Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Boxe 5.1 nu merg

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Salut!

Incerc pe un sistem mai vechi sa pun un sistem surround 5.1, insa nu merge cum trebuie. Placa de baza este aceasta: http://www.msi.com/p...l#hero-overview

Suporta 5.1

Bun, boxele sunt astea: http://www.serioux.r...51-enviro-511fm

Si o poza cu subower: http://s27.postimg.o...27_13_51_04.jpg

Bun, cele 5 boxe le-am conectat la Audio Output.

Din audio input:
FL si FR sunt legate in jackul verde, printr-un adaptor dasta: http://s1.postimg.or...27_13_20_08.jpg

CEN si SW sunt conectate in jackul roz, folosind acelasi tip de adaptor.

SL si SR in jackul albastru prin acelasi adaptor.

Driverul e instalat si setez 5.1. Dau testare, nu se aude NIMIC.

Se aude doar daca conectez un singur adaptor din acela care intra in R si L din audio input si il pun in jackul verde. Insa mi se pare ca se aude la fel in toate boxele, nu este un sunet surround. Unde gresesc?

#2
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Ai setat placa de sunet să scoată 5.1?

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Da. Am facut exact ca in tutorialul asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lYzbvY2jRhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
blondubuzau

blondubuzau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2008
ai pus si sistemul din telecomanda pe 5.1?

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Da.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Sistemul 5.1 functioneaza (scoate sunet 5.1) cu alt PC sau cu alta sursa de semnal multicanal cu cele 6 conectoare separate?

Edited by Seb, 24 November 2014 - 22:01.


#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Seb, on 24 noiembrie 2014 - 21:35, said:

Sistemul 5.1 functioneaza (scoate sunet 5.1) cu alt PC sau cu alta sursa de semnal multicanal cu cele 6 conectoare separate?
Am incercat boxele si pe sistemul din semnatura ( defapt am 2 sisteme 5.1, unul pt pc-ul vechi si unul pt. pc-ul din semnatura ) cu placa de baza Asrock b85 pro 4, doar ca FL si FR au fost puse in mufa verde jack din fata carcasei din cauza ca nu avea loc. ( folosesc un adaptor mai gros pt un fir si carcasa are un mic plastic care nu-mi permite sa-l pozitionez pe verticala ca pe vechiul sistem ), si acelasi rezultat.

Si daca scot toate cele 6 conectoare si pun doar 2 in R si L in jackul verde, se aude ca pe celalalt sistem, in toate cele 5 boxe + bass ( 5.1 ), insa nu se aude surround, toate boxele scot acelasi sunet.

Edited by Robiacs, 24 November 2014 - 22:19.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai driverul proprietar?Vad ca ai realtek pe ea,vezi in realtek control panel daca "simte" jackurile.

#9
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Da, vede ca sunt jackurile conectate. Si am driverele luate separat de pe site-ul realtek, nu cele generice.

Edited by Robiacs, 24 November 2014 - 22:19.


#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Fa urmatorul test:
- setezi placa de sunet in mod stereo;
- conectezi un singur cablu, de la jack-ul Line-Out (verde) de la placa de sunet, pe rand la fiecare pereche de intrari din sistemul audio;
- ar trebui sa se auda sunet doar in boxele respective (de exemplu cand conectezi Line Out la boxele spate, sa se auda doar in boxele spate);
- daca nu e asa, ori e o setare gresita la sistemul audio, ori e defect.

Poti face testul si cu un alt dispozitiv ce scoate sunet stereo pe jack de 3,5 mm (MP3 player de exemplu).

LE
M-am uitat in manualul sistemului audio asemanator - SRXS-E510FM (manual care e cam sumar). Pentru modelul tau nu dau manual.

Din telecomanda de la sistemul audio trebuie sa selectezi intrarea DVD. Din descrierea problemei, cred ca la tine e selectata intrarea AUX.

Edited by Seb, 24 November 2014 - 22:35.


#11
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Seb, on 24 noiembrie 2014 - 22:30, said:

Iti multumesc tare mult! Acum totul merge bine, cum trebuie. Si da, era pe AUX, din cauza manualului care nu te ajuta cu nimic ( primesti manual cand il cumperi, insa nu-ti spune nimic cum sa conectez ), eu credeam ca trebuie puse pe AUX, nu ma gandeam ca trebuie puse pe DVD.

Edited by Robiacs, 24 November 2014 - 22:55.


#12
blondubuzau

blondubuzau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2008

 Robiacs, on 24 noiembrie 2014 - 22:54, said:

Iti multumesc tare mult! Acum totul merge bine, cum trebuie. Si da, era pe AUX, din cauza manualului care nu te ajuta cu nimic ( primesti manual cand il cumperi, insa nu-ti spune nimic cum sa conectez ), eu credeam ca trebuie puse pe AUX, nu ma gandeam ca trebuie puse pe DVD.
Tocmai ce te intrebasem eu mai sus daca ai pus sistemul pe 5.1

#13
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 blondubuzau, on 25 noiembrie 2014 - 17:54, said:


Tocmai ce te intrebasem eu mai sus daca ai pus sistemul pe 5.1
Era pus pe 5.1....Din setari puteam alege 2.1 sau 5.1 si sursa, radio, auxiliar, dvd si usb. Era setat pr auxiliar si 5.1, acum e setat pe dvd si 5.1.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate