Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

TEAPA GARANTI BANK

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
golum72

golum72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.04.2012
Am avut proasta inspiratie sa-mi iau un credit de consum de la Garanti.A discutat cu o consultanta (asa le zic ei la aia care sunt instruiti sa te tepuieasca- CONSULTANTI) .Pe cre am intrebat-o de 3 ori cat e DAE si de fiecare data mi-a raspuns 11 %.Ok am facut contract si am platit o rata lunara de 700 roni .Dupa 5 luni am revenit la banca sa vad cat mai am de plata si am constatat cu stupoare uitandu-ma i desfasuratorul de rate ca nu platisem mai nimic din credit.M-am uitat acasa in contract ( de obicei ma uit intotdeauna la contracte inainte de semnare acum insa nu am facut-o) si am dat pe spate DAE 35 % ????????????!!!!!!!!!!!!!!.M-ia venit rau.M-am dus la CAMATARI si mi-a zis cucoana cu care am semnat contractul ca ia mi-a spus .Primul eu instinct a fost sa o strang de gat.O intrebasem de 3(trei ) ori cat e dae si m-ia spus la fel 11 % .Hoata mi-a zis defapt cat e dobanda si da asa era 11 % .Ce nu mi-a zis mafioata erau comisioanele pe : ochi frumosi, rasarit de soare, ziua de ,joi,femeia de servici , prezervative etc.
Recunosc faptul ca cea mai mare vina imi apartine intrucat am avut incredere intr-un angajat GARANTI pus acolo tocmai pentru a ma insela.
Asta nu am crezut-o , am fost naiv si uite ca am patit-o.

Sigur ca in momentul in care am constatat prostia facuta am facut urgent refinantare si m-am  mutat la alta banca.
Si cu mutatu e o alta poveste .Astia de la garanti daca te duci la ei firma lor nu iti da un document stampilat ca nu au stampila?????!!!!!!!!!
Daca te duci dupa ce ai facut contract cu ei NIMENI NU-TI MAI DA NIMIC.
Am cerut extras de cont si mi-au raspuns ca nu-mi pot da decat un desfasurator de rate.
Am cerut sa-mi dea un cont in care sa le rambursez creditul si mi-au zis ca nu sepoate si trebuie sa le dau 500 de lei ca sa-mi dea o hartie unde era trecut contu.
O sa ziceti ca mint .Nu nu mint deloc .Incercati singuri si o sa vedeti ca am dreptate.
La garanti NIMENI NU DA NIMIC OFICIAL.Inchiderea unui credit la Garanti se face sunand la un numar de telefon unde iti raspunde un BOU care te agaseaza cu o mie de intrebari poate te face astfel sa te razgandesti.
SFAT : DACA AVETI CREDIT LA GARANTI MAI CITITI-VA ODATA CONTRACTELE.SI VEDETI CAT AVETI DAE.
eU AVEAM INAINTE LA GARANTI DAE 35 % ACUM AM 10 %  la o alta banca.Practic o diferenta de 250 % a creditului.
Pai ie niste banuti nu??????

#2
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Verba volant, scripta manent!

#3
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
DAE in sus, DAE in jos. Faceti un total cu ratele de pe scadentar, scadeti cat ati luat imprumut efectiv si atunci vedeti cat veti da bancii.
Povestile cu DAE sunt apa de ploaie, aia poate sa zica DAE 2 la suta, ce faci o crezi sau verifici singur?

#4
golum72

golum72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.04.2012
Mi-am adus aminte si de o alta banca unde esti luat la misto original       BCR.
Ca sa vedeti cat isi bat joc de clienti si astia de la BCR.Eu m-am dus sa pun niste bani in contul cuiva .Astia de la banca cu aia de la GDF - gaze si cu hotii aia de la curent de la  cez isi recruteaza personal numai peste 50 de ani.Ok am inteles mesajul,,OLDIES BUT GOLDIES'' da mai puneti frate si tineret (ca la Banca Transilvania de exemplu) nu toate babele care abia-si taraie besinile prin sediu.
Revenind la BCR .La astia trebuie sa-ti iei bon de ordine ca sa depui sau ca sa ridici bani.Deci dupa ce te jupoaie de viu cu comisioanele ti=o mai trage si pe la spate punandu-te sa stai la coada asta in timp ce aia de la ghiseu mananca linistita din sandwich sii povesteste colegei ce rochita misto a vazut la mall

Nu sunt ei de vina .Noi suntem niste sadomasochisti care ne place sa ne autoflagelam cu chestiile astea numite ,,institutii''Posted Image

#5
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Pentru chestii din astea folosesc internet banking... e drept ca si acasa stau la rand la calculator dupa juniori..da' parca nu e ca randul de la banca Posted Image .

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgolum72, on 22 noiembrie 2014 - 09:30, said:

Nu sunt ei de vina .Noi suntem niste sadomasochisti care ne place sa ne autoflagelam cu chestiile astea numite ,,institutii''Posted Image
Nu ai auzit de internet banking sau de ghiseul automat?
Sau tu mergi la banca doar pentru socializare?

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postdorin_2k, on 22 noiembrie 2014 - 09:44, said:

Nu ai auzit de internet banking sau de ghiseul automat?
Sau tu mergi la banca doar pentru socializare?

Si cum depui-retragi mai exact bani cash prin internet banking?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgolum72, on 22 noiembrie 2014 - 09:14, said:

...................
eU AVEAM INAINTE LA GARANTI DAE 35 % ACUM AM 10 %  la o alta banca.Practic o diferenta de 250 % a creditului.
...................
practic ia da-ne niste cifre, sa ne lamurim cum ai ajuns de la 35% si 10% la 250%.

View Postgolum72, on 22 noiembrie 2014 - 09:30, said:

.........BCR.............La astia trebuie sa-ti iei bon de ordine..................
niste nenorociti. omoara traditia olteneasca de stat la coada si impins cu coatele.

#9
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Problema sta in felul urmator: bancile joaca la dublu: au 2 entitati juridice ptr. ca BNR aplica reguli diferite. Una este banca si alta este entitatea gestionata de grupul bancii care este IFN. IFN-urile sunt camatareala, nu e nicio diferenta intre garanti credit de consum sau cetelem sau alte asemenea entitati. In prima propozitie scrie ca-i IFN: http://www.garanticr...ni-si-conditii/

IFN-urile tot timpul vor da creditele mai usor decat o banca si te vor jupui tot timpul mai mult decat o banca.

#10
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Eu nu ma apropii de camatarii astia, pompos numiti "banci" decat cand trebuie sa-mi ridic salariul de la ATM, insa evident, nici atunci nu le trec pragul. In rest, intr-un sediu de banca nu intru decat o data la doi ani sau trei, nici nu mai stiu exact, ca sa schimb cardul. Chiar si atunci ma ia pe dupa ceafa. Atmosfera aia rece ca de muzeu inchis, cu bodyguardul fixandu-te cu privirea, cucoana intepata de la ghiseu, limbajul protocolar al angajatilor pigmentat din cand in cand cu vreun cantec de sirena al cucoanei de la ghiseu care cauta sa-ti mai bage vreun serviciu bancar pe gat, vreo oferta ceva, plictiseala de a le raspunde invariabil cu NU, toate astea ma fac sa ma tin cat mai departe de aceste temple moderne ale camatariei. Ce vremuri, cand primeam salariul in plic de la fabrica, semnam statul facut de contabila si...ura si la gara ..! Acum suntem moderni. Marcam banul la camatarii cu gulere albe.

#11
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pai ori te ia pe dupa ceafa ori te plictisesti in sediul bancii. Decide-te.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Păi DAE nu de aia se numeşte aşa, că include tot ce este de plătit peste credit, fie dobânzi, comisioane, taxe, fumărit, etc?

Edited by mihaicozac, 22 November 2014 - 10:33.


#13
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006

View PostGroot, on 22 noiembrie 2014 - 10:16, said:

Pai ori te ia pe dupa ceafa ori te plictisesti in sediul bancii. Decide-te.

    Nu am ce sa ma decid. Si una si alta. Aceste stari se intrepatrund in acele momente. Si atunci, de ce sa-mi fac singur rau ? Nu mai bine ma tin departe de camatarii astia moderni ?

#14
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostGroot, on 22 noiembrie 2014 - 09:50, said:

Si cum depui-retragi mai exact bani cash prin internet banking?
Retragi de la bancomat. Dacă vrei să retragi din alt cont decât cel curent, folosești internet bankingul să îi transferi în contul curent (de obicei nu ai niciun comision între conturile tale), iar apoi îi scoți de la bancomat.

Pentru depunere, sunt bănci la care poți depune tot de la bancomat. Dacă banca ta nu are așa ceva... nasol, stai la coadă. :)

#15
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
1. In lumea asta doua lucruri se platesc: luxul si .....Posted Image
2. Aici nu e OPC.Posted Image
3. Multumim pt informare.Posted Image

Edited by rinser, 22 November 2014 - 10:41.


#16
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Poti depune la ING si Garanti. Daca ai posibilitatea sa alegi la ce banca iti primesti salariul, au chiar gratuitati la operatiuni. (putini cetateni mai au privilegiul sa-si aleaga banca unde se primeste salariul)

Edited by meanman, 22 November 2014 - 10:41.


#17
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Postgolum72, on 22 noiembrie 2014 - 09:14, said:

Am avut proasta inspiratie sa-mi iau un credit de consum de la Garanti.

In alta ordine de idei tu ai si o fata pre-destinata pentru Garanti :)

#18
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Multa poveste cu bancile astea... De retinut ca nici macar o banca nu se gandeste la binele tau ci doar la profitul ei.
Mai demult am vrut sa iau si eu un credit si dupa mai multe plimbari pe la banci am renuntat si am rezolvat problema altfel.
Una din ele avea o oferta "decenta" cu DAE vreo 20% dar cand am calculat, dobanda era aproape 100% pentru 9000 lei, trebuia sa rambursez 17000 in decurs de 3 ani.
Calculul l-am facut exact cum spune byblos mai sus, simplu, taraneste si la mintea oricui, fara povesti cu dae si cu zane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate