Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Partitionare hard Seagate Expansion 1TB

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Sal,

Am cumparat un hard extern Seagate Expansion 1TB, 2.5", 5400 rpm, 8MB, USB 3.0, Negru
si vreau sa-l folosesc pentru back-up date de pe Windows XP.

Intrebarea mea este cum se formateaza si e mai bine sa-l impart in mai multe partitii sau sa-l las asa?
Cum pot verifica hard-ul sa stiu sigur ca e functional 100% si ca nu are diverse bube care in timp sa-mi faca figuri?

P.S : mai am un hard Samsung S2 Portable 640 GB care face figuri.
Cateodata copiaza, alta data da eroare.Am avut probleme cand nu vedea o partitie dupa care a vazut-o.
Cum pot afla daca e stricat iremediabil sau daca il mai pot salva?

Merci mult

Edited by coaca, 22 November 2014 - 12:59.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Lasa-l asa.

#3
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
E mai bine sa nu fie partitionat? Daca il partitionez ce risc exista?

Cum se face partitionarea daca nu am Windows pe el?

Thx

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,daca il partitionezi pierzi spatiu pentru MFT.Partitionarea se face din disk management

#5
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Ma gandesc daca il partitionez si doamne fereste se defecteaza o partitie macar raman celelalte.Asa daca nu e partitionat se buleste tot :).
Am dreptate sau nu?
Ce e MFT? (spatiul nu e asa mare problema pentru mine )

Hard-ul trebuie formatat daca nu bag sistem de operare si il conectez numai prin usb pt transfer date si back-up?

Thx

#6
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
La ce model de disk ai, exista un mare risc sa ți se defectele cu totul. Zic ei ca ar fi corectat Click of death, în realitate nu e așa.

MFT inseamna Master File Table.

Nu exista minuni în informatică: daca hardiskul tău extern, conectat prin USB pentru backup nu este formatat într-un format recunoscut de Windows XP atunci Windows XP nu o sa stie sa salveze nimic pe el, pentru ca nu îl va vedea.

Edited by pv7722, 24 November 2014 - 19:31.


#7
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Deci in concluzie e mai bine sa fie partitionat sau nu?
Daca da, de cat sa-i fac partitiile? Ma gandesc daca e partitionat si am probleme cu o partitie o pot formata iar daca e o singura partitie nu mai pot face nimic

Cand conectez prima oara hard-ul pe USB inainte de partitionare sau nu trebuie dat Full format sau Quick format din WinXP?

Thx

Edited by coaca, 24 November 2014 - 22:49.


#8
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Din experienta mea cu harddiskuri externe, inclusiv Seagate, era ca atunci cand hdd-ul era pa, nu mai conta ca are una sau mai multe partitii. Sigur ca poti aplica principiul antic si de demult de pe vremea dischetelor :) sa copiezi de mai multe ori informatia, in mai multe partitii.

Raspunsul la intrebarea de cat sa-i faci partitiile este: depinde. Depinde de cat de mult ocupa informatia pe care vrei sa o salvezi. Si mai tine seama de un aspect: discul tau de 1 TB are in realitate mai putin (pentru ca fabricantii calculeaza 1 TB diferit decat in informatica).

Parititionarea si formatarea sunt doua chestii diferite: ca sa poti formata, trebuie ca mai intai partitia / partitiile sa fi fost create. Apoi Full Format / Quick Format e doar o diferenta de timp, prima durand mult mai mult.

#9
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Daca il tin numai pentru stocare fara sistem de operare sunt multe 4 partitii egale?

Cum sa le formatez? Pe toate NTFS si Logical Drive sau automat prima partitie o face Primary Partition si pe restul Logical Drive?

Thx

#10
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Da multe intrebari tampite mai ai! Pana apuci sa il cumperi, sa il partitionezi, sa il formatezi, va trece vremea lor Posted Image

#11
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
L-am cumparat deja.
Nu vreau sa raspund unuia cu 4 clase.Sorry.


Astept un raspuns de bun simt.

Merci

Edited by coaca, 26 November 2014 - 00:38.


#12
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Ti-au fost date destule raspunsuri! Imi pare rau sa te anunt, dar am cu o clasa mai mult ca trenu' adica 3! Posted Image
Pentru tine, la fiecare raspuns primit, raspundeai cu alta intrebare!

#13
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Poti sa faci tu o recapitulare la tot ce am intrebat si ce raspunsuri am primit? Te rog.

#14
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

 coaca, on 25 noiembrie 2014 - 23:09, said:

Daca il tin numai pentru stocare fara sistem de operare sunt multe 4 partitii egale?

Cum sa le formatez? Pe toate NTFS si Logical Drive sau automat prima partitie o face Primary Partition si pe restul Logical Drive?

Thx
Raspunsul la prima intrebare tine foarte mult de cantitatea de date pe care o ai de salvat. Daca 1 TB impartit la 4 iti permite sa iti copiezi de 4 ori datele, atunci probabil ca nu e mult. Daca nu, atunci poate va trebui sa te multumesti cu 3 sau chiar cu 2.

Personal, daca as fi in locul tau le-as face pe toate NTFS intr-adevar, dar toate partitii primare pentru ca asta e nr. maxim de partitii primare pe care poti sa le faci pe un disc, iar daca le faci logice mai pierzi putin din spatiu.

In rest, n-are rost sa va certati.

Edited by pv7722, 26 November 2014 - 12:32.


#15
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Nu ma cert, dar sunt sigur ca va raspunde cu o alta intrebare!!!

#16
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Asa si, care-i problema? Omul doreste sa se lamureasca complet. Foarte adesea raspunsurile pot sa genereze noi intrebari. Cine stie raspunde, cine nu, poate ignora subiectul, poti chiar sa-l pui pe ignore daca te deranjeaza. E cam ca la televizor, ai telecomanda, nu-ti place canalul schimbi pe altul care-ti place. Cam asta e rostul unui forum, o discutie publica, altminteri ar fi foarte complicat sa iei fiecare utilizator in parte si sa-i pui intrebari prin PM, nu?

#17
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Ii dau satisfactie lu' Nea nelu' cu 3 clase :)))))))))))))))

Care e diferenta intre Primary si Logical? Care e mai ok?
Ma gandeam sa fac 3 partitii sau maxim 4, toate NTFS.Dupa partitionare Quick sau Full format?
E mai bine sa formatez cu programul din Windows XP sau cu Acronis Disk Director?
Cand il conectez prima oara trebuie stearsa partitia existenta?

PS : Partitionarea in 3 sau 4 afecteaza negativ un hard fata de cele cu 1 singura partitie? (se strica mai repede, sunt mai lente,.........)

Intrebarile sunt pentru cei care au depasit clasa a 3-a.:)))))

Merci

Thx

#18
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Bine acu si tu, eu incerc sa calmez spiritele si tu vii si pui gaz pe foc? In fine...

Ca sa raspund la noile tale intrebari, din ceea ce stiu eu, exista aceasta limitare la maxim 4 partitii primare. Daca ai nevoie de mai mult de 4 partitii esti obligat sa ai cel putin o partitie primara existinsa in care poti creea cate partitii logice vrei tu. Tu ai zis ca vrei fix 4 partitii, de ce zic eu ca e mai bine primare? Pentru ca atunci cand creezi partitii logice ai nevoie de o partitie primara extinsa, un fel de container, si pierzi putin spatiu.

Nu mai stiu care e exact diferenta intre quick si full, quick face doar o initializare rapida si se termina cvasi-instant, full cred ca scrie sector cu sector si verifica ceea anume a scris. Poate pentru amorul artei si daca tot ai pierdut timp cu intrebari poti sa faci o formatare full.

Nu stiu ce face programul ala in afara de formatare, e gratuit? Nu cred ca orice alt program, de partitionare de exemplu, care face un format la urma urmei tot face apel la functia de formatare de baza din Windows XP. Deci, pe scurt teoretic ar trebui sa fie totuna.

Ai doua posibilitati, fie intr-adevar stergi partitia existenta fie poti sa o redimensionezi, sa o micsorezi incat sa faci loc pentru celelate partitii.

Intrebarea din PS mi se pare extrem de filozofica, avand in vedere ca vorbim despre un disk de backup pe care teoretic il accesezi din timp in timp. Sa zicem ar "putea" sa fie mai "rau" cu mai multe partitii daca ai copia dintr-o partitie intr-alta pentru ca ai obliga capetele de citire / scriere sa se miste mult si repede. Dar na la performantele discurilor din ziua de azi, asta nu ar mai trebui sa fie o problema.

Raman insa la parerea mea ca modelul de disc pe care l-ai ales este unul din cele mai proaste. Imi luasem si eu fix acelasi model si dupa ce facusem backup au inceput sa scoata niste clickete groaznice si era cvasi imposibil sa mai citesc / scriu ceva. Din fericire am putut sa-mi recapat banii inapoi. Sper sa nu patesti la fel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate