Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

protectie copiere de pe cd a unor fisiere .exe

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
-problema aceasta vad ca a mai fost dezbatuta , vad ca initiatorul topicului se referea la fisiere video;
-in cazul executabilelor , ma gandesc ca este mai usoara realizarea protectiilor dupa ce au fost scrise pe cd/dvd
-am cateva compilatii (muzica-petrecere) (lipite , mixate, efecte etc) , as vrea sa scriu un dvd/cd  care sa-l pot lasa la cineva , fara a exista posibilitatea copierii pe hdd /stick;
-solutii de protectie cu pass , le-am studiat , dar nu este ok , ce am testat eu , dupa introducerea pass , puteau fi copiate pe hdd;
- asa ca am luato intr-o alta directie : am transformat compilatiile muzicale  in executabile cu un mic si destept soft free "Audio/Video To Exe" , ;
- mai departe acestea cu un alt mic soft , ar putea fi determinate a cere parola la rulare , dar nu vreau asta;
- ce as VREA eu , ar fi : copierea  acestor executabile pe hdd/stick
sa nu fie posibila;
O solutie tehnica  , ma poate indruma cineva , un nume de soft , metoda criptare etc ...

ps: am vazut ca pentru fisierele iso , exista o metoda ingenioasa , prin care se modifica manual anumite date in image dupa ce a fost deschisa cu un soft specific . ex:
FILE "C:\TEMP\CRASH3.BIN" BINARY
TRACK 01 MODE2/2352
INDEX 01 00:00:00

ma gandesc ca daca as deschide un asfel de exe , creat dintr-un mp3 , si as modifica ceva , dupa recompilare , se duce totul de rapa ..si nu mai ruleaza

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Tu si producatorii de jocuri...
Nu exista aceasta posibilitate.

In plus, vezi cum faci sa nu cumva sa iti despacheteze totul in RAM :)

#3
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
oare nu exista?
aici unii se lupta sa ripuiasca fisiere media protejate. ei cum or fi facut cd/dvd-ul? wikihow punct com/Copy-a-Copyprotected-CD

trebuie sa existe  ceva care sa incurce copierea (mai ales ca este vorba de un executabil) , sa "incurce" bitii cumva , fara a strica rularea fisierului , dar suma de control sa impiedice copierea  (like md5! )  
mai caut in continuare . daca are cineva vreo idee cat de mica , ma agat de ea...
salve!

ps: la un fisier muzical , nu are ce sa-i faca in RAM , ii sufla-n calcaie . sa-l crakuiasca!!!

Edited by scub, 02 October 2014 - 11:11.


#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
da exista.
1 - se ia cd ul si se zgarie cu cutterul
2 - se ia cd ul si se incuie in cutia de valori de la banca
cam astea ar fi solutiile

oricum mi se pare funny sa vrei sa protejezi la copiere muzica piratata de tine la care i-ai adaugat efecte si mixuri

Edited by onlyone, 02 October 2014 - 11:14.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, nu exista. Altfel pirateria software sau Muzicala sau Video nu ar mai exista.
Daca vei inventa vreodata o astfel de solutie vei ajunge miliardar peste noapte.

Nu are ce sa-i faca in RAM ? :D Nu fii atat de sigur.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Faci compilatia de 700 M iar la final zgarii CD-ul pe margine. Poate fi rulat pana in acel loc dar nu se poate copia

#7
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
atunci probabil doar prin metode hardware  , cu aparatura specifica se realizeaza acele protectii , ce se chinuie lumea sa le ripuiasca  

@onlyone  . da e piratata din youtube Posted Image
@eiffel  . da scuze . am spus o prostie , cu continutul RAM-ului se pot face multe . inclusiv salva tot continutul in formatul dorit . avem pentru fisiere video ceva frumos.  dar prin dezasamblare nu se chinuie nimeni la o amarata de 'sarba lu 22'
va multumesc la toti , dar eu tot mai caut , sa vad cum poate fi "incurcat" un exe sa nu poata fi copiat ..

nu merge cu zgariatul , ca nu face copy 1:1   , ci doar copiaza fisierele individuale , care nu au nici o treaba cu zgarietura

nu ati avut niciodata in mana un cd cu date , ce nu puteau fi copiate pe hdd?  eu  am avut , si tare as vrea sa  mai am unul , l-as privi mai atent..

Edited by scub, 02 October 2014 - 11:54.


#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 dorin_2k, on 02 octombrie 2014 - 11:37, said:

nu se poate copia
da' se poate clona :)

#9
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Nu poti opri copierea acelor fisiere .exe, insa le poti face ca, la rulare, sa verifice daca CD-ul original e introdus in unitatea optica. Ca un punct de plecare, pe CD poti arde cativa biti la capat intr-un format ne-standard, pe care ii citesti apoi din exe. Daca acea secventa de biti nu e prezenta, atunci programul refuza sa ruleze. Desigur, cineva pasionat iti poate clona CD-ul bit cu bit sau sa-ti dezasambleze exe-ul si sa sara verificarea Posted Image Dar asa, pentru inceput, este un exercitiu bun de programare.

 scub, on 02 octombrie 2014 - 11:09, said:

aici unii se lupta sa ripuiasca fisiere media protejate. ei cum or fi facut cd/dvd-ul?
Exista functionalitati pentru DRM implementate de unele sisteme de operare. Iar daca lumea le-a depasit si pe alea, gandeste-te ce sanse de supravieturie are un sistem facut de tine.

#10
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
@turbohamster  uite un raspuns  optimist !
e clar ca merge , cand e vorba de un exe .  
o sa vad cum sta treaba,  il bag in ollydbg , si sa-i bag o secventa de cod  sa verifice  secventa de cod din primul sector .
mai trebuie sa sap ..

ps: nu ma intereseaza super-protectii , sa dea o eroare acolo cand se foloseste copy/paste   ( mai mult ma incita ideea ca nu pot sa fac asta , decat valoarea "materialului" . )
- si nici clonarea  nu ma intereseaza  , care sunt sigur ca protectia se realizeaza foarte greu .
multam !

uite o alta metoda:
crearea unui  .bat  prin care la rulare  sa creezi o cheie in registry windowsului. acest bat se transforma in exe , care exe mai apoi se lipeste de fisierul dorit , in cazul de fata fisierul muzical. primul va rula bat-ul ce a modificat registry astfel incat copierea fisierului nu mai poate fi facuta pe stick sau hdd
uitati mai multe detalii aici :
exnol  punct com/prevent-file-data-copy-pc-usb-drive

dar ar trebui si rulat , macar o data

Edited by scub, 02 October 2014 - 12:22.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
exista o gramada de utilitare care pot inregistra sunetul direct din placa de sunet. unul foarte bun (si gratuit) este Audacity : http://manual.audaci...e_computer.html
utilitarele astea inregistreaza sunetul trimis catre boxe, deci poti salva pe hdd orice se aude in boxe, indiferent de sursa semnalului (microfon, stream de pe internet, cd audio etc).
deci orice metoda de protectie ai pune pe cd, este inutila.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ala se numeste analog hole, dar se pierde din calitate.

http://en.wikipedia....iki/Analog_hole

#13
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
da asa este . sau folosind un al 2-lea laptop sa zicem  sa nu piarda calitatea.
- dar unde-l folosesc eu  (botez la o carciuma , laptopul gazdelor .. minim soft pe el .. dar pustanii , se pricep la copy/paste )   , greu de gasit solutii tehnice rapide de copiere .
- parca nu as vrea sa distribui muzica , mai ales ca nu sunt eu compozitorul  , dar sa cante la un botez merge! este NON- PROFIT (mai dau si "darul"pe deasupra!)  (e o compilatie fara pauze , in principiu)  

oricum de mult ma tot agit pe problema asta : cum sunt protejate fisierele anticopiere.

dar pe stick , o fi mai usor . nu am incercat nimic .. inca

Edited by scub, 02 October 2014 - 13:28.


#14
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
gata , cred ca am gasit solutia : stick+Kakasoft USB Copy Protection 5.5.0   mere traznet . nu pot sa pun capturi aici , dar va zic in mare ce face :
- pe baza unei parole cripteaza tot continutul stickului sau al unui folder de pe hdd , si face un singur exe ;
- pentru rulare se baga user / parola;
- cel mai important : daca se copiaza fisierul , in alta locatie , acesta nu mai functioneaza
- asa ca va rula doar de pe mediul unde a fost encryptat

iar pt cd-uri cred ca metoda cu introducerea unei chei in registry este ok

#15
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
cel mai tare :  Copy Protect 1.6  - asta si arde cd . transforma file video /audio/picture/document  in exe , si le pune pe mediul ales. apoi daca incerci sa-l copiezi , de acolo pe hard sa zicem , te lasa sa o faci , dar la rulare iti baga sub nas : << ERROR : The dinamik link library 'OpenAL32' could not be found>>

poti alege bitrate-ul . pierderi 0 la calitate.  la rulare afiseaza un player de toata frumusetea , cu functii complete

Edited by scub, 02 October 2014 - 15:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate