Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Societate nouă - legi vechi. Câte un dosar penal pentru fiecare român

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Anii au trecut, lumea s-a schimbat. România s-a schimbat. Este mult mai greu pentru "ciocoi" să treacă pe nerăsuflate legi care să ne afecteze pe toți. Este mult mai ușor să ne informăm. Dar nu a fost dintotdeauna așa. Efectul mai pronunțat al societății civile în politică e un fenomen relativ nou, ajutat de internet și de experiența noastră cu politicieni fie parșivi, fie cu lipsă de cultură generală. Se zice că România are legi bune dar care nu sunt aplicate. Bonn, hai să ne uităm un pic la codul penal. Dacă am aplica codul penal "la sânge", ar trebui să facem un lagăr maare cât toată România. Sau, mai exact spus, fiecare Român ar avea dosar penal. Cum așa? Simplu. La un moment dat, din lipsă de informare, politicienii noștrii mult iubiți au născocit niște legi care fie prin formularea neclară fie prin neconsiderarea consecințelor incriminează pănă la 100% din români.

Hai să începem cu ceva popular. Foarte popular. Cuțitul de pâine, 99% din Români au cel puțin un astfel de instrument în casă. O lege aparent inofensivă, 417 / 2007, face cuțitul de pâine mai periculos ca heroina, condusul beat și violul, toate laolaltă, prin încadrarea acestuia la arme albe.
citez:

Quote

3. La punctul IV, după poziţia 7 se introduce o nouă poziţie,
poziţia 8, cu următorul cuprins:
„8. arme albe cu lamă – armă care îndeplineşte următoarele
criterii:
a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce
îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
Posted Image are tăiş dublu pe toată lungimea sa;
c) lungimea este mai mare de 15 cm;
d) lăţimea este mai mare sau egală cu 0,4 cm;
e) are un mâner prevăzut cu gardă.”
Nu este prevăzut caracterul cumulativ sau necumulativ al acestor puncte
http://www.arw.ro/fo...opic.php?t=1330

Altă "găselniță" Legea nr. 143/2000, privind prevenirea si combaterea traficului si consumului ilicit de droguri. Lege modificată în 2011, pentru  prevede pedepse minime cu ani de închisoare pentru consum. Pănă aici, aparent, nimic rău, că doar Heroina e o chestie nasoală. Ei, ce nu știu mulți este că și cânepa intră aici. Adică o plantă de cultură care se cultivă de mii de ani pe teritoriul țării, utilizată în industrie și în tratarea unor sumedenii de afecțiuni. În mediul rural se folosește spre exemplu pentru fasole, fiind înaltă. Cazuri penibile din aplicarea legii au însemnat aducerea femeilor de 70 de ani pe la secții sau raidul mascaților la institutul de cercetare agricolă de la Lovrin, care s-a soldat cu distrugerea unui patimoniu valoros, țara noastră fiind cu doar 25 de ani în urmă foarte dezvoltată în domeniu.
Și încă nu am discutat de apariția naturală a acestei plante, semințele putând fi aduse de păsări. Conform legii, dacă apare prin curte, ește pasibil de pedeapsă.

Dacă credeai că ai scăpat, nici vorbă. Calculatorul cu windows piratat este normă în casele românilor, dar iată o lege care face pasibili cu închisoarea milioane de români
http://proiectromani...-la-inchisoare/

Quote

Art. 139^9
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda reproducerea neautorizata pe sisteme de calcul a programelor pentru calculator in oricare dintre urmatoarele modalitati: instalare, stocare, rulare sau executare, afisare ori transmitere in retea interna.
Acum, nu sunt adeptul instalării de windows piratat (eu folosesc doar Ubuntu sau Fedora de ani de zile), totuși, nu consider a reprezenta acest lucru un pericol social, astfel încât să faci dosar penal oamenilor. Adică, serios, dacă fac treaba mare în centru iau amendă administrativă și este probabil mai urât decât un rahat de windows piratat ca și gest.

În final, o altă prevedere aparent inofensivă din codul rutier, care prevede închisoare pentru cei ce nu conduc un vehicul neînmatriculat. http://www.codulruti..._si_pedepse.php

Quote

Art.85. - (1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani.
Sigur, nu doresc să văd mașini fantomă prin oraș. Însă, ce știu puțini este că un vehicol neînmatriculat este un vehicul chiar cu numere expirate, chiar de 5 minute. Dacă ai uitat să treci pe ora de vară și ajungi cu mașina acasă pe la 12 jumate, dacă poliția e prin zonă, de-abia așteaptă să te ardă. Din nou, dacă ai o nevoie fiziologică, scapi mult mai bine dacă o "execuți" în centru decât să aștepți să ajungi undeva cu numere expirate pentru câteva momente.

Acuma, atenție, nu neg necesitatea anumitor pedepse, însă atunci când acestea sunt exagerat de mari pentru prejudiciul social cauzat, le consider ca fiind o încărcare inutilă a sistemului judiciar și o povară permanentă pe umărul cetățenilor. Legile acestea nu sunt foarte cunoscute doearece nu se aplică de multe ori, având în vedere penibilul situației. Dacă mai cunoașteți astfel de legi, postați aici. utem face apoi un grup de inițiativă civică și să propunem parlamentului inițiarea unei discuții pe această temă.

Edited by benis, 22 November 2014 - 20:19.


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postbenis, on 22 noiembrie 2014 - 20:08, said:

Hai să începem cu ceva popular. Foarte popular. Cuțitul de pâine, 99% din Români au cel puțin un astfel de instrument în casă. O lege aparent inofensivă, 417 / 2007, face cuțitul de pâine mai periculos ca heroina, condusul beat și violul, toate laolaltă, prin încadrarea acestuia la arme albe.
citez:

Nu este prevăzut caracterul cumulativ sau necumulativ al acestor puncte

tu ce intelegi prin "indeplineste urmatoarele criterii"? eu inteleg ca pe toate.

2. zice reproducerea neautorizata. Adica faci tu copii de windows si le dai pe gratis sau le vinzi. Mi se pare normal sa ti se faca dosar penal.
3. E foarte grav sa umbli cu o masina cu numere false sau neinmatriculata. Ce ar fi sa dau eu peste tine si sa nu patesc nimic ca doar B 035 ??? nu e un numar real, iar de dacii logan argintii e plin bucurestiu. Sau sa comit un jaf cu masina aia etc whatever. Cand stii ca iti expira numerele te duci si faci procedura de reinnoire din timp. Cum la buletin stii sa faci asa si la masina. Plus ca ora se schimba intre 3 si 4 nu la 12 noaptea. Nu numai ca nu stii asta ba chiar ai si probleme in a intelege texte. Se numeste analfabetism functional (no offence). Cica 60% din romani ar suferi de asta. Adica citesti un text dar nu intelegi ce citesti.

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Stai ca vin sarbatorile , pe linga cutite (bine ascutite , 2-3 si diferite lungimi !) , mai plec si cu un satir/toporisca !!

Penal scrie pe mine de cind am pasit peste pragul de la intrare !!

P.S. - Alea cu "programe" , e gratis in proportie de 99,99%(la mine) , restul sunt optiunile free si linux !!

Edited by tidicristi, 22 November 2014 - 20:40.


#4
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
De penibilul legii trebuie sa te apere constitutia, care garanteaza anumite drepturi, precum cel la libera informare si acces la informatie (vezi pirateria), sau garanteaza o pedeapsa in echilibru cu dauna si pericolul social, canepa crescuta natural nu produce nici dauna, si nimeni nu constituie pericol social, decat pasarile zburatoare.

Numere false si neinmatriculate, e acelasi lucru cu banii falsi, daca pun acum pe copiator bancnota, teoretic sunt pasibil de ditamai pedeapsa grea, insa falsul este grosolan si nu se califica drept similar cu originalul, si inca n-am facut altceva decat sa folosesc o imprimanta cu hartie din comert, fapta ce nu constituie pericol social. Cu numerele e similar, una e sa furi numarul altuia, sau sa falsifici placute, alta e sa uiti sa-ti preschimbi numarul pt o zi, unde ce ti se poate intampla maxim este o trimitere la psihiatru pt senilitate, orice act inclusiv contraventional fiind un abuz de lege usor de dovedit.

Edited by Hedonist, 22 November 2014 - 20:33.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpotae, on 22 noiembrie 2014 - 20:23, said:

tu ce intelegi prin "indeplineste urmatoarele criterii"? eu inteleg ca pe toate.

2. zice reproducerea neautorizata. Adica faci tu copii de windows si le dai pe gratis sau le vinzi. Mi se pare normal sa ti se faca dosar penal.
3. E foarte grav sa umbli cu o masina cu numere false sau neinmatriculata. Ce ar fi sa dau eu peste tine si sa nu patesc nimic ca doar B 035 ??? nu e un numar real, iar de dacii logan argintii e plin bucurestiu. Sau sa comit un jaf cu masina aia etc whatever. Cand stii ca iti expira numerele te duci si faci procedura de reinnoire din timp. Cum la buletin stii sa faci asa si la masina. Plus ca ora se schimba intre 3 si 4 nu la 12 noaptea. Nu numai ca nu stii asta ba chiar ai si probleme in a intelege texte. Se numeste analfabetism functional (no offence). Cica 60% din romani ar suferi de asta. Adica citesti un text dar nu intelegi ce citesti.

1. Nu, nu este specificat în lege, de aceea am oferit și un link.
2. Da, faptul că dai unui prieten un DVD cu un windows piratat este, așadar, o faptă mai periculoasă din punct de vedere social decât defecatul într-o piața publică..? Atenție, nu mă refer la vânzarea de windows piratat.
3. Citește subiectul cu atenție, că am studiat și eu un pic problema înainte de a posta. Eu mă refeream la a uita să îți schimbi ceasul e bord la mașină, dar, în fine, cred că este prea complicat cu tine. Mai bine nu te băga dacă nu ai chef să citești.

View PostHedonist, on 22 noiembrie 2014 - 20:28, said:

De penibilul legii trebuie sa te apere constitutia, care garanteaza anumite drepturi, precum cel la libera informare si acces la informatie (vezi pirateria), sau garanteaza o pedeapsa in echilibru cu dauna si pericolul social, canepa crescuta natural nu produce nici dauna, si nimeni nu constituie pericol social, decat pasarile zburatoare.

Corect, însă asta nu înseamnă că nu trebuie să ne concentrăm și pe legi, multe din ele fiind scrise pe genunchi. Legile clare scutesc justiția de activitate inutilă, scutesc cetățenii de stres și crează încredere în justiție.

Edited by benis, 22 November 2014 - 20:32.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sa vad eu cum baga 4 milioane de oameni la inchisoare. Nu au atatea locuri.

#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Ce se întâmplă dacă mă controlează şi am la mine un cuţit , un briceag sau o macetă abia cumpărat(ă) ?
Sau , pe astea cum le folosim ? Nu avem voie să le luăm la noi când plecăm în sălbăticie ?

Edited by genius, 22 November 2014 - 20:51.


#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 22 noiembrie 2014 - 20:41, said:

Sa vad eu cum baga 4 milioane de oameni la inchisoare. Nu au atatea locuri.
Clar. Însă e scârbos să își dorească o lege a amnistiei pentru penali și în același timp să se păstreze acest cod penal cu preveder legislative mai rar întâlnite prin Europa.

View Postgenius, on 22 noiembrie 2014 - 20:50, said:

Ce se întâmplă dacă mă controlează și am la mine un cuțit , un briceag sau o macetă abia cumpărat(ă) ?
Sau , pe astea cum le folosim ? Nu avem voie să le luăm la noi când plecăm în sălbăticie ?
Teoretic nu avem voie deloc. Practic, suntem la mila oamenilor legii.

Edited by benis, 22 November 2014 - 20:53.


#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Pe partea legislativa si administrativa sunt zone care trebuie rapid evaluate si aduse la zi, de ex.:
1. apararea proprietatii (nu se poate sa te calce hotii si tu sa n-ai voie sa te aperi cu ce-ti cade in mana)
2. protectia consumatorului (amenzi mici - ar trebui sa fie proportionale cu cifra de vanzari si la x abateri sa se suspende direct autorizatia de functionare)
3. falimentul personal (hilar ca FMI preseaza Ungaria sa aprobe o asemenea lege iar in Ro se opun vehement)
4. confiscarea averilor nejustificate (momentan am inteles ca se impoziteaza)
5. idiotenii de prin formulare gen religia si profesia parintilor pt. completarea actului doveditor de nastere a copilului
...si daca ma mai gandesc mai gasesc o gramada de chestii ce necesita ajustare la realitate...

#10
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
Daca iesea Macoveica, aveam un stat condus de procurori.
Adio democratie, judecatorii nu pot fi controlati.

#11
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Da, initiatorul are un mod original de a interpreta legile. De asta sunt avocatii. ( vezi ca asta este o meserie LIBERALA ).
Iar exemplul ca ai uitat sa setezi ceasul crezi ca este o scuza ( Necunoasterea legilor nu te absolva de vina in nici un sistem juridic ).
Cosideri ca sunt aberante, initiaza un grup care sa faca demersurile pentru modificare, insa acele modificari propuse trebuie sa avantajeze mare majoritate a natiei si nu a unui mic grup.

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postandu2006, on 23 noiembrie 2014 - 09:35, said:

Da, initiatorul are un mod original de a interpreta legile. De asta sunt avocatii. ( vezi ca asta este o meserie LIBERALA ).

Legile alea deja au fost interpretate în fel și chip. Acuma, pot veni cu exemple dar nu cred că e cazul.

View Postandu2006, on 23 noiembrie 2014 - 09:35, said:


Iar exemplul ca ai uitat sa setezi ceasul crezi ca este o scuza ( Necunoasterea legilor nu te absolva de vina in nici un sistem juridic ).
Cosideri ca sunt aberante, initiaza un grup care sa faca demersurile pentru modificare, insa acele modificari propuse trebuie sa avantajeze mare majoritate a natiei si nu a unui mic grup.
Eu vorbeam despre disproporționalitatea pedepselor, nu de alta.
Catoegoric modificările trebuie să avantajeze pe toată lumea, tocmai de aceea mai întâi trebuie dezbătute.

#13
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Desi nu are strinsa legatura cu topicul, ce sa mai vorbim despre disproportionalitatea pedepselor pe acceasi lege in spete similare se dau pedepse diferite.
( vezi cazuri incepind cu sotia lui Paunescu, Huidu, etc ).
Eu mai mult as milita pentru intoducerea juratilor ( cu credinta ca mai multi discern mai bine adevarul de minciuna si sunt mai greu coruptibili ).

#14
pvld

pvld

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.07.2008

View Postpotae, on 22 noiembrie 2014 - 20:23, said:


tu ce intelegi prin "indeplineste urmatoarele criterii"? eu inteleg ca pe toate.
Katana e considerata arma alba, desi nu are tais dublu. Deci nu e cumulativ.

View PostIon_de_la_Raion, on 22 noiembrie 2014 - 20:41, said:

Sa vad eu cum baga 4 milioane de oameni la inchisoare. Nu au atatea locuri.

In regimul potrivit, legile astea se pot aplica celor incomozi. Desi nu e cazul acum, initiatorul are dreptate, chestiile astea ar trebui corectate.

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Art.85. - (1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani.

Asta am patit-o recent (anul trecut) Am venit cu o masina din Austria si i-am bagat numere rosii care evident expirau dupa 30 de zile. Cu o zi inainte sa expire m-am dus la politie si pentru ca era aglomerat am zis ca revin mai tarziu si m-am luat cu alte treburi...binenteles ca am uitat. Seara am fost la niste prieteni unde am poposit pret de mai mult ore si uite asa am plecat acasa la ora 02:30 dimineata cu numerele expirate. Am avut ghinion si m-a oprit politia, mi-au facut dosar penal plus confiscat carnetul. Cand am mers la sectie pentru declaratii seful celor doi care m-au oprit radea de ei si le-a spus ceva de genul: "ati prins si voi cel mai mare infractor, i-au expirat numerele cu doua ore si voi ati facut dosar penal"

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Să mai amintesc că suntem, cred, singura ţară de pe glob unde petardele intră la regimul armelor? Ţară de căcat, arme de căcat.

#17
GrigoreDupaUreche

GrigoreDupaUreche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.12.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sLCEXtpTNYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Legile multe inseamna stat totalitar-discretionar-moartea libertatii individuale.

Singura lege care ar trebui sa existe si care acopera toate posibilitatile deriva direct din legea naturala, natural law, pe care se bazeaza jurisprudenta anglo-saxona : never harm or cause loss.

Restul sunt inutilitati, birocratie, moartea pasiunii.

De citit si : http://ericpetersaut...lover-believes/

#18
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014
Da, aia cu cutitul mi se pare si mie exagerata, adica, doar daca ai un cutit la tine, gata dosar penal.
Pai cand ma duc sa cumpar cutitul, cum il aduc acasa?
Una e sa-l scoti/folosesti ca sa ameninti si alta e ca doar il ai in sacosa.

Iar despre softurile piratate, nu vad Microsoftul in faliment, ba dimpotriva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate