Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Problema statie emisie-receptie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Buna ziua.
De ceva timp am o problema legata de statia de pe masina, mai exact acesta:
http://www.cartronic...pro2000-3866627

cu antena aceasta:
http://www.statii-ra...talpa-14cm.html

De la un timp a inceput sa se auda un barait foarte des atunci cand aud pe altii cand vorbesc.
Face treaba asta mai ales ziua, cand este foarte multa lume.
Are si functia de autosqulech, dar cu tot cu aia tot se aud baraieli.
Unii se aud foarte bine, dar altii parca nu se aud deloc si baraie statia aia incontinuu.
Se mai aude un barait de cateva secunde si atunci cand se incheie convorbirea cuiva, inainte se auzea foarte scurt, acum parca se aude vreo 2-3 secunde.
A mai patit cineva asa ceva ?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Greu de zis dintr-o descriere asa simpla. Baraitul poate fi de la mai multe statii simultan pe acelasi canal, se interfereaza reciproc, mai poate fi de la zgomot local sau regional, langa instalatii electrice, paraziti in instalatia electrica auto/xeoane aftermarket, pirat etc... sau poate fi ceva defect in partea audio / demodulator, fugita de pe frecventa exacta (decalaj) sau filtru decalat la demodulator.
La orice semnal receptionat baraie sau numai la alea slabe ? Squelch-ul trebuie ajustat conform zgomotului de banda, autosquelch-ul nu garanteaza nimic, este doar un squelch predefinit la un nivel ceva mai mare cat sa acopere interferentele usoare. Nu uita, squelch-ul cu cat e mai "sus" cu atat taie mai mult din semnalele mai slabe.

Edited by andreic, 25 November 2014 - 12:18.


#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Cateodata se aude la unii absolut perfect, ca si cum as vorbi la telefon, dar apoi dupa ce termina omul de zis incepe sa baraie cateva secunde, inainte nu facea asa ceva....
Cateodata baraie si fara sa aud vreo vorba ceva, ca si cum ar apasa cineva aiurea pe microfon si se aude numai un barait.
Xenoane nu am pe masina.
Ideea este ca am intrebat prin statie daca la restul se aude vreun barait si mi s-a raspuns ca nu se aude nimic suspect, deci ceva ar fi de la mine....

Edited by eug3n92, 25 November 2014 - 12:49.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Ridica squelch-ul putin mai sus in momentul in care dupa corespondent auzi barait o vreme. O fractiune de secunda la orice statie se aude din inertie dar nu trebuie sa se auda mult. Daca se aude mult inseamna ca squelch-ul permite semnale mai mici sa intre impreuna cu zgomotul. Riscul este sa-ti taie semnalele mai mici, acu depinde de tine ce necesitati ai, vorbesti cu statii apropiate care se aud bine sau corespondentul e mai departe si intra greu si atunci trebuie sa tii squelch-ul cat mai jos tolerabil.
Daca zici ca la aceleasi reglaje si antena inainte nu facea asa verifica si cablul catre antena sa fie lipit corect la tapla sau sa nu aibe alte defecte, daca dispare legatura la masa se poate intampla sa ai zgomot mai mare ca de obicei in receptie pe langa alte inconveniente gen emisie mai slaba.

Edited by andreic, 25 November 2014 - 13:22.


#5
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Am dus statia la magazinul de unde am cumparat-o si au trimis-o in service.
Culmea....a expirat garantia exact acum 3 luni.
Antena a spus ca este buna, a zis ca problema este din statie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate