Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

cartus

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
SistemOperator

SistemOperator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.10.2014
Zilele trecute am fost nevoit sa cumpar alt cartus la imprimanta, cel vechi s-a infundat, ba nu mai tinea cerneala, aka vechi.

Acuma eu vreau sa va intreb pe cei care aveti imprimante cu cartus pe cerneala, pot sa scot cartusul din imprimanta si sa-l pun intr-o punga si cu plasticul pe partea de jos? Adica cum a venit el din fabrica?
Folosesc imprimanta foarte rar, este la o adresa la care stau foarte putin, la o adresa la care sincer uit sa folosesc cartusul lunar(cum vad ca scrie si pe cartusul compatibil) sa nu se usuce.
Are ceva daca tin cartusul cu plasticul acela pe cap? intr-o punga?

Edited by SistemOperator, 21 October 2014 - 20:32.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ia-ti o imprimanta laser daca printezi rar.
Eu nu ti-as recomanda sa pui cartusul in punga. Mai bine ii dai cu niste scoci pe capul de printare (nici asta nu e tocmai recomandat, ca s-ar putea sa-ti ramana lipici acolo cand il dai jos).

Edited by gumball3000, 21 October 2014 - 20:37.


#3
SistemOperator

SistemOperator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.10.2014
Tocmai asta este problema: Printez rar si nu se merita sa investesc intr-o multifunctionala(ca doar de copiator am nevoie "rar"), am nevoie urgenta sa copiez ceva acte, din cauza asta am si ales sa cumpar alt cartus compatibil nou, doar ca vreau sa stiu cum tin capatul ala "umed" -
Un cartus compatibil este 25 de lei - O multifunctionala laser NOUA probabil este peste 100 de euro? Second hand sa fie pe la 200-300 de lei?

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Cat ai tinut-o nefolosita?
Eu am un Canon MP250 care a avut si perioade mai mari de 6 luni in care nu am printat si n-a avut probleme, ba i-am mai bagat si tus de care am apucat. O am din 2008-2009 si inca merge cartusul original (negru)

#5
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Poate era mai bine să fi deschis discuţia la secţuinea Periferice .

" ...pot sa scot cartusul din imprimanta si sa-l pun intr-o punga si cu plasticul pe partea de jos? Adica cum a venit el din fabrica? "
Metoda nu e rea, am folosit-o şi la mine a funcţionat.
Am acoperit diuzele cu o bucăţică mică de hârtie cerată ( plastificată ) peste care am aplicat etanş isolierband de 1/2 inch, cu aderenţă bună.

Înainte de operaţie am curăţat urmele de cerneală de pe suprafaţa cartuşului pentru lipirea perfectă a benzii isolier.
La proba făcută cam peste 3 ( trei ) luni, tipărirea a fost perfectă.
Cartuşele pe care am încercat erau Hp 21 ( 27 ) şi 22 ( 28 ), imprimanta hp 3550.
Probabil şi scotch-ul conduce la acelaşi rezultat.

Edited by Mos_Ilie, 21 October 2014 - 21:03.


#6
SistemOperator

SistemOperator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.10.2014
alexx1402 - Cam asa are si imprimanta mea: 2008-2014: Cartusul color s-a uscat/terminat si l-am aruncat din primul an.
A fost reincarcat de nu mai stiu cate sticlute de tus am bagat in el, sirul topurilor de hartie l-am pierdut de mult, inainte trageam des cu ea si nu aveam probleme.

Problema a inceput dupa ultima incarcare, cerneala proasta + imprimanta nefolosita = cartus care facea probleme, trebuia "inviat" la fiecare folosire, ce nu aveam chef sa fac cand ma grabeam.
De vandut imprimanta nici gand, o multifunctionala noua este 200 de lei pe cerneala, cam 400-500 de lei pe laser.
Pe mine ma costa 4-5 lei sa incarc un cartus negru, asta cand nu am eu timp/chef sa incarc acasa cu seringa.

Mos_Ilie

Hartia cerata de unde se cumpara? Intreb asta din cauza ca google mi-a dat rezultate diverse: 1 - Folosita in bucatarie, 2 venita pe role care par de papetarie si etc...

Cartusul din fabrica a venit cu un fel de schotch, am pastrat banda asta si dupa folosire am scos cartusul si am pus banda respectiva la loc, am bagat cartusul intr-o punga(cum a venit si el intr-o punga) si l-am pus in cutie, asta in loc sa stea la uscat in imprimanta.

Edited by SistemOperator, 21 October 2014 - 21:05.


#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostSistemOperator, on 21 octombrie 2014 - 20:44, said:

... Printez rar si nu se merita sa investesc intr-o multifunctionala..
Cine a vorbit pina acum de o multifunctionala ? (tu ai spus in primul post ca ai imprimanta)

-------
Fiecare face ce vrea cu bani lui si cu timpul lui.
Eu folosesc din 1900 toamna o imprimanta laser HP 1018 si un scaner Canon Lide 25. Ambele sunt ultradepasite ca si tehnologie, dar niciodata nu-mi pun problema ca se usuca tusul la imprimanta si ca trebuie sa-l protejez cumva.

( Parerea mea este ca doar samponul si dero poate fi 2 in 1. Cine vrea asa ceva, nu are decit sa-si ia o multifunctionala si sa se plinga toata ziua ca de ce face spume la clatire, cind de fapt ar trebui sa ia doar Cocolino. Asa ca prefer ca pozele sa le fac cu apratul foto si telefonul sa vorbesc. De filmat filmez cu camera. Fiecare cu treaba ei)

#8
SistemOperator

SistemOperator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.10.2014
florin71_skoda

Stai linistit ca si eu am multifunctionala din 2008, de ce sa platesc 400-500 de lei pe una noua?  Daca era mai ieftina intelegeam, dar la 400-500 de lei dat pe ceva folosti rar... nu are rost, cartusul vechi a fost torturat, dar imprimanta a fost demontata si se aflata in stare perfecta.

Eu am o cutiuta mica HP cu care imi fac treaba, imi aduc aminte cand aveam imprimanta + scaner si cat dura pana sa instalez driverele la scaner, driverele la imprimanta, departe de "Xerox"
Eu nu instalez drivere la imprimanta pe vreun calculator, folosesc functia xerox, fiecare cu ce are nevoie.

Daca aveam scaner si imprimanta... sincer nu ma grabeam sa cumpar Multifunctionala din acelasi motiv: COSTA MULT una noua si cele Second Hand sunt cu defecte ascunse, cartuse care costa mai mult ca imprimanta, cum este cazul si la a mea: Cartusele sunt mai scumpe ca ea.

Eu am aruncat imprimanta mea a veche, pretul de vanzare era pe undeva pe la 30 de lei, am zis ca pentru 30 de lei mai bine o arunc, am tras cu ea pana cand s-au terminat cartusele si a ajuns la gunoi, mi-a fost frica sa o vand SH, o aveam luata tot SH si iara am tras non stop cu ea, dadeam "Print" si plecam la treaba.

Edited by SistemOperator, 21 October 2014 - 21:23.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Unele imprimane au capul de imprimare pe car iar cartusul e un simplu rezervor cu cerneala. ( canon pixma ip1500, epson dx 5400).  Astea 2 le-am folosit.
Nu are rost sa scoti cartusele la acest tip.
Oricum, in locul de parcare, capul de imprimare nu sta in aer. E pe un material poros.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate