Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Monitor/Placa video?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
krym0geN

krym0geN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2013
Salut, azi mi-am achizitionat un monitor full hd de 21.5" LG si conectivitatea este prin cablu vga. Am placa video nVidia 7025 onboard de 256MB pe 32bits, culorile se vad foarte bine insa este prea deschis,  daca umblu in setarile placii video la brightness si contrast pe desktop se vede ok dar daca intru intr-un joc sau film se vede intunecat rau. Iar daca umblu in setarile monitorului nu rezolva nimic.
Care ar fi problema ? Conectivitatea vga? Placa video este depasita? Pt un monitor full hd este neaparat necesar o placa video hd cu connectivitate dvi nu ?

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
probabil ai luminozitatea prea mare la monitor, scade brightness la 30-40% si contrastul la max 50...poate si mai mici

#3
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
256MB si 32bit? Sinucidere curata.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cozzmy la ce te referi?El are un GPU onboard cu turbocache,se aloca dinamic memorie.In legatura cu progblema culorilor,tu ai o problema de contrast data de spectrul de culoare.Cel mai probabil ai nivelul de alb negru setat la 16-235 fata de 0-255,de unde problema cu negru prea negru sau alb prea alb.Incearca sa folosesti un cablu DVI/HDMI daca e posibil,acolo nivelele de culoare se ajusteaza automat.

#5
krym0geN

krym0geN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2013
Problema e ca nu am iesire DVI pe onboard, iar la monitor nu am decat cablu vga, daca imi iau o placa video hd dedicata sa aibe o iesire dvi si cu ajutorul unui adaptor dvi-vga as scap de aceasta problema ?

#6
adrian__78

adrian__78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.11.2009
Si eu am o problema similara. Monitorul este de 22" full HD dar cu intrare VGA. Acum il am conectat la PC prin VGA-VGA. Imaginea este OK.
Placa video are insa si iesire DVI. Daca cumpar un cablu DVI-VGA se va imbunatati calitatea imaginii pe monitor? Sau VGA-ul de la monitor va face regula in continuare?

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu se va imbunatati,conectorul VGA de la display e cel vinovat,totusi ce monitor ai de are doar VGA?

#8
adrian__78

adrian__78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.11.2009
Monitorul este Samsung SyncMaster 2233SN LCD Full HD. M-am uitat in spatele lui si n-am vazut decat mufa VGA.

Am gasit pe mai multe forumuri recomandarea de a utiliza DVI-VGA ...dar nu-mi explic cum se va vedea mai bine atata timp cat ramane VGA in schema.

Quote

O adevarata bijuterie, design si calitate de realizare exceptionale, un LCD Samsung. Are doar conector analogic, asa ca daca folositi o placa video cu 2xDVI cum au eu, necesita un adaptor DVI-Analogic. Recomand.
PRO:: calitate, design

Quote

Avand doar semnal de intrare VGA, am dorit sa folosesc un adaptor DVI-VGA. Din pacate insa, monitorul e facut foarte prost cand vine vorba de conectivitate. Locul din spate destinat conectarii cablurilor e foarte stramt. Iar daca incerci sa adaugi si un adaptor (cum s-a intamplat in cazul meu), nu vei avea nici cea mai mica sansa. Aici cei care l-au facut cred ca nu s-au gandit deloc. Nu stiu ce a fost in capul lor. In rest, un monitor foarte bun. Se vad foarte bine atat filmele cat si jocurile pretentioase.
PRO:: design frumos, sta bine pe masa, imagine foarte clara la rezolutii de 1080.
CONTRA:: semnal de intrare doar VGA
Eu unul nu vad problema. Cablul DVI-VGA va intra fara probleme, nu voi lua adaptor.

Quote

Calitatea cea mai buna o vei avea cand configurezi monitorul la rezolutia lui nativa, adica 1920x1080. Full HD asta inseamna, 1920x1080.
Rata de refresh nu are sens cand e vorba de monitoare LCD, nu este acelasi lucru ca la monitoarele CRT unde conta. E recomandat sa o lasi pe 60 Hz.
Apoi, e foarte recomandat sa folosesti un cablu DIGITAL intre placa grafica si monitor, adica un cablu DVI sau un cablu HDMI. Nu adaptor dvi->vga si apoi cablu vga, ci strict cablu dvi sau cablu hdmi, in functie de ce mai suporta monitorul tau.
La rezolutii mari de genul 1920x1080, cablurile VGA care vin de regula cu monitoare sunt prea slabe pentru a transmite semnalul pastrand calitatea, si astfel imaginea se va blura putin, va fi neclara. Faptul ca ai pus acolo 75Hz imi sugereaza ca folosesti astfel de cablu vga, analogic - cablurile DVI sau HDMI permit maxim 60 Hz (dar din nou, inseamna altceva cand e vorba de semnal digital)
Daca ai facut prostia sa cumperi in 2013 un monitor de 22" full hd care sa aiba doar VGA... imi pare rau pt tine si pot doar sa iti recomand sa cumperi un cablu vga mai de calitate (dublu ecranat, cu inele de ferita in capete, samd)
Daca doresti rezolutii mai mici deoarece ai probleme sa citesti text marunt, ai acolo in panoul de configuratie optiunea "make text or other items larger or smaller".
Este NORMAL ca la unele filme sa aibe benzi negre pentru ca nu toate filmele sunt filmate in proportie 16:9 ( sau 1.77:1). Multe filme sunt inregistrate la 2.35:1 de exemplu, caz in care filmul va fi de aproximativ 1920x820 deci vor fi doua bare negre pentru a ajunge de la 820 pixeli pe verticala la 1080pixeli cat are monitorul fizic
Merita sa iau cablul DVI-VGA?

Edited by adrian__78, 11 October 2014 - 08:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate