Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

intrebare dell n5110

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Salut!

Am un laptop dell n5110 care l-am desfacut ca sa il curat si am observat ca pe placa de baza ar avea un loc unde este semnat intr-un patrat "VGA" dar sunt doar pedurile fara chip Posted Image si m-ar interesa daca as cumpara un chip video si l-as lipi acolo ar fi o idee buna? ar mai funcitona placa de baza? as strica ceva la ea? pt ca am vazut ca pe siteul celor de la dell unele modele de la n5110 sunt prevazute cu chip video de la nvidia 525m si ma gandeam ca daca as cumpara acel chip si l-as adauga probabil ar merge, m-ar interesa pt ca laptop-ul meu are doar intel hd graphic 3000 Posted Image ... Am aparatura nesesara pentru a lipi acel chip dar as vrea un sfat din partea dvs Posted Image ca sa nu fac vreo prostie Posted Image ...

Multumesc anticipat Posted Image

[ https://s3.amazonaws.com/MOBO/MOBO-00336-2.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dragosmurgescu, 22 November 2014 - 10:37.


#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu merge, lipsesc mai multe componente decat acel cip, plus diferente de firmware.

#3
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
... si ar trebui sa schimbi si sistemul de racire.

#4
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Ce componente ar mai trebui? Si daca totuși as incerca si nu ar merge sa zicem... Si dupa aceea dau totul jos... Va functiona la fel laptopu sau se poate strica de tot?

#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Nu va functiona.Vezi clar ca buna ziua ca-ti lipsesc multe componente hardware.Observi locurile pentru memoriile video? Sper ca DA! Placa a fost proiectata si pentru versiuni cu chip video ce ar fi trebuit lipit acolo dar de aici si pana la a-l monta in regim de home sau service-user... este cale lunga.S-ar putea si sigur mai trebuiesc facute modificari pe placa... strapuri,modificari de trasee,chiar si alte componente.Nu are cum sa fie asa simplu,doar lipesti chipsetul pe pad-urile alea si... gata "minunea"! Mai bine il lasi asa.Te axezi pe service si lasi curiozitatile pe laptopul personal.
Da,este posibil sa-l faci nefunctional cu adaugarea chipsetului.Repet,sigur mai trebuiesc facute modificari in schema ce a fost adaptata de fabricant la versiunea laptopului tau.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate