Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

cum acordez emitator/receptor?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Am un masina cu telecomanda. De la un timp nu mai merge decat la 3-4m (inainte mergea la 40-50m).
Ematatorul are cristal. Merge la 40Mhz.

Cum re-acordez receptorul? Fara aparate complicate. Am la dispozitie doar un multimetru digital.
Presupun ca ar trebuie sa fiu un punct in receptor in care sa masor tensiunea. Cu cat receptorul si emitatorul sunt mai apropiate CA FRECVENTA, cu atat ar trebui sa imi creasca tensiunea. Dar o fi voltmetrul meu capabil sa masoare AC 40MHz?
Alta metoda?

Edited by dotniet, 02 October 2014 - 18:09.


#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
S-ar putea sa se fi dezacordat vreun filtru sau mai multe. Nu se pot alinia doar cu un multimetru.
Schema de la receptor o ai?

#3
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Nope. Dar pot sa o extrag.

Update:
Nu prea am ce sa extrag! Doar 2 bobine, cate alteva componente SMD si 4-5 circuite integrate!
In afara de una din bobine care e oricum sigilata in ceara, nimic nu se acordeaza.
Asta da miniaturizare!

Edited by dotniet, 02 October 2014 - 23:06.


#4
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 dotniet, on 02 octombrie 2014 - 18:07, said:

De la un timp nu mai merge decat la 3-4m
Daca se manifesta asa, eu nu cred ca este dezacordat, verificati circuitul de antena la ambele9receptor si emitator).

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, voltmetrul dumitale masoare doar curentul continuu si cel alternativ de la retea, cu frecventa de 50Hz.
La 40MHz, cand o sa pui testerul o sa dezacordezi totul. Chiar poti intrerupe functionarea oscilatorului..
Altfel, eu as verifica -cu ohmetrul- ca sa nu cumva sa se fi fisurat, deci intrerupt cablajul.. De la antena mai departe..
La fel si la emitator..
Daca nu gasesti, du ansamblul la un electronist. Nu doresc sa te jignesc, dar din intrebarile pe care le pui mie imi rezulta foarte clar ca radioelectronica nu e punctul dumitale forte..
Asa ca sansele sa repari dta sunt spre nule..YO9HRB are dreptate...

Edited by Prien, 04 October 2014 - 12:38.


#6
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Voltmetrul merge pana la 400Hz. Si are impedanta de 10M Ohm.

>Nu doresc sa te jignesc, dar din intrebarile pe care le pui mie imi rezulta foarte clar ca radioelectronica nu e punctul dumitale forte.
Logica ta e slaba. E evident ca nu ma pricep la radioelectronica dar daca am pus intrebarea aici, inseamna ca vreau sa invat. Altfel as putea sa arunc masinuta cu totul (nu a fost decat 20euro) si sa iau una noua si mai performanta. E un exercitiu nu o incercare de a recupera 20euro (mai ales ca o am de numai 2 sapt; as putea sa o duc inapoi in garantie) Posted Image

Edited by dotniet, 05 October 2014 - 11:45.


#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Vorba dl. Miron, daca jucaria era dezacordata nu se manifesta prin reducerea distantei. Stiu ca suna stupid, da' ai verificat bateria?

In general jucariile astea de 20 euro au emitatorul simplu, gen 2-5 tranzistori + o bobina sau doua "in aer", dar de cele mai multe ori pe bobina este turnata ceara. S-ar putea sa aiba si un semireglabil.
De obicei legatura la antena ii realizata cu un fir subtire care se poate rupe in urma oscilatiilor provocate de scoaterea antenei telescopice, verifica si partea asta.

#8
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

 dotniet, on 02 octombrie 2014 - 18:07, said:

Am un masina cu telecomanda. De la un timp nu mai merge decat la 3-4m (inainte mergea la 40-50m).
Ematatorul are cristal. Merge la 40Mhz.

Cum re-acordez receptorul? Fara aparate complicate. Am la dispozitie doar un multimetru digital.
Presupun ca ar trebuie sa fiu un punct in receptor in care sa masor tensiunea. Cu cat receptorul si emitatorul sunt mai apropiate CA FRECVENTA, cu atat ar trebui sa imi creasca tensiunea. Dar o fi voltmetrul meu capabil sa masoare AC 40MHz?
Alta metoda?

Poate ai dat cu masinuta telecomandata de toti peretii si sau rupt niste lipituri pe cablajul rx-ului - receptorului de telecomanda. Este putin probabil sa sa fie dezacordata o bobina (circuit) oscilant din receptor. Eu asi privi cu o lupa lipiturile de pe cablaj...este posibil sa vezi un terminal de la o piesa electronica care se misca intr-o lipitura aparent normala si care face sau nu contact.

Daca totusi crezi ca receptorul este dezacordat poti folosi emitatorul ca sursa de semnal pentru reacordare si o sonda de RF conectata la multimetrul digital cu care masori in receptor nivelul de RF. Foloseste o dioda cu Ge tip EFD sau OA. Nu stiu daca poti identifica in receptor punctele de masurat nivelul RF pentru reacordare.

Edited by gabicen, 08 October 2014 - 16:15.


#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, ce ai scris matale imi intareste ipoteza initiala.
Dar hai sa nu fiu rau. Dta ai scris ca vrei sa inveti. OK. . Hai sa iti arat.
In descrierea formulei impedante scrie clar ca exista si o componenta pur rezistiva, dar si una reactiva. Care poate fi si capacitiva.
Iar in cartile de fizica scrie ca daca pui 2 capacitati in paralel, apara o capacitate noua, sa ii spunem C, de valoare clar diferita ..
Tot in cartea de fizica e de/scrisa formula lui ...care arata prima data pe ce frecventa oscileaza un circuit.
Da, dar vezi matale, asta "oscileste" in conditiile initiale. Cand matale vi si ii pui ceva, care face ca C-ul sa nu mai fie cel original, "e probleme, gogule" , ca sa ma exprim mai vesel..
Chiar, asa am o senzatie ca parca nu avema aceiaisi varsta. Si o exprimare politicoasa nu a omorat pe nimeni.
Sa revenim, Astept formulele care sa demonstreze cele de mai sus. Electronica e o stiinta baza pe ele. Si sunt banale..
Sper ca nu mult si bine.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă receptorul e cu amplificare directă se mai poate face ceva în regim de amator, dacă e însă cu schimbare de frecvenţă slabe şanse.
Nu cumva e la 400MHz?  respectiv 433MHz, că asta e frecvenţa uzuală pt. telecomenzi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate