Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfat achizitionare smartphone

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
drastique

drastique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 31.03.2009
Momentan detin un Iphone 5s si ma gandesc sa trec pe android. Bugetul e de max 2500 lei. Eu personal m-am oprit la HTC ONE M8, Lg G3 si Sony Xperia z3. Acum nu stiu care are probleme ascunse, de soft, care se blocheaza in unele situatii si care nu. M ar interesa mai multe sfaturi in legatura cu interfata, care e mai accesibil,stabil, care are o camera mai performanta. etc. Sper doar sa nu fac greseala sa trec de la bine optimizatul IOS care NU S-A BLOCAT NICIODATA la un android care sa "agate" prin meniu si altele. Sunt deschis si la alte modele care sa se incadreze in bugetul specificat. Va multumesc anticipat!

#2
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Iti recomand HTC One M8 ... eu am M7 si sunt super multumit de el... lag 0 ... chestia e cu bateria, te tine putin, 1 zi maxim 2 zile daca nu il "stresezi"

#3
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
in banii astia sunt multe optiuni de telefoane bune cu android.
tot ce-ai zis tu acolo (M8/G3/Z3) sunt f bune. evident ca sunt pareri impartite ..
ar mai fi galaxy s5 /note 3
eu daca as fi in situatia de-a da ceva bani pe un android, m-as orienta spre nexus 6 disponibil de luna viitoare

#4
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
http://www.xiaomisho...smartphone.html

Iti iei 2 Posted Image

Cel mai bine astepti Nexus 6 si il comanzi de prin state. Probabil se va incadra in buget.

Edited by Cozzmy13, 23 October 2014 - 08:38.


#5
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

View PostCozzmy13, on 23 octombrie 2014 - 08:38, said:

http://www.xiaomisho...smartphone.html

Iti iei 2 Posted Image

Cel mai bine astepti Nexus 6 si il comanzi de prin state. Probabil se va incadra in buget.

Arata mai bine xiaomi decat nexus 6, dar pacat ca nu are LTE (pt 4G decat pentru retele din China) ... By the way, e phableta Nexus 6, are ecran de 5.96 inchi: http://www.gsmarena....exus_6-6604.php

Edited by Sonic3R, 23 October 2014 - 08:45.


#6
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Pai nu a spus nimic de LTE.

#7
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,700
  • Înscris: 09.11.2010
Personal, te sfatuiesc sa ramai pe iOS. Eu sunt foarte dezamagita de Android si abia astept sa fac tranzitia pe iOS. Mai bine investesti intr-un alt iPhone.

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
cand intentionezi sa faci achizitia (data maxima)

#9
drastique

drastique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 31.03.2009

View PostMihai_3, on 23 octombrie 2014 - 09:28, said:

cand intentionezi sa faci achizitia (data maxima)
o saptama sa zic...

#10
florinlgg3

florinlgg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 11.08.2014
LG G3

#11
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,700
  • Înscris: 09.11.2010

View Postdrastique, on 23 octombrie 2014 - 01:51, said:

Momentan detin un Iphone 5s si ma gandesc sa trec pe android. Bugetul e de max 2500 lei. Eu personal m-am oprit la HTC ONE M8, Lg G3 si Sony Xperia z3. Acum nu stiu care are probleme ascunse, de soft, care se blocheaza in unele situatii si care nu. M ar interesa mai multe sfaturi in legatura cu interfata, care e mai accesibil,stabil, care are o camera mai performanta. etc. Sper doar sa nu fac greseala sa trec de la bine optimizatul IOS care NU S-A BLOCAT NICIODATA la un android care sa "agate" prin meniu si altele. Sunt deschis si la alte modele care sa se incadreze in bugetul specificat. Va multumesc anticipat!


Exact asta vei pati daca treci pe Android. Ai mare grija.

#12
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Pentru a fi sigur că iți iei un android bine optimizat, mergi pe seria Nexus sau ia de la Moto. În rest nu recomand modele cu interfață modificată.

#13
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014

View PostAutumn_Dream, on 23 octombrie 2014 - 09:53, said:



Exact asta vei pati daca treci pe Android. Ai mare grija.

Autumn, te rog sa nu mai induci lumea in eroare.
Nu o sa pateasca asta, niciodata, pe telefone optimizate bine. Indiferent de hardware, daca telefonul e optimizat bine, NU vei avea lag, nu stiu ce  telefoane ai avut tu si nici nu ma intereseaza, insa e clar ca nu ti-a mers prea bine cu ele deoarece telefoanele Android au nevoie de intretinere la o perioada de timp(sters cache), deoarece iti dau o mai mare libertate.

View PostLeopardSurd, on 23 octombrie 2014 - 10:00, said:

Pentru a fi sigur că iți iei un android bine optimizat, mergi pe seria Nexus sau ia de la Moto. În rest nu recomand modele cu interfață modificată.

MIUI care este pe toate modelele Xiaomi este foarte bine optimizat.

#14
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,700
  • Înscris: 09.11.2010

View PostCozzmy13, on 23 octombrie 2014 - 10:01, said:

Autumn, te rog sa nu mai induci lumea in eroare.
Nu o sa pateasca asta, niciodata, pe telefone optimizate bine. Indiferent de hardware, daca telefonul e optimizat bine, NU vei avea lag, nu stiu ce  telefoane ai avut tu si nici nu ma intereseaza, insa e clar ca nu ti-a mers prea bine cu ele deoarece telefoanele Android au nevoie de intretinere la o perioada de timp(sters cache), deoarece iti dau o mai mare libertate.



MIUI care este pe toate modelele Xiaomi este foarte bine optimizat.

Am inteles, esti Android lover, dar las-o mai moale si fii mai obiectiv. Asa spuneam si eu pana ce mi-am luat telefonul. Ca nu voi pati niciodata nimic pe Android. M-am inselat. ORICE se poate intampla pe un sistem open source. Prea multa libertate, cateodata strica.

#15
drastique

drastique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 31.03.2009

View PostCozzmy13, on 23 octombrie 2014 - 10:01, said:




MIUI care este pe toate modelele Xiaomi este foarte bine optimizat.

Sincer nu am auzit pana acum de Xiaomi. Mi se pare o firma fantoma. Mai degraba m-as indrepta spre un brand mai cunoscut....

View Postflorinlgg3, on 23 octombrie 2014 - 09:50, said:

LG G3
poti sa mi dai cateva pareri pro/contra in comparatie cu m8-ul?

#16
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,700
  • Înscris: 09.11.2010

View Postdrastique, on 23 octombrie 2014 - 10:11, said:

Sincer nu am auzit pana acum de Xiaomi. Mi se pare o firma fantoma. Mai degraba m-as indrepta spre un brand mai cunoscut....

Esti inteligent. Asa sa faci. ;)

#17
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
MIUI cam nu e pentru toată lumea pt că nu are piață de desfacere oficială România. Și nici aplicațiile google nu-s preinstalate. Trebuie utilizatorul să le caute etc. Nu neg că n-ar fi bine optimizate.

#18
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Am spus-o, o spun, si o voi spune inca o data.

View PostCozzmy13, on 23 octombrie 2014 - 08:15, said:

Xiaomi e pe locul 5 in lume la vanzarea de telefoane. Si macar face telefoane de calitate la preturi decente.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate