Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

reciver to pc

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mitza5051

mitza5051

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.10.2014
salut . as dori sa stiu daca pot conecta un reciver de la digi la pc. audio+video. si nu vreau sa fie gen tv...sa am un program in windows sa pot sa ma uit cand vreau.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
La calculator nu vad rostul .
La monitor poti sa incerci cu ceva de genu :

https://www.google.c..._AUoAg#imgdii=_

Stiu ca receiver-le de la digi nu au iesiri hdmi

Edited by Andreysc7, 01 November 2014 - 00:43.


#3
mitza5051

mitza5051

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.10.2014

 Andreysc7, on 01 noiembrie 2014 - 00:43, said:

La calculator nu vad rostul .
La monitor poti sa incerci cu ceva de genu :

https://www.google.c..._AUoAg#imgdii=_

Stiu ca receiver-le de la digi nu au iesiri hdmi
eu vreau la pc. pentru ca am un canal de youtube si filmez emisiuni tv

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Poti cu ajutorul unei placi de captura. Dar nu rezolvi mare lucru...receiver-ul va trebui controlat din telecomanda. Mai bine il conectezi direct la monitor (cumva) sau cumperi un Tv Tuner PCI si renunti la receiver.

Edited by Lesbianu, 01 November 2014 - 00:48.


#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
1.Incearca atunci cu un tunner
2. Sunt canale care se difuzeaza online si nu e chiar nevoie de receiver si sincer nu prea vad rostul dar na, fiecare cu hobby-urile sale .

Edited by Andreysc7, 01 November 2014 - 00:48.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Lesbianu, on 01 noiembrie 2014 - 00:46, said:

Poti cu ajutorul unei placi de captura. Dar nu rezolvi mare lucru...receiver-ul va trebui controlat din telecomanda. Mai bine il conectezi direct la monitor (cumva) sau cumperi un Tv Tuner PCI si renunti la receiver.
Nu este neaparat sa controlezi receiverul din telecomanda lui,poate fi controlat si de catre tuner ,eu am un Hauppauge ce are un blaster IR peentru asa ceva(nu l-am folosit insa fiindca n-am nevoie).

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cu placa de captura nu poate controla receiver-ul, dar cu un TV Tuner destept DA.;)

#8
mitza5051

mitza5051

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.10.2014
alea online nu merg mereu.. am incerc cu tv tuner dar nu merge... stau in italia si cred ca de asta..

#9
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Trebuia sa zici de la inceput ca este receiver DVB-S.Posted Image

Trebuie sa cauti un TV Tuner care stie DVB-S si il conectezi la cablul care vine de la parabolica. Dar este mai mare daraua... setari, frecvente. Mai repede inregistrezi online sau cu o placa de captura.

Edited by Lesbianu, 01 November 2014 - 01:20.


#10
mitza5051

mitza5051

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.10.2014

 Lesbianu, on 01 noiembrie 2014 - 01:17, said:

Trebuia sa zici de la inceput ca este receiver DVB-S.Posted Image

Trebuie sa cauti un TV Tuner care stie DVB-S si il conectezi la cablul care vine de la parabolica. Dar este mai mare daraua... setari, frecvente. Mai repede inregistrezi online sau cu o placa de captura.
am dvb-s pe reciver am semnal si calitate +80 ... si pe pc 0. este instalat totul..drivere etc

#11
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Am inteles in cele din urma, dar pe PC cu ce vrei sa prinzi posturile?

Ai 2 variante:
1. TV Tuner care stie DVB-S sa prinzi posturile direct de la satelit cu PC-ul.
2. Placa de captura ca sa iei semnal video si audio din reveiver-ul Digi. Cu ceva programel inregistrezi ce/cat vrei.

#12
mitza5051

mitza5051

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.10.2014

 Lesbianu, on 01 noiembrie 2014 - 01:33, said:

Am inteles in cele din urma, dar pe PC cu ce vrei sa prinzi posturile?

Ai 2 variante:
1. TV Tuner care stie DVB-S sa prinzi posturile direct de la satelit cu PC-ul.
2. Placa de captura ca sa iei semnal video si audio din reveiver-ul Digi. Cu ceva programel inregistrezi ce/cat vrei.



https://i.imgur.com/R5onnTO.jpg
https://i.imgur.com/S1vuIYg.jpg
https://i.imgur.com/A5btOgN.jpg
https://i.imgur.com/rycZFY2.jpg

Twinhan_VP-1030A


si mai am unul.
https://i.imgur.com/9aN99MA.jpg

Edited by mitza5051, 01 November 2014 - 01:43.


#13
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Trebuie sa scormonesti frecventele exacte pe care emite Digi (daca nu le ai, la revedere). Dupa ce le gasesti trebuie intoarsa pe dos aplicatia de la TV Tuner pana o faci sa mearga. Daca nu functioneaza aplicatia respectiva trebuie cautata alta. Poti incerca ProgDVB.
Ti-am spus mai sus ca este mai mare daraua decat ocaua.:(

#14
mitza5051

mitza5051

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.10.2014

 Lesbianu, on 01 noiembrie 2014 - 01:50, said:

Trebuie sa scormonesti frecventele exacte pe care emite Digi (daca nu le ai, la revedere). Dupa ce le gasesti trebuie intoarsa pe dos aplicatia de la TV Tuner pana o faci sa mearga. Daca nu functioneaza aplicatia respectiva trebuie cautata alta. Poti incerca ProgDVB.
Ti-am spus mai sus ca este mai mare daraua decat ocaua.Posted Image


mersi cred ca o sa imi iau o placa de captura ( EasyCAP )... mi se pare genial.pot sa o conectez la reciverul de la digi nu ?

Edited by mitza5051, 01 November 2014 - 01:52.


#15
visinica

visinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.05.2008
buna
cu o placa satelit skystar2 prinzi orice
prin sharing si e si legal
succes

#16
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am facut anul trecut un proiect de retransmisie semnal Digi pe un videowall, controlat dintr-un server de stream, a fost cantec.

In primul rand receptorul Digi HD trimite prin HDMI doar daca scula de receptie a semnalului emis de el este compatibila DHCP, in cazul meu placa de captura HDMI nu stia acest protocol, omis intentionat pentru a preveni copierea contrinutului licentiat si cu niste "modificari" gasite pe net am convins sistemul sa functioneze, distribuind imaginea de la decodor pe ecran.

Deci in cazul tau, ai nevoie de o placa de captura cu intrare HDMI care sa stie DHCP sau sa poata fi "convinsa" sa faca acest lucru si ai in timp real pe PC stream de pe decodor, daca ai iesiri component la el, e simplu, e analogic si atunci scapi de DHCP s alte aberatii. Atentie, placa de captura, mai ales HD papa ceva resurse, de la 16GB RAM in sus si proc Quad Core nu vei avea probleme, dar in jos nu garantez.

Sau cazul 2... monitor cu HDMI cu PIP si atunci lucrezi si vezi Digi in acelasi timp.

Edited by connectorxp, 01 November 2014 - 02:13.


#17
mitza5051

mitza5051

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.10.2014

 connectorxp, on 01 noiembrie 2014 - 02:12, said:

Am facut anul trecut un proiect de retransmisie semnal Digi pe un videowall, controlat dintr-un server de stream, a fost cantec.

In primul rand receptorul Digi HD trimite prin HDMI doar daca scula de receptie a semnalului emis de el este compatibila DHCP, in cazul meu placa de captura HDMI nu stia acest protocol, omis intentionat pentru a preveni copierea contrinutului licentiat si cu niste "modificari" gasite pe net am convins sistemul sa functioneze, distribuind imaginea de la decodor pe ecran.

Deci in cazul tau, ai nevoie de o placa de captura cu intrare HDMI care sa stie DHCP sau sa poata fi "convinsa" sa faca acest lucru si ai in timp real pe PC stream de pe decodor, daca ai iesiri component la el, e simplu, e analogic si atunci scapi de DHCP s alte aberatii. Atentie, placa de captura, mai ales HD papa ceva resurse, de la 16GB RAM in sus si proc Quad Core nu vei avea probleme, dar in jos nu garantez.

Sau cazul 2... monitor cu HDMI cu PIP si atunci lucrezi si vezi Digi in acelasi timp.
pentru ce sa imi trebuiasca intrare hdmi ?????? eu vreau sa iau EasyCAP

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate