Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Imprimanta Lexmark MX310DN

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 01.06.2011
Buna ziua
La aceasta imprimanta a fost schimbat tonerul si chipul. a fosy montat un chip de 10k, cu toate ca tonerul nu ajunge pt atatea copii. Cand am intrebat furnizorul chip-ului ce se intampla dupa terminarea tonerului a zis ca nu stie xect dar ca ar trebuie sa mearga incarcat cartusul pana scoate cele 10k copii. Intr-adevar, am reincarcat cartusul cu toner, functioneaza, dar clientul spune ca-i afiseaza cartus gol. Stie cineva daca este vreo metoda prin care sa afiseze iar cartus plin? Multumesc.

#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cartusele constructiv sunt identice, atat cele de 2.5K cat si cele de 10K diferenta consta doar in cantitatea de toner introdus in cartus si chipul aplicat.  Eu incarc toate cartusele doar pentru 10K asa fiind cel mai avantajos pentru client.
In cartusele de 2.5K se introduc aproximativ 120g de toner iar in cele de 10k aproximativ 480g. Daca ai inlocuit si chipul aflat pe cartus si tot apare mesajul de toner gol sunt 3 posibilitati;
- chip defect
- chip incurcat (sa nu fi pus pe cartus tot chipul vechi) :)
- imprimanta are o versiune foarte noua de firmware si nu recunoste chipul (trebuie sa mai astept pana apar chipuri updatate la noua versiune de firmware)

Eu am incarcat (cartuse) sau vandut pana in prezent 120 de chipuri de MX310DN, mx410, etc si doar o singura data am avut aceasta problema care sa rezolvat prin inlocuirea chipului. Toate chipurile mele sunt fabricate de Static Control cei mai buni in domeniu. :)
Chipuri, toner si alte produse pentru MX310DN gasesti aici: http://www.erefill.r...s=MX310DN&c=All

#3
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 01.06.2011
Cartusul avea chipul original, era la prima incarcare cred ca era de 2,5k sau mai mic, daca exista. Nu am gasit decat de 10k, oricum nu semana intre ele deci nu puteam sa le incurc.
Cu chipul vechi , ajuns la limita de copii, cartusul se mai poate reincarca? Sau da cod si se opreste imprimanta? Nu stiu, ca mie imi sunt aduse cartusele, fara imprimante.
Clientul intreaba daca e vreo solutie sau trebuie sa foloseasca asa imprimata? Am incarcat cu 200gr ca asa erau flaconanele.

#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Daca chipul ajunge la limita da eroare si se opreste. Imprimanta va mai merge un nr limitat de pagini iar in cele din urma se va opri.

#5
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 01.06.2011
Ok, se va opri. Insa cipul de 10k mai are pan' se opreste si se vrea sa fie indicata corect cantitatea de toner din cartus. Asta era principalul subiect al topicului, solutia la aceasta problema: cip de 10k cu mai multe reincarcari de toner, cu indicarea corecta a tonerului din cartus. Multumesc

#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Niciodata nu vei sti exact cantitatea de toner, aceasta doar se va aproxima.
Cel mai bine este sa reumpli cartusul cu 480g si sa pui chipul de 10k, nu vad rostul sa il reumpli de 3 ori fara sa inlocuiesti chipul.

#7
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 01.06.2011
Se poate resofta acest MF?

#8
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Nu se poate resofta.

#9
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 01.06.2011
Multumesc, tocmai m-a anuntat clientul ca cipul de 10k s-a oprit dupa ce a mai mers f putin cu a doua incarcare de 200g toner......

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate