Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Conectare Sistem 5+1 la TV

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
MorphyK

MorphyK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.01.2008
Salutare tuturor

De curand mi-a trecut prin cap sa incerc sa pun sistemul la televizor... dar nu ii dau de cap , nu stiu cum functioneaza toate mufele la tv-sistem

Asta e o poza cu mufele de la televizor
Attached File  10743542_974280225921564_2011454865_n.jpg   76.64K   80 downloads

Iar aceasta e o poza cu spatele sistemului
Attached File  10744980_974280089254911_447409939_n.jpg   264.04K   80 downloads


Eu am cablu RCA-RCA , am 2 bucati, dar nu reusesc sa fac TV-ul sa scoata sunet pe sistem

Pe telecomanda sistemului am buton de DVD si AUX, restul nu cred ca au rost sa le zic.

As putea folosi un adaptor la scart cu rca ca sa mut pe in/out?

Va rog ajutor !

#2
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Ca sa ai sunet 5.1 de la tv iti trebuie intrare optica digitala sau htmi arc, iar pe acel sistem audio nu ai asa ceva.

Poti sa ai doar stereo in mai multe boxe. Cumperi un adaptor scart-rca si folosesti un cablu rca-rca intre adaptor si sistemul audio.
http://www.mediadot....la-3-rca-1-svhs sau din piata cu ~5 lei.

#3
MorphyK

MorphyK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.01.2008
e Ma multumesc sa se auda mai bine decat in boxele televizorului...

Ma gandeam eu ca am nevoie de un adaptor din ala...

Multumesc pentru raspuns, ma duc maine la shop sa cumpar si revin cu un raspuns, daca sunt sau nu multumit de rezultat :D

sper din tot sufletul sa se auda bine !

#4
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
De obicei e brum pe scart...

#5
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Depinde de telvizor, eu nu am brum.

#6
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,839
  • Înscris: 10.02.2011

 MorphyK, on 23 octombrie 2014 - 22:38, said:

Eu am cablu RCA-RCA , am 2 bucati, dar nu reusesc sa fac TV-ul sa scoata sunet pe sistem

As putea folosi un adaptor la scart cu rca ca sa mut pe in/out?
N-ai cum, ca televizorul tau nu are decit intrari ( AV IN1, AV IN2 si HDMI IN ). Nu te mai obosi sa cumperi adaptorul ala ca nu o sa-ti mearga.
Trebuia sa cumperi un televizor care are macar o iesire audio, desi teoretic ai putea folosi iesirea de casti de la TV daca ai asa ceva la el da nu-i recomandat pentru ca o sa-ti dea distorsiuni. Ar mai exista posibilitatea sa-ti cumperi un DVD player ieftin cu garantie daca vrei sa urmaresti macar niste filme pe dvd, si scoti iesirile de la aparat spre TV si sistem. Sau daca ai decodor pentru cablu, ala ar trebui sa aibe macar o iesire audio si chiar una optica.

#7
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 Motanu13, on 24 octombrie 2014 - 17:23, said:

N-ai cum, ca televizorul tau nu are decit intrari ( AV IN1, AV IN2 si HDMI IN ). Nu te mai obosi sa cumperi adaptorul ala ca nu o sa-ti mearga.
Trebuia sa cumperi un televizor care are macar o iesire audio, desi teoretic ai putea folosi iesirea de casti de la TV daca ai asa ceva la el da nu-i recomandat pentru ca o sa-ti dea distorsiuni. Ar mai exista posibilitatea sa-ti cumperi un DVD player ieftin cu garantie daca vrei sa urmaresti macar niste filme pe dvd, si scoti iesirile de la aparat spre TV si sistem. Sau daca ai decodor pentru cablu, ala ar trebui sa aibe macar o iesire audio si chiar una optica.

N-are dreptate. Cumpara adaptorul scart/rca cu comutator, sigur iese semnal audio/video pe-acolo.
http://www.domo.ro/C...daptor_scart_56

#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
cum ar putea sa iasa semnal din moment ce e intrare?

daca televizorul ala n-are alte mufe, nu se poate conecta. daca ar avea iesire pt casti s-ar putea conecta cu cablu jack-rca

#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
In cazul de fata/din poza reiese ca pe scart exista numai INTRARI ( R,G,B ) - AV IN 1 -  cu toate ca mufa scart in general are atat intrari audio stereo , cat si iesire audio stereo
Merita incercat varianta cu acel adaptor scart - rca cu comutator IN/OUT si pt. iesire sunet pui comutatorul pe OUT la scart , sau un cablu scart + 6 conectori rca si vezi ca pe fiecare conector rca ai trecut IN AudioL si R/IN Video si OUT Audio L si R/OUT Video
La sistemul 5.1 conectezi cablu/mufele rca conform culorilor ( alb la alb si rosu la rosu/OUT Audio L si R ) la intrare DVD si pe telecomanda sistemului sau panoul lui ar trebui ca in momentul când apesi ca sursa DVD-ul sa iti ''imprastie'' semnalul audio stereo de la tv pe toate cele sase boxe ale sistemului 5.1
Daca practic insa nu ai nici un sunet si daca ai respectat ce ti-am scris mai sus , atunci sigur conectorul tau scart nu are conectat intern ( pini conectorului scart ) iesirea audio , ci doar intrare audio/video si/sau r.g.b

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Bag mana in foc ca pe scartul ala sunt si iesiri nu doar intrari.Standardul la TV-uri prevede clar ca trebuie sa fie macar o mufa de iesire scart si cum este dor una singura este IN-OUT COMBO.Au scris aia aiurea doar AV IN.Daca te uiti mai atent mai are un simbol cu un ecran cu doa sageti ;una care intra si alta care iese.Se vede dupa calitatea plasticelor de pe acel panou ca e o petarda de TV.La fel e obligatorie si iesirea de casca.
Cumpara acel adaptor sau direct un cablu audio Scart OUT la 2xRCA.Se poate folosi binemersi si iesirea de casti atata timp cat nu exagerezi cu volumul din TV.

#11
MorphyK

MorphyK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.01.2008
Lamuriri :

Pe scart am iesire intradevar daca comut pe OUT la adaptorul SCART-RCA+S-OUT

Trebuie sa setez din telecomanda sistemului audio pe AUX si PRO ca sa imparta la toate boxele semnalul audio, daca ramane pe AUX-NORMAL , nu scoate decat pe 2 boxe.

Si aici mai e o smecherie, daca posul TV nu are audio Stereo se va auzi doar pe satelitii pusi pe cablul RCA Rosu, daca e sunet Stereo cum sunt posturile de muzica, atunci se aude in toti satelitii.

Dar acum am alta problema:

Cand rulez un film de pe USB la TV nu am sub nici o forma sunet... din ce cauza? am pus aseara un episod din Arrow si nu aveam sunet, dar din posturi TV merge fara probleme...

Aveti vre-o idee cum fac sa mearga sunetul cand ruleaza de pe USB?

[editat de bibi] ia-o ușor ... lumea încearcă să ajute Posted Image

Edited by bibiaudiofil, 26 October 2014 - 09:28.


#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
cum ti-am zis eu mai sus

Edited by Handicarpati, 25 October 2014 - 17:30.


#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Trebuia sa vedem semnul cu ambele sageti din stanga mufei SCART. Sincer si eu eram convins ca nu merge. Poate va ajuta pe cineva pe viitor chestia asta.
Legat de USB, stiu ca LG taie sunetul pe iesiri cand rulezi de pe USB (il lasa doar pe casti) dar parca era vorba doar DTS (chestii legata de licenta). La altii nu am auzit de pb asta dar poate s-au molipsit.

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Foloseste iesirea de casti si gata.
Nu vad care e supararea ca n-ai conectica sau sunet de pe anumite surse.Cat dai atata face.Te multumesti cu ce se poate in situatia data.

#15
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
V-am zis ca merge :)

La filmele de pe stick si la aplicatiile smart si mie imi taie sunetul pe iesiri la Samsung. Nu are legatura cu DTS.

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu am taiat raul de la radacina. Pardon, firul, si am legat 2 boxe mici (Magnat 110) pe direct in locul difuzoarelor de la Tv. Am pierdut putere si calitate fata de statie dar am castigat mult pe partea de ergonomie ca sa zic asa. La mine a fost un compromis bun.

In plus la statie dadeam drumul rar, mai mult la filme pe cand acum sunetul e multumitor tot timpul, incomparabil cu cel al dif din tv, chiar daca amp e aceeasi.

Edited by undercoverbrother, 26 October 2014 - 08:11.


#17
MorphyK

MorphyK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.01.2008
Mda... se pare ca totusi TV-ul meu este destul de limitat... nu degeaba era la oferta :))

In fine partea tampita e ca nu are iesire de casti... doamne fereste... aveam un samsung din ala cu TUB de vre-o 15 ani... si panarama aia are iesire de casti... si asta al meu nu are...


Nu am cum sa am sunet de pe stick in sistem... nu inteleg de ce...

Daca totusi a descoperit cineva vre-o cale ca sa avem sunet cand rulam ceva de pe stick va rog sa postati aici...

Ah... si inca ceva... nu stiu daca e de la vre-un codec sau dracia de licenta... pentru ca nici cand rulez muzica MP3 de pe stick nu am sunet.

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Se poate si altfel.Iti faci singur iesire de linie.Descarci Schema Tv-ului, identifici pocesorul de sunet ii cauti DataSheet-ul daca nu te descurci sa-ti dai seama direct din cablaj care sunt cei 2 pini de iesire corespunzatori canalelor stanga si dreapta ce se duc in etajul de amplificare si impreuna cu masa care-i comuna ambelor canale ai semnalul de iesire.tot ce trebuie sa faci este sa conectezi aceste puncte printr-un cablu ecranat stereo la 2 mufe RCA de panou care le montezi pe carcasa,dai gaura undeva unde iti permite spatiul intern cat mai aproape de punctele unde te intepi.Vezi ca mai ai nevoie si de o rezistenta de 100K si un condensator de 1nF in paralel intre intrare si masa, pentru fiecare canal in parte.
Daca nu te descurci apeleaza la un electronist.Cand ti-am zis ca-i trompeta tv-ul te-i luat de mine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate