probleme acolo. De asemenea, parca mai sus spuneai ca nu are deloc masele de minte, de unde mama fundului stiai tu asta? Te-am rugat de atatea ori sa-ti pastrezi limitele de sfaturi sau sa nu mai vorbesti tampenii, ca daca-ti sterg sau editez posturile, urli. Se spune radiotransparenta, nu lucenta. Pe langa asta uite in ce hal ai prostit un pacient, care habar n-are despre ce i-ai zis si acum e agitat ce e aia "radiolucent" si ce sa faca. Daca tot dai un sfat, da-l frumos si corect. Dar ce pretentii putem avea? Nu esti doctor si habar n-ai sa vorbesti sa inteleaga cineva ceva.

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca ii spuneam de agenezie de incisivi laterali sigur intelegea.
radiolucency=radiotransparenta (s-a notat)

View Postghost_-, on 30 noiembrie 2014 - 00:22, said:

o sa intreb stomatologu ce e ala radiolucent cand oi incepe implantul, ca sincer sa fiu nush "in ce lb vorbesti".ma depaseste.la care dinti te referi mai exact si ce e ala radiolucent?
radiotransparenta: se vede o diferenta de culoare (mai negru) la nivelul osului de sub radacina molarului de jos pe care s-a lucrat, cel din dreapta ta (stanga de pe radiografia atasata aici),adica este afectat osul din acea zona din cauza bacteriilor ramase pe canale; trebuie dezobturat, curatat si refacut tratamentul de canal la el.

Edited by gumball3000, 30 November 2014 - 11:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate