Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vanzare casa unui cumparator care plateste prin credit bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
gabimada

gabimada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 11.08.2006
Buna seara.
Imi primul rand imi cer scuze daca am postat in aria gresita si daca ceea ce o sa spun nu are nicio logica (nu ma pricep DELOC). :Posted Image

Doresc sa va cer ajutorul deoarece m-am lovit de urmatoarea situatie. Doresc sa vand o casa unei persoane care vrea s-o cumpere "prin banca". Eu maine ar trebui sa merg la banca sa depun actele (Extras din cartea funciara, schita casei, certificat energetic etc). Va spun sincer ca nu ma pricep deloc si mi-e cam frica sa nu primesc vreo tzeapa. Si cand zic tzeapa, ma refer la faptul sa nu mai primesc banii sau sa raman fara casa. Cumparatoarea mi-a dat nr de telefon al unui reprezentant al bancii care mi-a zis ce acte trebuie sa depun si a tot insistat pe faptul ca ar fi recomandat sa lucrez cu unul dintre notarii cu care lucreaza banca respectiva (Asta mi s-a parut suspect). Se pot face "smecherii" la notar? La ce sa fiu atent? Sunt sanse sa primesc tzeapa? Mi s-a parut suspecta si cumparatoarea deoarece a venit si a vazut casa, iar a doua zi m-a sunat foarte hotarata ca o cumpara desi in ziua cand a vazut casa a zis ca tre' sa se consulte cu sotul ei. A trecut o saptamana si sotul nici macar nu a fost curios sa vina s-o vada. Am 22 de ani si e un pas important in viata mea si de aceea doresc sa fiu precaut si mi-e FOARTE frica sa nu fiu pacalit. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum functioneaza aceasta plata prin credit bancar ca eu habar nu am si daca sunt sanse sa fiu pacalit ? Va rog sa raspundeti cat mai repede deoarece maine ar trebui sa ma intalnesc cu cumparatoarea la banca.

Multumesc anticipat!!!

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Du-te linistit. Nu o sa iei tzeapa.
E normala inclusiv faza cu lucrul cu anumiti notari, preferati de banca. Asa se procedeaza. Tu, desigur, poti sa spui ca vrei sa lucrezi doar cu notarul tau si gata.
Ca idee: in contractul de vanzare-cumparare o sa scrie ca plata se face prin transfer bancar. Si o sa se plateasca suma mentionata in contract. Atentie aici sa nu faceti alte intelegeri!
In rest, stai linistit.

#3
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Cumparatorii iau casa prin programul Prima Casa?

#4
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Nu ai de ce sa iti faci griji! Daca totul se face prin banca, tranzactia este sigura.

Important e ca la data semnarii contractului de vanzare-cumparare, tu sa ai deja primita (cash, in cont bancar) suma reprezentand avansul. Chestia asta va fi trecuta si in contract asa ca ai grija ca ceea ce scrie acolo sa fie conform realitatii.

Sa nu te ingrijoreze faptul ca restul de plata (adica valoarea creditului luat de cumparator) o vei primi intr-un termen de 3-5 zile, dupa ce se intabuleaza (inregistreaza) la Cartea Funciara contractul de vanzare-cumparare si ipoteca bancii. Atentie doar la cum vei primi respectivii bani, adica, intr-un cont pe care tu deja il detii sau intr-un cont la banca finantatoare. Daca vrei sa ridici banii respectivi, negociaza cu cumparatorul sa suporte el/ea comisionul de ridicare numerar. La o suma consistenta, si acesta poate fi mare.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Vei primi de la banca suma care va fi scrisa in contract. Daca nu, dai in judecata banca.

Deci atata timp cat suma de pe contract e cea corecta, esti in siguranta.

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Alege-ti tu notarul. Cel al bancii are cel mai mare onorariu.
In contract sa stipulezi toate clauzele - de pilda, daca banca nu plateste pana la data de..., contractul este nul de drept iar cumparatorul pierde avansul platit. Atunci el va fi interesat sa preseze banca...
Am vandut si eu asa si m-am enervat cu banca platitoare care a intarziat virarea banilor vreo 12 zile. Am fost nevoit sa le dau o multime de telefoane, sa ma duc la ei de vreo 3 ori, sa-l rog pe cumparator sa vorbeasca si el...

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
In cazul asta cumparatorul de drept e banca, beneficiarul final este omuletul care a facut acel credit, dar numai dupa plata integrala.

Numai de curiozitate, despre ce banca este vorba?



#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
obiceiul e ca onorariul sa fie achitat de cumparator, deci nu-l prea intereseaza pe el cu ce notar se lucreaza. sa dea un search pe google cu numele notarului inainte, sa se asigure ca n-au fost ceva scandaluri dubioase in care sa fie implicat (mici sansele sa gaseasca ceva, dar nu-l costa nimic).

#9
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostOriginalCopy, on 02 octombrie 2014 - 04:35, said:

Daca nu, dai in judecata banca.
Si cand va avea primul termen de judecata? Dupa 1-2 ani... Dupa bani platiti pe la mediatori, sume enorme pe la avocati si inca vreo doi ani de amanari. Apoi, dupa ce au trecut 4-5 ani ajungi la executor... Nici acolo nu e simplu. Dupa executare si recuperarea casei vei constata ca e devastata si ca esti falit.

#10
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Nu mai speriati omul de pomana! Banca o sa dea exact suma din contract! Stai fara griji!

#11
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dar de ce nu ia cumpărătorul creditul , îţi dă banii cash şi mai departe e treaba lui ?

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca nu ai idee ce inseammna un credit ipotecar, mai bine taci
tranzactia prin banca este absolut sigura
clientul are deja prea-probate actele, virarea banilor nu mai e decat o formalitate
cel mult pot sa apara intazieri de cateva zile pana se misca angajatul bancii sa proceseze plata, atat

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sunt de aceeasi parere cu aeon.
valabil si pentru altii.

#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
nu cred sa fie probleme

solicita sa-ti spuna numele notarului .... verifica sa fie oki (pe google, la http://www.cnpb.ro/c...view/45/25/1/1/ , etc) ... si go business

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
e posibil ca banca sa intarzie transferul pana se inscrie ipoteca in cartea funciara, dar e vorba de cel mult 1-2 zile

#16
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
daca actele casei sunt in regula, banca va plati !!!
va exista un termen de plata (1 zi...5 zile..10 zile) dar va plati.
cum spunea si aeon, cumparatorul are deja creditul "preaprobat" ....
deci stai fara grija, vanzarea unei case prin credit imobiliar e cea mai sigura metoda sa-ti primesti banii si sa nu iei tzeapa.

Edited by "BandiT", 02 October 2014 - 10:55.


#17
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postgabimada, on 01 octombrie 2014 - 22:54, said:

Buna seara.
Imi primul rand imi cer scuze daca am postat in aria gresita si daca ceea ce o sa spun nu are nicio logica (nu ma pricep DELOC). :Posted Image

Doresc sa va cer ajutorul deoarece m-am lovit de urmatoarea situatie. Doresc sa vand o casa unei persoane care vrea s-o cumpere "prin banca". Eu maine ar trebui sa merg la banca sa depun actele (Extras din cartea funciara, schita casei, certificat energetic etc). Va spun sincer ca nu ma pricep deloc si mi-e cam frica sa nu primesc vreo tzeapa. Si cand zic tzeapa, ma refer la faptul sa nu mai primesc banii sau sa raman fara casa. Cumparatoarea mi-a dat nr de telefon al unui reprezentant al bancii care mi-a zis ce acte trebuie sa depun si a tot insistat pe faptul ca ar fi recomandat sa lucrez cu unul dintre notarii cu care lucreaza banca respectiva (Asta mi s-a parut suspect). Se pot face "smecherii" la notar? La ce sa fiu atent? Sunt sanse sa primesc tzeapa? Mi s-a parut suspecta si cumparatoarea deoarece a venit si a vazut casa, iar a doua zi m-a sunat foarte hotarata ca o cumpara desi in ziua cand a vazut casa a zis ca tre' sa se consulte cu sotul ei. A trecut o saptamana si sotul nici macar nu a fost curios sa vina s-o vada. Am 22 de ani si e un pas important in viata mea si de aceea doresc sa fiu precaut si mi-e FOARTE frica sa nu fiu pacalit. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum functioneaza aceasta plata prin credit bancar ca eu habar nu am si daca sunt sanse sa fiu pacalit ? Va rog sa raspundeti cat mai repede deoarece maine ar trebui sa ma intalnesc cu cumparatoarea la banca.

Multumesc anticipat!!!

Notarii castiga foarte bune, nu isi risca niciunul jobul pt un apartament.

In legatura cu hartiile cerute de banca - e ceva normal, banca trebuie sa se asigure ca esti proprietarul si ca imobilul nu este deja ipotecat. Atentie, aceasta este etapa in care cumparatorul tau obtine acordul bancii. E posibil sa nu il optina.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e posibil sa nul-l obtina daca actele sunt in neregula, de ex. donatii sau mosteniri dubioase sau modificari majore in locuinta fara autorizatie (adica nu apar nici pe cadastru)
pe scurt, aici e vina proprietarului de apartament, nu a clientului
banca verifia foarte bine actele, suplimentar o mai face si notarul, practic odata acceptate, tranzactia este absolut sigura pentru ambele parti

nici proprietarul nu risca sa primeasca o geanta cu bani falsi, nici clientul sa cumpere "blana ursului din padure"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate