Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfat achizitie telefon(buget 800 RON)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cstadrian

cstadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.01.2009
Salutare tuturor

As dori sa-mi schimb telefonul si as dori sa stiu ce s-ar potrivi mai bine asteptarilor mele.
Bugetul este undeva in jurul sumei de 800 RON.
Ce doresc de la telelefon:
-displayul sa fie 4" - 5" maxim, sa nu am probleme in lumina puternica deoarece fac munca de teren si stau mult in soare
-NU ma joc pe telefon si nu ma uit la filme dar in cazul in care vreau sa vad un filmulet sau sa intru pe youtube sa am o imagine ok
-sa "stea" bine in mana, sa aiba finisaje ok, sa nu "scartiea" cum il apesi putin, preferiabil cu gorilla glass( nu-mi place sa-l tin in tot felul de huse si sa pun folii pe el, stiu din proprie experienta ca si gorilla se zgarie dar e "putin" mai rezistenta)
-telefonul il voi folosi doar pentru office, mail, viber, skype pentru apeluri video(ultimile doua vreau sa mearga fara probleme deoarece le folosesc foarte des) si ocazional GPS(vreu sa faca conexiunea la sateliti estul de rapid); tot ocazional, in cazul in care nu am camera la mine folosesc cea de pe telefon asa ca as vrea sa aiba o camera decenta
-NU vreau sa-i fac root si Nu vreau sa-i pun alt rom asa ca vreau un android curat care sa se miste bine, cu cat mai putine modificari de producator, fara lag si bug-uri la camera, fara restartari din senin

Va multumesc si astept sfaturile voastre.

P.S. Sunt "dispus" sa dau si mai putin daca este un telefon conform celor de mai sus, nu sunt persoana care sa aruncee cu bani pe tot ce e la modadar sper sa gasesc un telefon pana in 800 si ceva de RON care sa satisfaca nevoile mele si pe care sa stiu ca pot sa ma bazez cel putin 2 ani

#2
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
http://www.pcgarage....new-dual-black/

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cum spune si antevorbitorul meu, MotoG 2014 este un telefon fain, are performante decente, ecran bun pentru segmentul in care se afla, camera e decenta si se descurca bine si la lumina mai slaba.
Fiind device Motorola are Android-ul curat ca la Nexus-uri si viteza de update este uriasa comparativ cu Samsung, care la telefoane de 300+ euro nu fac nici acum update la L.

GSM Arena au ramas impresionati de performantele acestui telefon de sub 200 Euro.

#4
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
Tot Moto G recomand si eu.
Am varianta de anul trecut si se misca impecabil. Fara freez-uri, fara restart-uri, fara lag. Nu as renunta la el pentru nimic.

#5
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
mergi pe Moto G fiindca este telefonul ce corespunde cerintelor tale

#6
florinlgg3

florinlgg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 11.08.2014
Moto G 2014

#7
cstadrian

cstadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.01.2009
Vad ca pana acuma toata lumea-mi recomanda Moto G :)
Nu stiu acesta cum e si dar pot sa va spun ca am avut un Motorola Defy+ la care nu mi-a placut partea cu MotoBlur-ul, iar cand a inceput sa se restarteze(inclusiv dupa un factory reset) mi-am jurat ca nu mai iau Motorola :D...acuma nu stiu ce sa zic...sa ma risc la un Moto G sau sa ma orientez spre altceva? :)
Oricum, multumesc de sfaturi.

Dar comparativ Moto G fata de Samsung S3 Neo???
Ca si + cad un singur lucuru: are gorilla glass
Ca si minus: 1 GB ram fara de 1.5 GB; 8 GB fata de 16 GB, bateria care nu se scoate
La capitolul camera nu stiu ca nu am vazut poze nici cu unul dintre modele
La Moto G ar mai fi faptul ca poate primeste android 5.0

O zi buna

#8
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Ai si varianta Nokia Lumia 730 Dual Sim in oferta de BF.

#9
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
http://forum.softped.../page__st__3888
citeste ultimele 20 de pagini si te vei edifica.
eu iti recomand telefon din china: huawei, zte, xiaomi, meizu sau coolpad.
motorola o fi buna, dar eu am retineri fata de o firma care de 4 ani nu a avut profit si care e in cadere libera, chiar si dupa ce a fost cumparata de lenovo

#10
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
http://www.gsmarena....n-news-9316.php
Hai sa ramanem la subiect. Omul a zis ca vrea ceva care sa mearga cat mai bine, fara rom-uri custom si alte minunatii. Android-ul Vanilla e cel mai indicat pentru asta

#11
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

View PostCristianLC, on 23 noiembrie 2014 - 16:47, said:

http://www.gsmarena....n-news-9316.php
Hai sa ramanem la subiect. Omul a zis ca vrea ceva care sa mearga cat mai bine, fara rom-uri custom si alte minunatii. Android-ul Vanilla e cel mai indicat pentru asta

View PostCristianLC, on 23 noiembrie 2014 - 16:47, said:

http://www.gsmarena....n-news-9316.php
Hai sa ramanem la subiect. Omul a zis ca vrea ceva care sa mearga cat mai bine, fara rom-uri custom si alte minunatii. Android-ul Vanilla e cel mai indicat pentru asta
uite ceva mai de actualitate
http://blogs.strateg...in-Q3-2014.aspx
"2. Motorola is losing money. Motorola continues to make hefty financial losses, due to a relatively large cost-base. Based on Strategy Analytics data, Motorola has NOT made a profit for 4 years;"
si de ce ai impresia ca brandurile din china pun numai custom rom si alte minunatii?
in plus, un MIUI e un avantaj fata de romurile sterpe.

#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostCristianLC, on 23 noiembrie 2014 - 15:45, said:

+1

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate