Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

DigiMobil după 15 decembrie 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
note

note

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.11.2014
Ce se va întâmpla cu minutele "nelimitate" si traficul de internet după 15 decembrie 2014 ? După această dată din câte am înțeles nu va mai exista Roaming în UE.
DigiMobil va impune clienților un anumit număr de convorbiri gratuite în roaming?


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ce treaba are roaming-ul international cu cel national?Posted Image

In caz ca asta era ingrijorarea ta... Daca se renunta la roaming in UE, ce impuneri sau limitari din partea celor de la Digi iti provoaca temeri?

L.E. - Ce modificari visezi tu in Dec 2014?

Quote

A new regulation, which has passed the European parliament and still need to be approved by the Council of the European Union, would make all end-user roaming charges in the EU illegal from 15 December 2015, ensuring that customers always pay the same for all calls, text messages (SMS), and mobile data usage everywhere in the EU.

Edited by Lesbianu, 25 November 2014 - 06:56.


#3
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
Nu mai posta aceeasi informatie eronata peste tot. Dupa cum ti-a zis si colegul e vorba de 2015. Roaming international nu e acelasi cu roaminingul national.
Si inainte de adeschide un topic nou, studiaza aria pe care doresti sa-l deschizi.

#4
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postnote, on 25 noiembrie 2014 - 06:25, said:

Ce se va întâmpla cu minutele "nelimitate" si traficul de internet după 15 decembrie 2014 ? După această dată din câte am înțeles nu va mai exista Roaming în UE.
DigiMobil va impune clienților un anumit număr de convorbiri gratuite în roaming?
eu nu am auzit sa se impuna numar de convorbiri. in cel mai rau caz minute.

#5
note

note

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.11.2014
mda acum am aflat si eu...este 15 decembrie 2015 deci putem sa mai asteptam pana atunci :)

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
io nu cred ca ai inteles bine ce inseamna disparitia roamingului.
nu inseamna ca nu vei mai putea suna in/din strainatate, ci ca efectiv toata europa va fi acelasi lucru cu reteaua nationala.
e un lucru bun, nu unul rau.

#7
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
Incepand cu 20 Decembrie 2015, conform legislatiei Europene, toate companiile de telefonie mobila vor fi obligate sa 'aibe' acelasi tarif pentru convorbirile efectuate in orice retea de pe teritoriul Europei! Nu va mai exista Roming-uri!

Asa ca aviz celor care isi reanoiesc abonamentele pe o perioada de 2 ani! ...se vor trezi ca au luat o mare teapa!

Edited by iflorin, 25 November 2014 - 09:31.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postiflorin, on 25 noiembrie 2014 - 09:30, said:

Incepand cu 20 Decembrie 2015, conform legislatiei Europene, toate companiile de telefonie mobila vor fi obligate sa 'aibe' acelasi tarif pentru convorbirile efectuate in orice retea de pe teritoriul Europei! Nu va mai exista Roming-uri!

Asa ca aviz celor care isi reanoiesc abonamentele pe o perioada de 2 ani! ...se vor trezi ca au luat o mare teapa!

Nu se gindeste aproape nimeni la roaming cind isi face contractul. Multi nu stiu nici ce este, vezi pe threadul asta de exemplu...

#9
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postiflorin, on 25 noiembrie 2014 - 09:30, said:

Incepand cu 20 Decembrie 2015, conform legislatiei Europene, toate companiile de telefonie mobila vor fi obligate sa 'aibe' acelasi tarif pentru convorbirile efectuate in orice retea de pe teritoriul Europei! Nu va mai exista Roming-uri!

Asa ca aviz celor care isi reanoiesc abonamentele pe o perioada de 2 ani! ...se vor trezi ca au luat o mare teapa!

Vor avea, dar nu stiu daca asta inseamna si faptul ca iti va consuma din minute. Cred ca vei avea tarife mai mici catre alte state, de ex. acum la orange suni cu 40-60 centi catre UE, dupa 15.12.2015 vei suna cu, cat va fi tariful unui apel national la data aceea. Acum e undeva la 12-18 centi.

#10
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
@initiator: Cred ca ai confundat roaming-ul in UE cu cel international.

#11
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007

View Posteasy90rider, on 25 noiembrie 2014 - 10:00, said:

Vor avea, dar nu stiu daca asta inseamna si faptul ca iti va consuma din minute. Cred ca vei avea tarife mai mici catre alte state, de ex. acum la orange suni cu 40-60 centi catre UE, dupa 15.12.2015 vei suna cu, cat va fi tariful unui apel national la data aceea. Acum e undeva la 12-18 centi.

Nu va mai exista tarife diferite, toate vor fi  la fel!
Singura diferenta va fi 'culoarea' retelei mobile! si abonatii 'prinsi' pe perioada de 2 ani, care vor plati taxele conform contractului... :)

#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Ca nu vor exista tarife diferite nu cred ca e egal cu minutele nationale sunt si minute internationale....

#13
equilibrium2x

equilibrium2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007

View Postiflorin, on 25 noiembrie 2014 - 11:19, said:


Nu va mai exista tarife diferite, toate vor fi  la fel!
Singura diferenta va fi 'culoarea' retelei mobile! si abonatii 'prinsi' pe perioada de 2 ani, care vor plati taxele conform contractului... Posted Image

La RDS? N-ai sa vezi asa ceva :) Astia au avut intotdeauna tariful minim posibil (nu in abonamentele share/gratuite). Chiar de curand au dublat viteza la FL 50 si 100 si pentru cei care nu au prelungit.
Deci cel mai probabil vorbeai de "aerisiti".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate