Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Bibilici

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
A mancat careva din voi carne de bibilica? Ce gust are? Seamana cu puiul sau cu gasca? Are vreun miros anume?
Aveau la Auchan acum vreo 3 zile cand am fost pe acolo dar nu am avut curaj sa cumpar nestiind despre ce e vorba. Intre altele mai aveau pe raft si carne de cangur, de zebra si de cerb marinate si puse in vid.

#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Nu am mancat, nu-i stiu gustul dar sunt comestibile. Oua de bibilica am mancat.

#3
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
N-am mâncat, dar vară-mea zice că seamană cu carnea de fazan și iese o supă foarte bună din ea ! Valabil pentru păsările crescute pe lângă casă !
În Banat la bibilică i se mai spune titcă, pirchiță sau cocleanță ! Posted Image

Edited by kodiak, 25 October 2014 - 21:11.


#4
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 Freddy12, on 25 octombrie 2014 - 20:55, said:

mai aveau pe raft si carne de cangur, de zebra si de cerb marinate si puse in vid.
Ai luat?
Eu as incerca, n-am gustat niciodata mai sus numitele carnuri.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Normal ca-s comestibile, doar nu erau nebuni aia de la Auchan sa puna in vanzare carne de animal necomestibil. Ouale de bibilica au mai multe vitamine decat ouale de gaina.

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu am mancat, seamana la gust cu curcanul, dar nu pot sa zic ca e un gust deosebit. Incearca, nu ai ce pierde.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Dares, on 25 octombrie 2014 - 21:11, said:

Ai luat?
Eu as incerca, n-am gustat niciodata mai sus numitele carnuri.

Nu am luat ca am, asa, o retinere sa consum animale de-asta exotice. Dar bibilica e crescuta la noi, prin gospodariile oamenilor, de foarte multi ani insa nu le-am vazut niciodata in raft pana acum. Daca am confirmare de la cativa useri ca e buna, merg peste cateva zile sa iau si eu una. Erau cam grase si de aceea m-am abtinut.

Edited by Freddy12, 25 October 2014 - 21:17.


#8
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007

 Freddy12, on 25 octombrie 2014 - 20:55, said:

Intre altele mai aveau pe raft si carne de cangur, de zebra si de cerb marinate si puse in vid.

Or fi renovat grădina zoologică ? Posted Image

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Cangurul este foarte de bun. Vorbesc serios si nu din auzite. Daca are pret rezonabil....maine mananc cangur.

Edited by alexpet, 25 October 2014 - 21:46.


#10
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Cum o să-l prepari ?

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cu foc.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
de bibilica nu stiu, cangurul este ok - mie mi s-a parut asemanator cu vita la textura si culoare. nici gustul nu e rau.

zebra mi s-a parut mai fada si cu mai putin gust - si pe deasupra carnea pe care am mancat-o eu era si destul de atoasa. probabil tine de modul de preparare.

#13
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Freddy12, on 25 octombrie 2014 - 20:55, said:

A mancat careva din voi carne de bibilica? Ce gust are? Seamana cu puiul sau cu gasca? Are vreun miros anume?
Aveau la Auchan acum vreo 3 zile cand am fost pe acolo dar nu am avut curaj sa cumpar nestiind despre ce e vorba. Intre altele mai aveau pe raft si carne de cangur, de zebra si de cerb marinate si puse in vid.

atentie mare la ce tip de carne consumi, ca are nus' ce virusi de doamne fer' ajungi asa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A8yOkU4egX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Oltenia se mai zice catze, in special la puii de bibilica. Am vazut doar la un vecin de la tara in copilarie, ma umfla rasul cand imi amintesc ce sunete electrocutate scoteau acele pasari, pe locul 2 era ratza lesheasca, cea vesnic sufocata, shuiera ca ala de respira greu din star wars.

#15
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 kodiak, on 25 octombrie 2014 - 21:47, said:

Cum o să-l prepari ?
la fel ca orice carne de vita/vitel

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Carnea de bibilica este foarte gustoasa fiind asemanatoare carnii de vanat (fazan-potarniche), dar culoarea este alba.

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Freddy12, on 25 octombrie 2014 - 20:55, said:

Intre altele mai aveau pe raft si carne de cangur, de zebra si de cerb marinate si puse in vid.
La care raft/raion? ca m-am invartit azi (Auchan Vitan/Bucuresti) si nici vorba de asa ceva. Scuze de offtopic vis-a-vis de bibilici :-)

Edited by alexpet, 26 October 2014 - 21:06.


#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 alexpet, on 26 octombrie 2014 - 21:05, said:

La care raft/raion? ca m-am invartit azi (Auchan Vitan/Bucuresti) si nici vorba de asa ceva. Scuze de offtopic vis-a-vis de bibilici :-)

Era la raft, raionul de carnuri (cotlete de porc si antricoate de vita). Dar nu erau la tavita ci in niste pachete vidate din staniol. Cred ca aveau cam 500grame deci nu erau foarte mari, posibil sa nu le fi observat tu sau s-or fi terminat. Eu le-am vazut miercurea trecuta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate