Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Lumia 1030

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Salut !
   Deoarece in ultimele zile au aparut tot mai multe zvonuri despre urmasul lui Lumia 1020 respectiv Lumia 1030 cred ca ar fi binevenit acest nou subiect in legatura cu urmasul celui mai bun cameraphone Pureview.
  Foarte multi fani spera ca Lumia 1020 sa-si continue drumul printr-un urmas mult mai bun.
Iata si cateva specificatii care se vehiculeaza pe internet despre Lumia 1030:

   -ecran de 5,8 inci (pe diagonală) cu rezoluție de 1440 x 2560 pixeli QuadHD
   -camera principala de 41 megapixeli cu tehnologie PureView cu LED și Xenon flash
   -camera frontala de 8,7 megapixeli
   -procesor Qualcomm Snapdragon 805
   - 3 GB de RAM
   -memoria internă poate fi între 32 și 64 GB cu posibilitate de extindere cu pana la 128 GB
   - baterie de 4.300 miliamperi

Iata si cateva linck-uri:
-  http://www.phonearen...ncluded_id62697
-  http://www.tech-boom...gapixel-camera/


-  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_sl66_g-uEM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Retineti ca acesta este doar un concept, dar v-ar INCANTA acest cameraphone? Sau cu ce specificatii ati dori sa vina Lumia 1030?

Attached Files


Edited by tryky, 12 November 2014 - 20:30.


#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Mie nu mi-ar place ... mult prea mare, marginile alea exagerat de mici (ar fi probabil foarte vulnerabil la orice soc mai serios, nu ai loc deloc sa faci swipe), QuadHD-ul complet inutil. Daca pe partea de camera nu ar aduce noutati (din specificatii nu apare nimic nou pe partea de camera) ci doar pe partea de procesor/RAM/ecran/placa grafica/baterie, eu nu l-as cumpara, mai bine as lua un 1020 sau as ramane cu 808-ul.

Edited by utopium, 12 November 2014 - 20:38.


#3
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Camera frontala ar fi un upgrade de la 1,2 mp la 8,7 mp. Pentru iubitori de shelfie este binevenita.  Sunt posesor de lumia 1020 si sunt multumit de el dar la capitolul autonomie/baterie este slab. As face upgrade oricand la acest Lumia 1030 (daca ar fi o imbunatatire considerabila la baterie) si ecranul sa fie de la 5 inch full hd.

#4
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Camera frontala peste 5 mp e exagerare. La 8mp se vor vedea toate punctele negre de pe nasurile prostilor. Si nu stiu daca are rost selfie-ul sa fie la 1500x2600 px. Display peste 5 inch si 1080p mi se pare exagerare. La al meu am 350 ppi si nu vad nici un pixel nici de-aproape. Nebunii alearga dupa specificatii dar eu as vrea un SO mai eficient, mai bine optimizat, fara laguri. As vrea o baterie mai buna (macar un 3200mA). Nr de megapixeli este aproape irelevant, as vrea un 20mp dar cu un senzor mai perfectionat.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Camera frontala nu ma intereseaza, poate sa nici nu aiba :) 5" full HD, ca si 930, ar fi relativ ok (nu ma pot astepta sa il faca mai mic, desi as vrea) ... 5.8" mi s-ar parea exagerat.

#6
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Arată bine, dar prea mare. Cam 925 e limita (pentru mine).

#7
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ce sa zic, probabil urmatorul meu telefon.

#8
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014

View Postproxtu, on 12 noiembrie 2014 - 21:14, said:

Arată bine, dar prea mare. Cam 925 e limita (pentru mine).
Dar un display de 5 inch cu specificatiile de mai sus din primul post te-ar multumi ?

#9
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Specificatiile sunt mai mult decât as avea nevoie. Dar cred ca m-as adapta si la 5", pentru camera aia :)
Un 925 cu camera aia de 40 mi-ar fi suficient.

#10
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014

View Postkiario, on 12 noiembrie 2014 - 21:38, said:

Ce sa zic, probabil urmatorul meu telefon.
Da, sunt de-acord cu tine, la aceste specificatii (care pentru windows phone sunt mai mult decat suficiente) si mai ales pentru aceasta baterie sigur as cumpara acest telefon care nu cred ca as fi nevoit sa-l mai schimb cel putin pentru urmatori 3 ani.

Edited by tryky, 12 November 2014 - 21:50.


#11
netcity

netcity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 11.03.2005
Sincer ... mi se pare un mare fâs . O camera frontala la o asemenea rezolutie fara o sursa de lumina specializata este elegant spus ridicola, si mai putin elegant as spune ca este specializata cocalarilor.
Dimensiunea este pentru gustul meu prea mare.
Dar ... cel mai important ... daca poseda exact aceeasi camera video ca modelul Nokia Lumia 1020, nici un posesor de L1020 nu va trece la acesta.
Este cum am spus o mare flatulenta.
Dar daca vom avea o camera superioara, fara problemele de focusare, predominanta la yellow, etc, si vom avea si alti senzori cum ar fi cel de amprenta, cel de gesturi, de temperatura, etc. atunci situatia ar fi alta.
Din pacate nu avem nici o astfel de informatie.

Edited by netcity, 12 November 2014 - 21:55.


#12
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Eu as trece fara sa stau pe ganduri la acest cameraphone daca ar avea specificatiile de mai sus in special pentru baterie (care dupa cum sti si tu la Lumia 1020 lasa de dorit) daca display-ul ar fi pana la 5,2 inch full hd

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postnetcity, on 12 noiembrie 2014 - 21:48, said:

Sincer ... mi se pare un mare fâs . O camera frontala la o asemenea rezolutie fara o sursa de lumina specializata este elegant spus ridicola, si mai putin elegant as spune ca este specializata cocalarilor.
Pai si atunci daca e ridicola o astfel de rezolutie de ce sunt 808 si 1020 cele mai bune cameraphone-uri de pe piata? (excludem noul Panasonic DMC-CM1 care inca nu a fost testat din cate stiu).

View Postproxtu, on 12 noiembrie 2014 - 21:42, said:

Specificatiile sunt mai mult decât as avea nevoie. Dar cred ca m-as adapta si la 5", pentru camera aia Posted Image
Un 925 cu camera aia de 40 mi-ar fi suficient.
925-ul e destul de lat, incape si un ecran de 5" pe latimea aia (mai ales ca 925 nu e 16:9 ci 16:10 parca). Deci poti avea telefon lat cat 925 dar cu ecran de 5". De fapt 930 e cam la fel de lat ca si 925.

#14
netcity

netcity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 11.03.2005
@utopium, eu am fost posesor de N808, sunt actualmente posesor de L1020 si voi fi probabil de L1030, dar eu ma refeream la camera frontala. Imi cer scuze pentru exprimare. Am corectat.

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
A ... la camera frontala e prea mare rezolutia? :D Aia da, ca alea au senzor super mic de obicei. Desi imi place ce au facut cei de la Oppo cu camera reversibila ... senzor de 1/2.3" la camera, iar camera se roteste si spre interior si spre exterior.

#16
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Apare în ianuarie 2015? E de urmărit fiindca este urmașul unui model de referinta în domeniu.

#17
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Si asa ajung la limita cu degetul mare sus sa trag de notification center :) Si am degete lungi. La 625 se simtea diferenta, la un 5", nu stiu zau...

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu te inteleg, mie un 4.5" 720p, latimea telefonului de 64mm, mi s-ar parea mai mult decat suficient.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate