Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Credit de nevoi personale-ce banca sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014
Salut,a s vrea sa fac un credit de nevoi personale cu o valoare intre 3000 si 4500/5000 de LEI (in functie de dobanzi si rate) pe o perioada de 12/24 de luni.

Apelez la experientele voastre personale in vederea alegerii unei banci,adica pro si contra seriozitate,suport telefonic,costuri reliable sau prea nesimtite etc...

Rata maxima pe care mi o permit este de 450/500 LEI,dupa cum mi au spus la un tel verde de la cateva banci,in functie de salariul meu.

Totusi a s vrea sa apelez intai la experienta utilizatorilor softpedia cu bancile, nu sa dau crezare la vorbele frumoase a catorva consultanti.

Achizitia va fi in domeniu IT,un pc de a gata sau pe componente,periferice si monitor (emag,pcgarbage,mediadot si/sau altex nu m am hotarat inca),am inteles ca unele firme au solutii de finantare proprii,dar prefer o banca unde la final sa platesc mai putin,nu ca la cetelem la 5000 de lei, dupa un an doi dau 7250...

Multumesc pentru timpul acordat :)!

Edited by alexandrualex93, 23 November 2014 - 15:15.


#2
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 BodCasa, on 23 noiembrie 2014 - 20:41, said:

NU CAUTA nici o banca....
Toate sunt o apa si un pamant!
Da' ce ai fi vrut sa fie ? societati de binefacere ? nici la biserica nu vezi asa ceva

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
pt asa ceva nu merita sa faci credit de nevoi personale. sunt o mie de sisteme de rate fara dobanda, practic fiecare banca are asa ceva. probabil via un card de credit, dar care card de credit te va costa mult mai putin decat un imprumut. iar daca te incadrezi la 500 de lei rata probabil te incadrezi si la un card de credit cu limita de 5000 de lei.

#4
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014

 OmulLLORT, on 23 noiembrie 2014 - 15:29, said:

daca nu ai putut sa-ti strangi bani pana acum pentru mofturi, nu vei plati nici ratele

Prietene,vreau calculatorul si tot ACUM,NU PESTE 1,2 ANI cand strang eu banii,ca deasta ii zice credit de nevoi personale,am nevoie acum,pe asta se bazeaza existenta bancilor si creditelot,deja ma indoiesc ca esti sanatos la cap,pai la ce zici tu daca vreau un logan muncesc 10 ani pana mi l permit ca e moft,asa numai existau banci toti ne luam lucrurile preferate dupa ce strangeam bani (ma gandesc ca daca un pc e moft,la tine o masina e racheta spatiala!?).

Pana la urma de ce esti aici?cu informatii nu ajuti faci pe desteptul si vorbesti aiurea.

 MCM84, on 23 noiembrie 2014 - 20:59, said:

Isi facuse BOR casa de ajutor reciproc. Poate acolo...

De la BORaciuni nici pe gratis,am principii solide pe tema boraciunilor.

 born2lose, on 23 noiembrie 2014 - 22:00, said:

pt asa ceva nu merita sa faci credit de nevoi personale. sunt o mie de sisteme de rate fara dobanda, practic fiecare banca are asa ceva. probabil via un card de credit, dar care card de credit te va costa mult mai putin decat un imprumut. iar daca te incadrezi la 500 de lei rata probabil te incadrezi si la un card de credit cu limita de 5000 de lei.

da,dar a s vrea o firma calumea,nu un provident dinala infectie cu puroi...astea care dau asa sunt gen provident,iar in loc de 5000 dai 8000.

Am vazut ceva cu eCredit de la emag sau bonus card,garanti cu 12 rate fara dobanda,de genul iei 1200 de lei dai 100 pe luna un an,dar vroiam sa vad ceva experiente personale pe temele astea cu card sau credit normal.

#5
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014
Am prieteni cu nu stiu ce fel de carduri. Cu cardurile astea poti sa-ti cumperi produse in rate fara dobanda. Scapi de jecmaneala bancilor. Cauta si tu pe net un pic.
Edit: Card Avantaj parca ii zicea.

Edited by MCM84, 23 November 2014 - 23:39.


#6
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Va rog sa va abtineti de la orice interventie offtopic, daca nu puteti ajuta cu un sfat la obiect.
Nu ne intereseaza motivatia achizitiei si nu judecam situatia financiara a solicitantului.Totodata, nu isi au rostul discutiile despre avocati, BOR sau alte subiecte fara nicio legatura cu cel in cauza sau chiar cu aria Banci.

Ontopic :
Fiind suma mica si perioada asemenea, diferenta de costuri dintre banci este nesemnificativa (poti sa verifici pe conso), astfel poti sa alegi eventual o banca care iti este mai utila (unde iti incasezi salariul, care-ti este mai aproape, etc).
Sa iei totusi in calcul si costurile cu acordarea creditului si sa faci o comparatie in acest sens.

Insa, cel mai simplu in cazul de fata, asa cum ti s-a recomandat si mai sus, este sa te orientezi catre un card de credit al unei banci aflate in parteneriat cu magazinul de unde doresti sa achizitionezi produsul, astfel incat sa optezi pentru achizitia in rate fara dobanda.

Daca nu ai probleme in istoricul de credit si te poti incadra la o banca, te-as sfatui sa alegi oferta unei banci, nu al unui IFN, datorita costurilor.

Edited by TheGrudge, 24 November 2014 - 11:51.


#7
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014
De IFN imi e scarba cea mai mare,gen provident & co.

Ma orientez catre eMag si eCredit cred ca la cetelem sau brd,sa vad care e mai comod,la procedura e cetel,da in loc de 5000 dau 7000 inapoi,la brd in loc de 3000 dai 3300 ,sa mergm la ambele sucursale :)

Se poate inchide,multumesc celor cu raspunsuri serioase!

#8
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014
De la 5000 la 7000 e enorm.

#9
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Cel mai simplu iti faci un Card Avantaj. In functie de salariu si vechime poti sa primesti pana la 3 salarii. Te duci frumos si cumperi in rate fara dobanda aproape de la orice comerciant din tara. Sigurul cost este de 49 lei/an taxa de administrare. Daca nu platesti ratele la data scadenta se transforma intr-un IFN practic, DAE de 20% si alte mizerii. Primesti lunar pe mail, sms si acasa extrasul de cont cu suma de plata si data scadenta. Dureaza maxim 2 sapt sa intrii in posesia cardului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate