Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

facultatea de limbi straine

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
galaxyct

galaxyct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2014
Buna! Sunt clasa a 12a si m am hotărât sa studiez in anglia la o facultate de limbi străine. Mi ar placea foarte mult sa învăț o limba străină precum japoneza sau germana. Problema e ca nu prea ma încânta sa fiu traducător sau profesor....
In ce alt domeniu as putea activa după terminarea acestei facultăți?

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
In nimic inafara de traducator sau profesor. O faci doar ca sa inveti foarte bine o limba si cam atat, alte optiuni nu mai ai.

Edited by Robiacs, 21 October 2014 - 22:19.


#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Ei na, poate sa fie inginer, economist, etc. Poate sa reprezinte firma in strainatate, negocieri, contracte...
O limba exotica precum japoneza nu prea te lasa fara serviciu.

#4
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 galaxyct, on 21 octombrie 2014 - 21:36, said:

Buna! Sunt clasa a 12a si m am hotărât sa studiez in anglia la o facultate de limbi străine. Mi ar placea foarte mult sa învăț o limba străină precum japoneza sau germana. Problema e ca nu prea ma încânta sa fiu traducător sau profesor....
In ce alt domeniu as putea activa după terminarea acestei facultăți?

Pai de ce vrei sa faci facultate doar cu acest specific (limba straina, dar nu stii care)? De ce vrei sa faci facultatea, in primul rand, unde te vezi "lucrand"?
La unele facultati poti invata ca modul separat o limba straina, poti face cursuri etc., poti allege ceva gen Japoneza + Business studies, deci un degree combinat. Stiu ca faci un an in tara a carei limba o inveti, deci ideile de "ce fac dupa" pot veni pe parcurs, de ex. un master in Management, drept etc.

#5
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 galaxyct, on 21 octombrie 2014 - 21:36, said:

Buna! Sunt clasa a 12a si m am hotărât sa studiez in anglia la o facultate de limbi străine. Mi ar placea foarte mult sa învăț o limba străină precum japoneza sau germana. Problema e ca nu prea ma încânta sa fiu traducător sau profesor....
In ce alt domeniu as putea activa după terminarea acestei facultăți?
Ca să înveți o limbă străină, la nivel chiar foarte înalt, nu ai nevoie să mergi la o facultate de limbi străine. Limba străină e în primul rînd o unealtă, nu un domeniu de activitate. Sigur, pentru lingviști, traducători, profesori de limbi străine etc. limba e obiectul muncii lor, dar pentru majoritatea covîrșitoare a celor care folosesc o limbă străină nu.

Îți recomand să-ți alegi domeniul care te atrage cel mai mult și în care te-ai bucura să lucrezi după absolvire. Poți practica acea profesiune în altă limbă, dacă vrei, dar important e să existe un domeniu la care te pricepi bine.

#6
galaxyct

galaxyct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2014
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Istoria cu limbile străine se pupa? Ce as putea deveni in urma terminării unei facultăți de istorie?

#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Profesor de istorie, muzeograf, arheolog, ministru, presedinte ratat etc.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 galaxyct, on 21 octombrie 2014 - 21:36, said:

...
De ce ai vrea sa inveti in Anglia limba germana sau japoneza, si nu in tarile respective?
Si referitor la partea a doua, facultatile de limbi straine cam pentru asta te pregatesc, pt a lucra ca profesor, translator, traducator etc. Nu ai cum sa lucrezi ca inginer, programator, medic sau arhitect...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate