Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Omul si sensul vietii- experiente personale

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
EgoMysticum

EgoMysticum

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2014
Dincolo de toate definitiile si dezbaterile filosofice cu privire la om sau sensul vietii sale date de regula ca raspunsuri atunci cand se pune problema atat de general despre om si sensul vietii sale , cu totii totusi  EXPERIMENTAM nemijlocit EXISTENTA -viata asta despre care se discuta atat si in care ne zbatem cu totii zi de zi- traseul personal parcurs avand  darul de a ne marca profund sau mai putin profund in functie de cele traite.
Ei bine, avand in vedere acest lucru, eu v-as ruga , sa priviti putin in adancul vostru, si sa oferiti, daca veti binevoi, un raspuns  izvorat pana acum doar din experienta voastra personala si ce ati inteles voi pana acum despre viata .

  Ce credeti ca este omul, raportandu-va la voi insiva, fiind nevoiti sa oferiti pe undeva un raspuns care v-ar defini de fapt pe voi ca persoane si de asemenea ce credeti ca ar trebui sa conteze in viata pentru un om punandu-va sub lumina propriile asteptari de la viata .
  Ce ati trait frumos pana acum? Ce ati vrea sa mai traiti sau sa se mai intample? Si mai ales ce ati inteles major despre viata in  urma unor evenimente capitate triste sau fericite?

Sunt foarte curioasa de multitudinea punctelor de vedere personale si am ajuns la concluzia ca viata de fapt nu consta in definitii si in gasirea vreunui raspuns ultim sau absolut ci in ceea ce reusesti sa traiesti si sa intelegi  direct si personal din viata.

#2
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 EgoMysticum, on 31 octombrie 2014 - 03:41, said:

  Ce credeti ca este omul, raportandu-va la voi insiva, fiind nevoiti sa oferiti pe undeva un raspuns care v-ar defini de fapt pe voi ca persoane si de asemenea ce credeti ca ar trebui sa conteze in viata pentru un om punandu-va sub lumina propriile asteptari de la viata .
  Ce ati trait frumos pana acum? Ce ati vrea sa mai traiti sau sa se mai intample? Si mai ales ce ati inteles major despre viata in  urma unor evenimente capitate triste sau fericite?
Omul este copia nefericita a lui Dumnezeu, si omenirea e impartita in doua...Cei ce cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca, si cei ce-l gasesc fara sa-l priceapa. Tot ceea ce ar trebui sa conteze pt om este modul in care se priveste dormind linistit in sicriu.

Cum sa vorbesti de frumusete, cum sa ai valori estetice cand asemeni Hristosului, trist este sufletul tau, pana la moarte. Imi doresc sa compun o rugaciune ce-ar aduce furia si fiorul in oasele mortilor, incat sa le clantane madularele in cadenta eternitatii subterane.

De cand exista omenirea, pe langa betia vesniciei doua instincte zadarnice i-au ramas. Acela de a zbura, si acela de a inota! Nici unul din noi nu avem nazuinte mai mari decat a pleca in larg, unde cerul se uneste cu pamantul...
Esenta vietii este a sti toate valurile pe care vantul le sufla!

sursa - Emil Cioran -

Edited by Hedonist, 31 October 2014 - 06:24.


#3
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ce-mi plac mie astia care de la primul post pe forum, abia inregistrati, au si avatar, au stiut unde si cum sa faca topicul, etc...
Mai au si un alt element in comun. Tipologia problemelor pe care le ridica.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 d-rive, on 31 octombrie 2014 - 08:21, said:

Ce-mi plac mie astia care de la primul post pe forum, abia inregistrati, au si avatar, au stiut unde si cum sa faca topicul, etc...
Mai au si un alt element in comun. Tipologia problemelor pe care le ridica.
Hi hi hi, buna observatie :)

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Omul e o eroare a naturii.

#6
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 d-rive, on 31 octombrie 2014 - 08:21, said:

Ce-mi plac mie astia care de la primul post pe forum, abia inregistrati, au si avatar, au stiut unde si cum sa faca topicul, etc...
Mai au si un alt element in comun. Tipologia problemelor pe care le ridica.

Ai dreptate,dar DE CE TE DERANJEAZA ACESTEA ? Oare nu suntem TOTI oameni ?...Nu vreau sa te superi ca am scris asta,dar fiecare are problemele lui personale...si nu trebuie dumneata sa critici pe altii !!!...

#7
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Omul=Fiinta care se naste pentru a trai o eternitate.

#8
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
DJP, nu cred ca ai inteles corect ceea ce am spus eu.

Si da, ai dreptate, cei (ca sunt mai multi in mod evident) care apar cu chestii din astea, clone, alea, alea, au in comun si acest lucru. Au tot felul de probleme ;) Mai mult sau mai putin personale iar asta nu deranjeaza pe nimeni atata timp cat nu agaseaza pe altii, aici, pe forum, cu "problemele" lor.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 d-rive, on 31 octombrie 2014 - 08:21, said:

Ce-mi plac mie astia care de la primul post pe forum, abia inregistrati, au si avatar, au stiut unde si cum sa faca topicul, etc...
Mai au si un alt element in comun. Tipologia problemelor pe care le ridica.

Sau este vorba despre aprofundarea regulamentului de functionare a forumului.In acest sens,initiatorul s-a pregatit temeinic inainte de postare.


LE.Si poate ca nu omul este o copie nefericita a lui Dumnezeu,conform citatului din Cioran de mai sus.Poate ca Dumnezeu este creatia nefericita a imaginatiei unui om speriat,insingurat si constient ca va muri intr-o zi.

Edited by adisz, 31 October 2014 - 10:11.


#10
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 cris2d2, on 31 octombrie 2014 - 08:56, said:

Omul e o eroare a naturii.

nu de putine ori chiar...o oroare a naturii!

Edited by gicaru, 31 October 2014 - 10:34.


#11
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

 adisz, on 31 octombrie 2014 - 10:07, said:

Sau este vorba despre aprofundarea regulamentului de functionare a forumului.In acest sens,initiatorul s-a pregatit temeinic inainte de postare.
...
Ei da. La asta nu ma asteptam. Pentru orice exista un inceput.
Iata asadar doamnelor si domnilor, primul user al unui forum care inainte de toate, citeste regulamentul :D :D :D

#12
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014

 PicoDazore, on 31 octombrie 2014 - 09:46, said:

Omul=Fiinta care se naste pentru a trai o eternitate.
deci un animal se naste a trai pana in momentul cand te hotarasti tu ca vrei sa-l mananci

#13
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Omul este o fiinta vie,care se naste,traieste si moare.
Ce conteaza este ce face intre nastere si moarte,adica cum traieste viata.

 d-rive, on 31 octombrie 2014 - 08:21, said:

Ce-mi plac mie astia care de la primul post pe forum, abia inregistrati, au si avatar, au stiut unde si cum sa faca topicul, etc...
Mai au si un alt element in comun. Tipologia problemelor pe care le ridica.
Si mai ales ca seamana a topic a la FIFI,desi cred ca daca este deschis de ea ar fi fost inchis pana acum.

#14
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 d-rive, on 31 octombrie 2014 - 10:06, said:

DJP, nu cred ca ai inteles corect ceea ce am spus eu.

Si da, ai dreptate, cei (ca sunt mai multi in mod evident) care apar cu chestii din astea, clone, alea, alea, au in comun si acest lucru. Au tot felul de probleme Posted Image Mai mult sau mai putin personale iar asta nu deranjeaza pe nimeni atata timp cat nu agaseaza pe altii, aici, pe forum, cu "problemele" lor.

Imi cer scuze,dar n-am vrut sa te jignesc sau altceva. Hai sa ramanem prieteni...ca si asa viata e zapacita in tara asta...

#15
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Nicio problema din partea Djp, tu sa nu te superi 😜

#16
EgoMysticum

EgoMysticum

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2014
Nu sunt fifi nu mi-am facut nici clona . Dar nu e prima data cand imi fac un profil pe un forum plus ca nu e nici greu sa iti dai seama  cum functioneaza treburile pe un forum avand insusiste deja cateva notiuni elementare : post, topic, reply, etc.

Revenind la subiect , ce-ati inteles despre viata  din experientele personale de pana acum?
Fara citate din altii caci  si aceea si-au trait viata lor iar noi avem oportunitatea de a mai intelege inca   lucrurile in maniera diferita .
De ce este omul o eroare a naturii? Daca se afirma ceva , rog sa se si argumenteze si tot asa, personal din ce  intelege cand  spune asta.

   Ascendent, esti pe  aproape cu acel  ' doar cum traieste conteaza' desi e evident asta  dar ar fi fost bine sa spui si ce intelegi tu din acest trait . Creezi ceva? iubesti? etc Cum traiesti tu viata .

   Pico, si tu chiar crezi in eternitate? Stii sau ai inteles ce este? Ei bine, uite ca acum suntem prezenti si nu prea stim ce-i cu eternitatea. Sau tu  cand traiesti te simti etern?  Daca ai inteles eternitatea e bine, dar daca nu ai inteles-o vorbeste despre viata.

Dumitru Pavel , si acela e un bun punct de plecare in formularea unui raspuns. Concret , logic si pragmatic. Numai ca pe noi nu ne mananca nimeni. :) Pana acum.


Multumesc.

Edited by EgoMysticum, 31 October 2014 - 16:31.


#17
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 EgoMysticum, on 31 octombrie 2014 - 16:21, said:

Nu sunt fifi nu mi-am facut nici clona . Dar nu e prima data cand imi fac un profil pe un forum plus ca nu e nici greu sa iti dai seama  cum functioneaza treburile pe un forum avand insusiste deja cateva notiuni elementare : post, topic, reply, etc.
Revenind la subiect , ce-ati inteles despre viata  din experientele personale de pana acum?
De ce este omul o eroare a naturii? Daca se afirma ceva , rog sa se si argumenteze si tot asa, personal din ce  intelege cand  spune asta.
Ascendent, esti pe  aproape cu acel  ' doar cum traieste conteaza' desi e evident asta  dar ar fi fost bine sa spui si ce intelegi tu din acest trait . Creezi ceva? iubesti? etc Cum traiesti tu viata .
1)Personal ma intereseaza prea putin spre deloc ca esti Fifi,user nou sau clona.Conteaza ce si cum"vorbesti".
2)In momentul de fata eu am parerea ca omul nu este o eroare a naturii,ci ca a fost "creat" cu un scop bine definit.Care este acel scop,nu stiu,dar cred ca oarecum este legat de felul cum ne traim viata,ce facem in viata asta,etc.
Stiu ca suna a chestie religioasa,dar asta e parerea mea.
Dar parerea ta care este?

#18
EgoMysticum

EgoMysticum

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2014
Ascended dat fiind ca te ghidezi dupa aceasta convingere, cum ca scopul vietii omului e strans legat de  felul cum isi traieste viata tu cum alegi sa iti traiesti viata in baza acestei convingeri ?
Adica.... ce ti se pare important sau valoros ca omul sa traiasca sau cum, in ce fel ? E vorba de tine aici, de cum traiesti tu si vezi  lucrurile si as fi interesata si de parerea ta.
  Ca suna religios sau nu prea putin conteaza pentru ca in cele din urma tot  ce conteaza e ce am facut din viata noastra si cum am ales sa o traim si cat de  impacati sau multumiti reusim sa traim cu tot ce am ales sa facem.

  As fi curioasa si de cel care considera ca  omul este o eroare/oroare a naturii dar nu si-a argumentat afirmatia/punctul de vedere.
   Si eu cred ca valoarea vietii unui om e data de cum o traieste in defintiv si nu de cum o gandeste  -pierdut riscand sa fie in relfectii-  sau se gandeste ca ar vrea sa  o traiasca,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate