Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Recomandare amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mozzart01

mozzart01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2013
Doresc un amplificator sh de preferat care sa ofere un bass puternic , din ce am auzit , amplificatoarele Harman Kardon ar fi bune , am gasit si ceva nou la oferta ,sper ca nu se considera reclama https://www.avstore....enon-pma-520ae/ , e bun de ceva? , pentru o statie sh bugetul alocat ar fi de maxim 400 ron .

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
E un amplificator entry level,mai bine te orientezi catre sh dar aici e loterie.

#3
mozzart01

mozzart01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2013
stiu ca este o loterie, nu-i problema, important e sa imi recomandati un amplificator si o sa-l ascult inainte sa-l cumpar si asta e dupa noroc :))

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Bun...dar nu ai precizat pe ce boxe urmeaza sa il pui...daca boxele sunt slabe la capitolul basi nu ai facut nimic,poti sa iei cel mai "basos" amplificator.
Iti pot recomanda NAD,sunt basoase si puternice,dar va trebui sa mai umbli la finante(daca vrei unul nou),macar un C326.

#5
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Cambridge Audio are iarasi un sunet 'corpolent":http://www.okazii.ro...o-a5-a157565804

#6
mozzart01

mozzart01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2013
am primit 2 boxe cu 2 canale din lemn de podea , le-am testat la cineva se aud bine rau ,dar nu scrie pe ele nimic ,si am un subwoofer panasonic care este montat pe un sistem 5.1  ,de boxe oricum nu-i problema ca probabil in timp imi voi achizitiona altele ,amplificator am nevoie acum , nu am mai auzit de acest amplificator cambridge , isi merita sigur investitia? de nad nu am bani sa cumpar unul nou.. oricum am auzit ca amplificatoarele vechi le fac de ras pe cele noi , sau sunt doar vorbe?

Edited by mozzart01, 25 November 2014 - 00:36.


#7
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 mozzart01, on 25 noiembrie 2014 - 00:36, said:

am primit 2 boxe cu 2 canale din lemn de podea , le-am testat la cineva se aud bine rau ,dar nu scrie pe ele nimic ,si am un subwoofer panasonic care este montat pe un sistem 5.1  ,de boxe oricum nu-i problema ca probabil in timp imi voi achizitiona altele ,amplificator am nevoie acum , nu am mai auzit de acest amplificator cambridge , isi merita sigur investitia? de nad nu am bani sa cumpar unul nou.. oricum am auzit ca amplificatoarele vechi le fac de ras pe cele noi , sau sunt doar vorbe?

ai spus ca vrei mai mult bass, asta are cu prisosinta, ai si un review de la mine dar gasesti mai multe pe net:http://www.hometheat...ier-7-2004.html

#8
mozzart01

mozzart01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2013
am inteles mersi , si cate boxe pot sa conectez la acest amplificator? 2 perechi maxim?

#9
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 mozzart01, on 25 noiembrie 2014 - 00:51, said:

am inteles mersi , si cate boxe pot sa conectez la acest amplificator? 2 perechi maxim?

vrei 5.1?http://www.okazii.ro...-741-a127295125

#10
mozzart01

mozzart01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2013
nu , vreau sa conectez 3 boxe de podea + un subwoofer , cred ca raman la amplificatorul cambridge, sa vad cum gasesc unul de vanzare in Bucuresti , daca mai aveti alte recomandari intre timp ar fi perfect

#11
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 mozzart01, on 25 noiembrie 2014 - 01:15, said:

nu , vreau sa conectez 3 boxe de podea + un subwoofer , cred ca raman la amplificatorul cambridge, sa vad cum gasesc unul de vanzare in Bucuresti , daca mai aveti alte recomandari intre timp ar fi perfect
  teoretic poate functona ce vrei tu dar nu si practic la ampli stereo, mergi pe 5.1 ca sa folosesti si subwooferul+ mai multe incinte (splituiesti semnal stereo in Dolby prologic)

#12
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 mozzart01, on 25 noiembrie 2014 - 01:15, said:

nu , vreau sa conectez 3 boxe de podea + un subwoofer................
Jesus !

Tu ai auzit de notiunea de imagine stereo, soundstage, aerisire intre instrumente si multe altele ?!!!
Ei bine, treburile astea nu se obtin cu strutocamile formate din 3 boxe de podea si-un subwoofer.

Cat priveste basul, depinde in mare masura de asteptarile tale, de muzica pe care o asculti, dar si de amplificare si de boxe.

Eu am auzit boxe de podea Pioneer, la 700lei (demult, nu acum), cu mid-bas-uri de 13cm care oferea niste basi atat de adanci ca nu-mi imaginam de unde naiba-i scoate, si erau conectate la unul dintre cele mai ieftine receivere multichannel de la Sony (din nou, o firma mediocra, cand vine vorba de audio hi-fi).

Pe de alta parte am ascultat sisteme de multe ori mai scumpe, formate din aparatura mult mai profi, precum Marantz, JBL, etc. si am ramas si mai surprins de superficialitatea cu care tratau notiunea de sunet.

Mergi si asculta apoi vezi ce si cum.
Da, probabil prima alegere care cu siguranta iti va satisface nevoile ar fi HK 980, care nu numai ca stie bine cu basii, insa acestia presteaza foarte bine de la volum scazut.
Probabil cam la fel se comporta si 3770...
Incearca sa-l asculti cu niste Heco Victa pentru inceput (asa, ca idee, fiindca am inteles ca ai deja niste boxe), desi e nevoie de boxe mult mai bune pentru acel amp.

#13
mozzart01

mozzart01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2013
deci pentru un sunet stereo bun trebuie 2.1 ? sau 2.0 ? vream sa fac combinatia aia pentru un bass mai bun , stiu ca pierd din fidelitatea sunetului , mersi pentru recomandari dar hk 980 am gasit doar la 1200 ron , e prea mult pentru buzunarul meu , 3770 nu am gasit deloc pana acum , o sa mai incerc  , mersi .

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
HK 980 ,3390 ,3490(recevivere stereo-ultimile doua) sau modelele noi 3770 ,3700(tot receivere stereo) n-au nici macar loudness iar la capitolul bas profund nu stau deloc stralucit. Au un sunet bun ce-i drept. NAD-urile mai degraba ofera mai mult bas. Sau un Sony Esprit SH.
Avantajul la receiverele stereo HK ,si Yamaha si Onkyo e ca au si iesire de subwoofer activ asa ca mai poti compensa cu asta la capitolul e basi.
Acum depinde ce intelege fiecare prin "bas puternic". Daca e vorba doar de bubuiala de club atunci sistemele HI-FI clasice cu sunet corect cam n-au ce cauta. Daca e vorba de un bas profund ,detaliat si bine conturat atunci investitia e oarecum mare si trebuie facuta atat la boxe cat si la amplificator.

Edited by edigee, 25 November 2014 - 11:08.


#15
mozzart01

mozzart01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2013
si un amp sh cu loudness ce imi recomanzi?

#16
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 mozzart01, on 25 noiembrie 2014 - 11:50, said:

si un amp sh cu loudness ce imi recomanzi?
Nu ai vreun magazin SH pe la tine prin oras sa mergi sa probezi vreo 15-20 de aparate ?

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 missionnad, on 24 noiembrie 2014 - 23:57, said:

E un amplificator entry level,mai bine te orientezi catre sh dar aici e loterie.

Orienteaza-te catre SH-uri cu condensatori uzati, tranzistori obositi, tehnologie depasita si aparate pline de zgarieturi, ciobituri si peste care e posibil sa fi varsat unul sau altul pe la chefuri, e mereu o alegere mai buna. De curiozitate, daca acel Denon (care e totusi o firma cunoscuta) e entry level (si este, strict raportat la ei, e cel mai ieftin amplificator stereo al lor), cum e un receiver Akai (din asta modern, de cand firma a fost preluata de ceva chinezi) multicanal si care costa vreo 300 si ceva de lei ? Nu fac lobby la lucrurile ieftine, dar ma irita acest termen "entry level", e un alt mod de a-l face pe cumparator un parlit, descult si sarantoc.

 Motanu13, on 25 noiembrie 2014 - 18:56, said:

Nu ai vreun magazin SH pe la tine prin oras sa mergi sa probezi vreo 15-20 de aparate ?

Nu stiu carui motan ma adresez, pentru ca am impresia ca mai exista un motan, care are avatar o banana parca, dar cine garanteaza ca un aparat care suna bine acolo va suna bine peste cateva zile sau peste o luna-doua. Aparatele SH sint ca masinile, le pot manari samsarii sa sune cat de cat ok pana le vand. Pe audioweb e un nene care restaureaza aparate si care a lucrat la aparate care au fost vandute drept "super, ca noi, etc.". Omul a pus poze, iti venea sa te iei cu mainile de cap. E rau cand nu-ti poti permite un lucru de calitate nou, dar trebuie sa te gandesti de doua ori cand cumperi un lucru second hand, mai ales de la gusteri care vand cu zecile si le aduc din "jermania". Oamenii le iau la kilogram si le arunca unul peste altul prin dube.

#18
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 Ion_de_la_Raion, on 26 noiembrie 2014 - 02:14, said:

Nu stiu carui motan ma adresez, pentru ca am impresia ca mai exista un motan, care are avatar o banana parca, dar cine garanteaza ca un aparat care suna bine acolo va suna bine peste cateva zile sau peste o luna-doua. Aparatele SH sint ca masinile, le pot manari samsarii sa sune cat de cat ok pana le vand. Pe audioweb e un nene care restaureaza aparate si care a lucrat la aparate care au fost vandute drept "super, ca noi, etc.". Omul a pus poze, iti venea sa te iei cu mainile de cap. E rau cand nu-ti poti permite un lucru de calitate nou, dar trebuie sa te gandesti de doua ori cand cumperi un lucru second hand, mai ales de la gusteri care vand cu zecile si le aduc din "jermania". Oamenii le iau la kilogram si le arunca unul peste altul prin dube.
Cum nu stii carui motan te adresezi ? Motanu13 Posted Image.
Aparatele SH pot fi bune sau proaste, acuma depinde ce cumperi si de unde cumperi. Daca le iei de pe audioweb doar dupa poza, fara proba, atunci poti lua oricand teapa. Eu sincer cumpar aparate SH de vreo 10 ani si cred ca am schimbat pana acuma ( mai mult din hobby, nu ca nu sunau bine sculele pe care le-am cumparat si tot schimbat ) vreo 50 de aparate ( amplificatoare, receivere, cd-playere, deckuri, tunere etc ) plus inca cateva sute le-am tot probat pe parcursul anilor si am ajuns la concluzia ca poti merge linistit si pe varianta SH daca stii ce cauti si daca ai unde sa le probezi. Spre norocul meu cunosc cel putin doua persoane care se ocupa de ani buni cu asa ceva si cand cumpar ceva ma duc si desfac aparatul, verific condensatorii, tranzistorii, nu ma intereseaza lipiturile si nici mie nu-mi plac sculele lovite, zgariate, deteriorate, pentru ca tin si la aspectul estetic, pentru ca apoi mai tarziu sa-l pot da mai departe. Apoi il probez o ora cu vreo 10 cd-uri in doua trei cd-playere, la boxe si casti, si daca-mi place cum suna il cumpar. Daca nu, nu. Eu nu cumpar scule SH de pe internet, fara proba, asta da, mi se pare o prostie. Daca ai noroc gasesti scule foarte ieftine si foarte bune. Unele vechituri le am de ani buni si merg impecabil si azi, oricum mult mai bine decit nu stiu ce receivere AVR sau sisteme surround noi noute si pline de actibilduri care in magazin costa cat 3-4 amplificatoare stereo SH care le da oricand clasa si fiecare suna cat zece sisteme 5.1 la un loc. Cat or fi de uzati condensatorii sau tranzistorii, asta depinde de vechimea aparatului si de noroc. Da, am avut si ghinion pe parcursul anilor, da numai la receiverele AVR, nu la amplificatoarele stereo. Am avut ghninion cu un receiver Denon la care dupa cateva luni i s-a dus microprocesorul, aceeasi poveste cu doua receivere stereo de la teac si yamaha, ca-s tare bune receiverele noi, in schimb toate amplificatoarele stereo vechi pe care le-am luat merg de rup, desi le-am folosit ani de zile. Amplificatoarele stereo sunt mult mai fiabile. De obicei o ureche experimentata isi da imediat seama daca ceva nu-i in regula. Sau mai faci si compromisuri, ai intra-adevar un pic de zgomot de fond la un sony esprit sau un marantz vechi cu 4 condensatori de filtraj, originali, de cate 15.000 de microfarazi, daca e ceva mai vechi si mai uzat, da in schimb ai soundstage si volum, bas, dinamica, nu doar niste tiuituri ca la sistemele surround din magazin. Ma rog, fiecare cumpara ce-i place. Posted Image

Edited by Motanu13, 26 November 2014 - 18:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate