Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Android-ul si intimitatea

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Folosesc de ceva timp android dar sunt nelamurit in cea ce priveste siguranta mea ca utilizator in cea ce priveste dreptul meu la viata privata. Foarte multe aplicatii instalate din fabrica au permisiuni foarte multe si precise in cea ce priveste (locatia, inregistrare audio/video, citire/trimitere sms, agenda etc.
Un banal player video are permisiunea de a te inregistra audio, citire stare telefon/mms/sms, locatie gps, acces integral la internet ect.) Radio are access la apelare directa DECE? locatie gps, access la internet deplin, modificare setari sistem. Banuiesc ca google face cam ce vrea din noi. Intr-un fel sau altul suntem sclavii tehnologiei ma intriga un pic nu ca as avea ceva de ascuns. Mi se instaleaza din oficiu samsung apps desi eu am anulat update-ul si sincronizarile.

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Daca vrei intimitate cu adevarat, renunti la telefon mobil, renunti la cardul de sanatate, renunti la vecini si te muti in varful muntilor, dar ai grija la elicoptere.
Din pacate, odata cu primele conturi de mail, card etc. s-a terminat cu intimitatea. Toate zbaterile sunt de prisos.

#3
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Instaleaza CyanogenMod, acesta are incorporat "Gardian Intimitate" care blocheaza orice tentativa a unei aplicatii sa aibe acces la datele tale, bineinteles sa-l configurezi intai.

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Ii poti face un  update cu un ciocan mai mare , si ti-ai cistigat libertatea si intimitatea .
Pt comunicare iti poti cumpara un telefon normal , simplu .

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
6310i rules :)
android = google cu toate implicatiile de rigoare. Eu am mers de fiecare data pe ideea unui android pur (stock), gasesti ROM-uri inclusiv pt telefoane Samsung. In rest, programele basic de la Google, nu folosesc nimic "aiurea. Pt un user "normal" ce ai in stock e arhisuficient.

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Gata, am terminat-o cu androidul. Daca e nesimtit, sta afara cu cainele.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 cristi05, on 23 noiembrie 2014 - 21:36, said:

Folosesc de ceva timp android dar sunt nelamurit in cea ce priveste siguranta mea ca utilizator in cea ce priveste dreptul meu la viata privata.
Foarte multe aplicatii instalate din fabrica au permisiuni foarte multe si precise in cea ce priveste (locatia, inregistrare audio/video, citire/trimitere sms, agenda etc.
Un banal player video are permisiunea de a te inregistra audio, citire stare telefon/mms/sms, locatie gps, acces integral la internet ect.) Radio are access la apelare directa DECE? locatie gps, access la internet deplin, modificare setari sistem. Banuiesc ca google face cam ce vrea din noi. Intr-un fel sau altul suntem sclavii tehnologiei ma intriga un pic nu ca as avea ceva de ascuns. Mi se instaleaza din oficiu samsung apps desi eu am anulat update-ul si sincronizarile.
asa a facut tot timpul
treci pe CM

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
La mine Samsung apps nu mai mișcă în front.

Eşti sigur că ai închis aplicaţia ?!

Servicii de localizare la mine stă închis.

#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 cristi05, on 23 noiembrie 2014 - 21:36, said:

Folosesc de ceva timp android dar sunt nelamurit in cea ce priveste siguranta mea ca utilizator in cea ce priveste dreptul meu la viata privata.

Root, Xposed şi Xprivacy pe orice ROM. Sau CyanogenMod care include privacy guard, cum ţi s-a recomandat.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 JaJe, on 23 noiembrie 2014 - 21:50, said:

Instaleaza CyanogenMod, acesta are incorporat "Gardian Intimitate" care blocheaza orice tentativa a unei aplicatii sa aibe acces la datele tale, bineinteles sa-l configurezi intai.

Ai simţi şi la autonomia acumulatorului ?

Ajută ?

#11
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009

 crisstonne, on 23 noiembrie 2014 - 22:09, said:

La mine Samsung apps nu mai mișcă în front.

Eşti sigur că ai închis aplicaţia ?!

Servicii de localizare la mine stă închis.

Pai a aparut din senin la aplicatii descarcate desi am oprit tot ce tine de actualizari sistem si sincronizari am android 4.4.2 original (nerutat) insa am dezactivat-o.

Edited by cristi05, 23 November 2014 - 22:16.


#12
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Welcome to the real world!

#13
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Totusi sa fim seriosi noi trebuie sa avem o autoritate asupra dispozitivului maine poimaine iti pleaca masina din garaj si nu sti de ce. O fi google cel mai bun  prieten al nostru dar nici sa iti suie in cap

#14
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010

 cristi05, on 23 noiembrie 2014 - 21:36, said:

Folosesc de ceva timp android dar sunt nelamurit in cea ce priveste siguranta mea ca utilizator in cea ce priveste dreptul meu la viata privata. Foarte multe aplicatii instalate din fabrica au permisiuni foarte multe si precise in cea ce priveste (locatia, inregistrare audio/video, citire/trimitere sms, agenda etc.
Un banal player video are permisiunea de a te inregistra audio, citire stare telefon/mms/sms, locatie gps, acces integral la internet ect.) Radio are access la apelare directa DECE? locatie gps, access la internet deplin, modificare setari sistem. Banuiesc ca google face cam ce vrea din noi. Intr-un fel sau altul suntem sclavii tehnologiei ma intriga un pic nu ca as avea ceva de ascuns. Mi se instaleaza din oficiu samsung apps desi eu am anulat update-ul si sincronizarile.

vrei SO cu aplicatii ce au nevoie de permisiuni minime, verifica si windows phone

#15
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009

 Jibraill, on 25 noiembrie 2014 - 00:28, said:


vrei SO cu aplicatii ce au nevoie de permisiuni minime, verifica si windows phone
Se poate instala pe samsung galaxy s3 neo?

#16
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Windows Phone e probabil cel mai rău dpdv al permisiunilor. Pe iOS poţi da deny iar pe Android îl poţi face să poţi da deny. Pe WP nu poţi.

#17
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
http://life4gadgets....este-de-google/

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
No, serios?
Am crezut ca s-a lamurit care-i treaba cu permisiunile.
Daca vrei viata privata nu folosesti un smartphone.
Daca vrei sa folosesti aplicatii atunci acestea au nevoie, in functie de scopul si functionalitatea lor de acceptarea unor permisiuni. Daca nu se inteleg de ce e necesara sau sunt necesare anumite permisiuni pentru functionarea acestora, atunci nu e nici o problema, fie nu instalam acele aplicatii si ne orientam spre altele.
Uneori o permisiune inglobeaza mai multe functii, astfel pentru a folosi o functiune, trebuie sa permiti intreaba "suita".

Why Do Android Apps Want So Much Access to My Data?

Review app permissions

Edited by Ciubex, 18 February 2015 - 16:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate