Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Lumia 1030

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am teste concrete de partea mea, nu povesti de genul "rezolutia telefoanelor nu e reala", "DSLR-ul era mai bun daca trageai RAW", "e mai bine sa ai 8 MP decat 41 MP", etc. Am facut teste concrete cu detinatori de DSLR in care le-am demonstrat usor ca rezolutia lui 808 e reala si superioara sculelor lor. Niciodata nu am negat ca la ISO 1600 un DSLR nu e mult superior unui 808 ca zgomot sau DR, dar cand ai si o diafragma mare nevoia de a face poze la ISO 1600 pe telefon nu e foarte stringenta ... de aia e de preferat o rezolutie mare (care permite si zoom/crop) decat un 8 MP cu mai putin zgomot dar detalii slabe si fara potential de a "iesi" din focala fixa. Sau cel putin eu prefer alegerea facuta de Nokia de a pune rezolutie mare.

#56
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Nu stiu cat de credibil este acest articol http://mobilesreview...atures.html dar "stirile" despre Lumia 1030 continua.   Se speculeaza ca va fi lansat in trimestrul unu 2015.   Totusi sper sa nu se lanseze cu un display asa mare de 5,8" ,  pana la maxim 5,2" cred ca ar fi acceptabil atata timp cat si bateria va fi un upgrade considerabil iar marginile sa fie cat mai subtiri iar dimensiunea totala sa nu depaseasca Samsung S5.  Grosimea............? nu stiu ce sa zic.....

Edited by tryky, 16 November 2014 - 20:41.


#57
netcity

netcity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 11.03.2005
Este aceeși informație rostogolită și ajunsă în India, o piață pentru care de obicei se produc terminale dedicate low-cost .
Nu cred că acest telefon poate apare în primul trimestru al anului, din moment ce MS a anunțat că data de lansare pt WP10 este la sfarșitul semestrului I.
Informația de apariție cea mai credibilă este tot de la phonearena.com, chiar dacă au făcut-o prima dată pe la începutul anului acesta.

#58
gagio88

gagio88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.04.2010

View Posttryky, on 16 noiembrie 2014 - 20:21, said:

Nu stiu cat de credibil este acest articol http://mobilesreview...atures.html dar "stirile" despre Lumia 1030 continua.   Se speculeaza ca va fi lansat in trimestrul unu 2015.   Totusi sper sa nu se lanseze cu un display asa mare de 5,8" ,  pana la maxim 5,2" cred ca ar fi acceptabil atata timp cat si bateria va fi un upgrade considerabil iar marginile sa fie cat mai subtiri iar dimensiunea totala sa nu depaseasca Samsung S5.  Grosimea............? nu stiu ce sa zic.....
...tu chiar crezi tot ce se scrie?!....tot cu teama ecranului de 5,8'' ai ramas? :)).. scapa de acest gand pentru ca sunt sanse super- foarte mici sa vedem un cameraphone cu un asemenea ecran si cu o camera mare pe spate!!...ar arata mai oribil de 100 de ori ca nokia 808! :)

#59
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Pai Nokia 808 e fain ;) Ar fi prea masiv sa fie si gros si cu ditamai ecranul.

#60
Whybal

Whybal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2010

View Posttryky, on 13 noiembrie 2014 - 00:40, said:

Nu stiu de ce crezi ca pare un tel. Samsung ?  Toata presa on-line a scris ca este vorba de un tel. windows phone McLaren presupus urmas a lui Lumia 1020....   http://stiri-telefoa...inja_23902.html

Si mie imi pare a fi un samsung...

Attached Files

  • Attached File  aaaa.jpg   122.42K   28 downloads
  • Attached File  bbbb.png   236.83K   27 downloads
  • Attached File  cccc.png   240.67K   25 downloads


#61
gagio88

gagio88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.04.2010
Netcity....vreau sa te intreb ceva in privat please!!

#62
bogdanv92

bogdanv92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2011
http://2.taobao.com/..._u=u1isd93r807b

#63
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
http://www.windowsce...e-appear-online

#64
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Doar eu am senzatia ca e un fake?


Am citi un pic mai mult:

Quote




Translation of the source article which is written in terrible Mandarin - trust me, i'm a Chinese (btw 2.taobao.com is an amazon-like marketplace for 2nd hand goods):
Those who love the LUMIA series should like this too, with this phone, you may not see another one on the streen, Microsoft may not be producing this phone at all, but althought this is a working unit, but this should be already abandoned and stopped, origin, from Nokia China R&D Department, in Bejing, a prototype, typically speaking, unit of this kind will not be circulated, only obtains one by chance, on the exterior looks to be 1020's upgrade, besides cosmetcis similarity with 1020, specially the camera, there are no other clue, model code is not known, further detail on the inside do not have it too, even checking on the 'RM', and nothing on the internet, called '57811' within the R&D unit, system is 'WP8.1', I've compared the screen size, larger than 5 inch, smaller than 6 inch, actual size unknown, resolution 1920X1080, should be IPS panel, no use with the finger, but if close to the screen, finger not touching the screen, is able to operate, not sure is it hover controlled, used '360' to detail the spec shows quad core, model number unknown, RAM 2GB, ROM 32GB, expandable memory, uses Micro SIM?, Chinese system, after reset by default is Chinese, NFC present, camera mega pixel unknown, can't be found, and there is no option to change the resolution of photo, not sure how many thousands, looking at the CPU and RAM not much difference from 1520, benchmark almost same as 1520, no capacitive button, in the display, no other features? worth a mention, looking at the displayed photos, if not meticulous, can't see anything special, sees nothing when switching on, after playing with it for a while, is enough, if you want take it for exploration, not interested in collecting LUMIA series, condition of the unit refer to the photo, no problem with the condition, those who need please contact, selling 1588RMB, including shipping, single unit, on the whole market this might as well be the only one, perfect as your accessory gadget, keke, all because no one will know what is this, even if they have the money to buy.......
LOCATION: BEJING
TAKEN OFF THE SHELF

Edited by bullterrorist, 30 November 2014 - 19:36.


#65
icybox

icybox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.09.2012
http://www.engadget....d=rss_truncated

#66
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Fara xenon, pare dual-LED, foarte mare, etc ... ar fi cam trist sa fie asta urmasul lui 1020.

#67
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Desi daca are senzor mai mare conform ultimelor zvonuri (si de 50 MP), iar Dual-LED-ul ala e mai avansat (4th generation short pulse LED cica, sigur, un nume pretentios, dar probabil mai performant decat actualele LED-uri) ... plus, am eu o banuiala ca va avea senzor curbat si foarte posibil si o diafragma mai mare (teoretic posibila pe un senzor curbat) ... poate ca pana la urma combinatia o sa fie de succes, chiar si fara xenon.

Daca castiga jumate de stop din diafragma - f/1.8 (adica intra cu 50% mai multa lumina) plus senzorul e mai mare cu vreo 25% (consideram aceeasi marime a pixelilor si adaugam 25% pentru cresterea de rezolutie), mai castiga ceva din evolutia tehnologica a senzorilor ... ar putea avea o performanta mai buna cam cu un stop decat a 1020-ului (adica ar scoate la ISO 800 calitatea pe care o are 1020 la ISO 400), ceea ce n-ar fi rau deloc. Sper totusi ca e mai mic decat pare in poze ... adica in poze pare sa aiba ecran de peste 5"

Edited by utopium, 02 December 2014 - 11:25.


#68
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
La o camera cu senzorul de care spui tu sper sa vedem si un procesor care sa gestioneze cum trebuie "the beast" gen Qualcomm Snapdragon 805 sau 810.

#69
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Eu nu-mi fac griji pentru procesor, va fi sigur unul mult superior celui de pe 1020. Principala mea grija e camera, sper sa fie un senzor mai mare, mai avansat, eventual curbat si cu diafragma mai mare. Si sa fie suficient de decent acel dual-LED raportat la xenon ... desi am indoieli. In rest, mi-as dori sa aiba card de memorie, AMOLED si Glance. Si o baterie suficient de buna.

#70
gagio88

gagio88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.04.2010
Eu unul sper sa nu se intample cu el ce s-a intamplat cu lumia 1020 in materie de vanzari, pretul telefonului sa reprezinte doar o evolutie a camerei si cam atat. Sa fie cameraphone dar sa aiba sub carcasa si specificatii cat mai apropiate de un smartphone...atunci o sa fie cumparat la un pret asemanator cu cel al lui note 4 la lansare, putin peste 800 de euro :)

#71
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
http://www.phonearen...amphone_id63483

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AuR2yx2YQPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


iar aici imi plac marginile subtiri     http://www.articleda...world-with.html

Edited by tryky, 04 December 2014 - 20:05.


#72
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Si un articol in limba romana..... aici http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/microsoft/microsoft-lumia-1030-primeste-o-randare-concept-foarte-aratoasa--inspirata-de-prototipul-ajuns-pe-web_24372.html

Edited by tryky, 04 December 2014 - 20:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate