Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Ti-ai facut gresit cruce pana acum!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Nimic nu aduce mai multa bucurie Satanei decat oamenii care fac gresit semnul crucii. Probabil ati observat in Biserica, pe strada, la inmormantari, etc. cum unii oameni fac rapid si mecanic semnul crucii fara sa fie foarte atenti la ceea ce fac. Unii il fac ca si cum ar alunga mustele sau ar canta la cobza, altii impreuneaza degetele de parca ar vrea sa presare sare.
Facand incorect semnul crucii, crestinii nu fac altceva decat sa batjocoreasca Crucea Domnului si in loc sa se mantuiasca, din contra isi osandesc sufletele.
Semnul Sfintei Cruci se executa corect astfel:
- unim primele trei degete de la mâna dreaptă în una , iar cele două mici le strângem strâns în palme. Cele trei degete mari adunate în una, simbolizează Sfânta Treime, Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, Treimea cea de o ființă și nedespărțită. Cele două degete strânse în palmă ne aduc aminte de cele două firi a Domnului nostru Iisus Hristos, adică, Dumnezeu adevărat și om adevărat.
- După ce le-am strâns degetele, le ducem la frunte, apoi jos, la burtă (la buric), ridicăm mâna și o ducem la dreapta, apoi la stânga, rostind: "În numele Tatălui (la frunte), și al Fiului (la burtă), și al Sfântului (la dreapta) Duh (la stânga). Amin".

ATENTIE!
Cea mai mare greseala este sa nu coborati mana pana jos la buric, ci doar la piept, caz in care tocmai ati facut o cruce satanista, rasturnata si ati comis un act de blasfemie.





[ http://www.obiectiv.info/admin/media/image/201404/w460/erzezrezerz_75307300.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://blog.pustniculdigital.info/wp-content/uploads/2010/03/crucea-pe-bust.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
După ce le-am strâns degetele, le ducem la frunte, apoi jos, la burtă (la buric), ridicăm mâna şi o ducem la dreapta, apoi la stânga, rostind: "În numele Tatălui (la frunte), şi al Fiului (la burtă), şi al Sfântului (la dreapta) Duh (la stânga). Amin".

...si daca pasu'3 devine 4 si viceversa...e incorect?

#3
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ce bine ca nu practic. Faceam prostii, cruci sataniste, alea, alea :D

#4
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postgicaru, on 31 octombrie 2014 - 10:47, said:

După ce le-am strâns degetele, le ducem la frunte, apoi jos, la burtă (la buric), ridicăm mâna şi o ducem la dreapta, apoi la stânga, rostind: "În numele Tatălui (la frunte), şi al Fiului (la burtă), şi al Sfântului (la dreapta) Duh (la stânga). Amin".

...si daca pasu'3 devine 4 si viceversa...e incorect?
v2.0

#5
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Iarasi?!!!

Matei, Cp.7

3.  De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?

#6
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postgicaru, on 31 octombrie 2014 - 10:47, said:

...si daca pasu'3 devine 4 si viceversa...e incorect?
Pai tu ce crezi?
Daca semnul crucii nu este efectuat corect pas cu pas , poate sa provoace mult rau, atragand dracii langa om, pe cand efectuarea corecta ii tine departe.

[ https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1300893195_2075_FT12744_draci.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostClipboard01, on 31 octombrie 2014 - 10:57, said:

Pai tu ce crezi?
Daca semnul crucii nu este efectuat corect pas cu pas , poate sa provoace mult rau, atragand dracii langa om, pe cand efectuarea corecta ii tine departe.
Şi dacă nu faci deloc ?

#8
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Mi-am gasit aria favorita. Pana acu' credeam ca Poiana-i amuzanta, da' vad ca aici e mult mai mișto.

Ce se intampla cu catolicii? ca ei nu se inchina la fel.. ajung in iad sau cum?

#9
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Ilustraţiile alea sunt penale. :roflmaofast:

#10
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostClipboard01, on 31 octombrie 2014 - 10:57, said:

Pai tu ce crezi?
Daca semnul crucii nu este efectuat corect pas cu pas , poate sa provoace mult rau, atragand dracii langa om, pe cand efectuarea corecta ii tine departe.

...eu doar cred...

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca faci miscarile 1-2, 2-3, 3-4 e gresit oricum, ca nu faci o cruce. Trebuie doar miscarile 1-2 si 3-4 daca vrei sa faci o cruce.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Tot aia e. Ca-i la piept, ca-i la buric, coliva acelasi gust are.
Toate babele care merg la pupat moaste fac la piept. Poate asa le place, mai stii? In plus e reducere de energie daca intinzi muschii doar pana la piept si nu pana la buric.

#13
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdriftking91, on 31 octombrie 2014 - 10:59, said:

Ilustraţiile alea sunt penale. Posted Image
Poti sa observi usor carui tip de oameni se adreseaza acele ilustratii (dpdv al dezvoltarii culturale, sa zic asa).

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postkruger, on 31 octombrie 2014 - 11:04, said:

Poti sa observi usor carui tip de oameni se adreseaza acele ilustratii (dpdv al dezvoltarii culturale, sa zic asa).

Ai vazut ca i-a pus coarne la satanist? :lol: Posted Image

#15
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postgicaru, on 31 octombrie 2014 - 10:47, said:

După ce le-am strâns degetele, le ducem la frunte, apoi jos, la burtă (la buric), ridicăm mâna şi o ducem la dreapta, apoi la stânga, rostind: "În numele Tatălui (la frunte), şi al Fiului (la burtă), şi al Sfântului (la dreapta) Duh (la stânga). Amin".

...si daca pasu'3 devine 4 si viceversa...e incorect?

Da, e antiortodox.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce bun e initiatorul cu noi, cum vrea el sa ne indrepte pasii pe calea cea dreapta...deci  asa, conteaza si cum o faci. Mai ai si alte pilde? Pe asta nu o stiam...muream prost. ...o sa fiu atent de acum si am sa corectez toate babele.

#17
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postkruger, on 31 octombrie 2014 - 11:04, said:

Poti sa observi usor carui tip de oameni se adreseaza acele ilustratii (dpdv al dezvoltarii culturale, sa zic asa).
Sunt adresate oamenilor cinstiti, nu smecheri deghizati sau infiltrati.

#18
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postlex404, on 31 octombrie 2014 - 11:01, said:

Toate babele care merg la pupat moaste fac la piept.
Pai nu fac corect, iar pentru asta o sa isi ia plata cuvenita. Am observat si eu ca multe babe fac multe cruci mici, rapide si executate incorect. Este mai bine o singura cruce executata corect decat mai multe facute gresit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate