Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

DTS sau Linear PCM ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
cobrast

cobrast

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 134
  • Înscris: 21.04.2014
Care din aceste sisteme audio este mai de calitate ? Pe Smart TV, Home Cinema, PC.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde. Linear PCM - semnalul nu este codat/comprimat folosind un sistem proprietar, se bazeaza pe bitrate si sampling ca orice fisier audio digital pe calculator - ex MP3 ( dar peste calitatea acestuia - mai curand ceva lossless - gen wav ) - poate fi redat de orice aparat. De obicei este semnal stereo.
DTS - Digital TrueSurround - este un standard 5.1 - nu poate fi redat decat pe playere care au implementat acest sistem, semnalul este codat/comprimat printr-un algoritm proprietar. Unele TV-uri nu suporta DTS de exemplu si in acest caz e necesara conversia in PCM.

DTS - http://en.wikipedia....S_(sound_system)
PCM - http://en.wikipedia....code_modulation

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Linear e mai bun,insa aparatura sa distingi intre cele 2(si urechea) ma indoiesc ca iti este la indemana.

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Depinde de parametrii Fiecaruia.PCM este uncompress.La aceeasi rezolutie si rata de esantionare  PCM este mai calitativ.Ca fapt divers DTS se codeaza din PCM asa ca ,concluzia o tragi singur.
Cele mai de sus sunt strict la nivel de teorie pentru ca exista si DTS-HD care este codat Loselees si nu prea ai cum sa simti diferente in auditie nici pe sisteme High-end.Daca vorbim de sisteme obisnuite se prea poate sa nu simti diferenta nici in cazul mp3 320 si LPCM.Asa ca totul depinde si iar depinde.
Oricum intrebarea ta e cam aiurea pusa.

#5
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 eiffel, on 01 octombrie 2014 - 08:56, said:

Depinde. Linear PCM - semnalul nu este codat/comprimat folosind un sistem proprietar, se bazeaza pe bitrate si sampling ca orice fisier audio digital pe calculator - ex MP3 ( dar peste calitatea acestuia ) - poate fi redat de orice aparat. De obicei este semnal stereo.
DTS - Digital TrueSurround - este un standard 5.1 - nu poate fi redat decat pe playere care au implementat acest sistem, semnalul este codat/comprimat printr-un algoritm proprietar. Unele TV-uri nu suporta DTS de exemplu si in acest caz e necesara conversia in PCM.

DTS - http://en.wikipedia....S_(sound_system)
PCM - http://en.wikipedia....code_modulation

DTS (digital teatre system) - sunet multipunct, surround, destinat filmelor
PCM (Pulse code modulation) - standard de encodare  incepand cu cd(16 biti)  cel liniar fiind uniformizat (limitat),

deci pe muzica ar fi PCM (cu specificatia ca este mai bine stream pcm standard) iar la film- DTS cu specificatia lui @eiffel ca trebuie  ca si "scula" de redare sa-l decodeze corect

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@gicaru Gresit PCM suporta de la 8 la 32bit/sample si pana la 8 canale audio.PCM/LPCM este rege atat in mono/ stereo cat si in multicanal. Ai punctat in schimb bine cu diferenta intre LPCM si PCM.

#7
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 geo123, on 01 octombrie 2014 - 09:22, said:

@gicaru Gresit PCM suporta de la 8 la 32bit/sample si pana la 8 canale audio.PCM/LPCM este rege atat in mono/ stereo cat si in multicanal. Ai punctat in schimb bine cu diferenta intre LPCM si PCM.

nu-mi aduc aminte sa fi avut vreodata cd-uri in 8 biti asta nu inseamna de exemplu ca standardul nu suporta o plaja mai larga(in jos dar mai ales in sus ca aia-i interesanta, nu?).
rf. DTS-PCM, sunt cam mere cu pere(care-i mai bun) iar  DTS Hd master audio chiar este cel mai bun surround domestic.

#8
cobrast

cobrast

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 134
  • Înscris: 21.04.2014

 geo123, on 01 octombrie 2014 - 09:02, said:

Depinde de parametrii Fiecaruia.PCM este uncompress.La aceeasi rezolutie si rata de esantionare  PCM este mai calitativ.Ca fapt divers DTS se codeaza din PCM asa ca ,concluzia o tragi singur.
Cele mai de sus sunt strict la nivel de teorie pentru ca exista si DTS-HD care este codat Loselees si nu prea ai cum sa simti diferente in auditie nici pe sisteme High-end.Daca vorbim de sisteme obisnuite se prea poate sa nu simti diferenta nici in cazul mp3 320 si LPCM.Asa ca totul depinde si iar depinde.
Oricum intrebarea ta e cam aiurea pusa.
Cam aiurea e raspunsul tau. Pe Smart TV, Linear PCM nu merge.

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@gicaru LPCM 5.1/7.1 este standard Blu-Ray; in consecinta este foarte domestic dar se prefera DTS pentru ca ocupa mai putin si suna aprope identic.
@Cobrast Aiurea e totul in capul tau pentru ca nu stii cu ce se mananca dar vad ca te pricepi bine sa contrezi pe altii care vor sa te ajute si chiar stiu ce vorbesc.Smart Tv-ul tau nu este capabil sa redea LPCM sau nu orice tip de LPCM(Poate are rezolutie si/sau numar de canale peste ce suportul Tv-ul)Pune mana si citeste manualul si nu te mai ratoi aiurea pe forum.

Edited by geo123, 01 October 2014 - 10:26.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 cobrast, on 01 octombrie 2014 - 10:14, said:

Cam aiurea e raspunsul tau. Pe Smart TV, Linear PCM nu merge.
Pai tocmai ca prin HDMI ala se transmite la TV. Orice TV cu HDMI, nu doar SMART. Doar ca de obicei in playere nu e denumit Linear PCM ci doar simplu - PCM.

Daca citeai linkurile date de mine ( dar nu te-ai obosit ), vedeai ca:

Quote

  • LPCM is used by HDMI (defined in 2002), a single-cable digital audio/video connector interface for transmitting uncompressed digital data.

Deci standardul HDMI implica folosirea LPCM.

#11
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 geo123, on 01 octombrie 2014 - 10:19, said:

@gicaru LPCM 5.1/7.1 este standard Blu-Ray; in consecinta este foarte domestic dar se prefera DTS pentru ca ocupa mai putin si suna aprope identic.
@Cobrast Aiurea e totul in capul tau pentru ca nu stii cu ce se mananca dar vad ca te pricepi bine sa contrezi pe altii care vor sa te ajute si chiar stiu ce vorbesc.Smart Tv-ul tau nu este capabil sa redea LPCM sau nu orice tip de LPCM(Poate are rezolutie si/sau numar de canale peste ce suportul Tv-ul)Pune mana si citeste manualul si nu te mai ratoi aiurea pe forum.

??? mere cu pere, toate inregistrarile digitale,  la origine, sunt PCM(excludem lossy si lossless din ratiuni de calitate teoretica), dar aici se discuta sunetul la care are acces publicul larg ( nu asa cum este posibil sa fie cel de pe hard-ul cu filmul dat la Multiplex), eu nu-mi aduc aminte de vreun blu-ray care sa aiba alt sunet decat compresat(Dolby sau DTS, basca am gasit si stereo , destule).

Edited by gicaru, 01 October 2014 - 10:47.


#12
cobrast

cobrast

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 134
  • Înscris: 21.04.2014
@geo123 hai sa-ti arat cum ar putea arata un raspuns clar si linistit:
Desi originalul PCM este mai bun, preferabil este DTS-ul fiindca se adapteaza pe orice player.
Deci fii calm, pentru ca tu ai inceput cu contrele. Poti raspunde frumos fara acuze de aiureli sau prostie.

Edited by cobrast, 01 October 2014 - 10:54.


#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
o intrebare - pt. PCM (pt a fi implementat in sisteme audio/LCD/ DVD etc) se plateste licienta asa cum se plateste pt. DTS? (d'aia nu toate LCD/LED/Plasma nu decodeaza DTS-ul)

#14
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 gicaru, on 01 octombrie 2014 - 10:42, said:

toate inregistrarile digitale,  la origine, sunt PCM

excepție cele DSD  :)

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 gicaru, on 01 octombrie 2014 - 10:42, said:

eu nu-mi aduc aminte de vreun blu-ray care sa aiba alt sunet decat compresat(Dolby sau DTS, basca am gasit si stereo , destule).
Eu am asa ceva - pe Blu-Ray de la concerte de muzica. Are si PCM Stereo.

 cobrast, on 01 octombrie 2014 - 10:53, said:

@geo123 hai sa-ti arat cum ar putea arata un raspuns clar si linistit:
Desi originalul PCM este mai bun, preferabil este DTS-ul fiindca se adapteaza pe orice player.

Fara suparare, dar tu citesti ce se scrie in topic sau doar raspunzi in doi peri la anumite persoane ?
DTS-ul nu merge pe orice player - doar la cei care platesc licenta. In consecinta unele TV-uri habar nu au sa decodeze DTS. Un exemplu - LG la care doar de vre-un an au aparut si modele care stiu DTS.
PCM-ul merge PE ORICE PLAYER sau TV.

#16
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 eiffel, on 01 octombrie 2014 - 11:44, said:

Eu am asa ceva - pe Blu-Ray de la concerte de muzica. Are si PCM Stereo.

sau astea, de exemplu - http://www.musicdire...audio-disc.aspx

#17
cobrast

cobrast

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 134
  • Înscris: 21.04.2014
Eiffel, fata de ce a scris individul ala mai sus observatiile mele sunt destul de decente. Ar trebui moderate intr-adevar toate injuriile si atacurile la persoana.
Apropos de DTS, nu ma refeream strict la cele originale.

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce sa faci....In loc sa te domolesti si sa recunosti ca ai gresit tu scormoni mai tare rahatul.Din pacate greata este cam invers proportionala cu pregatirea in domeniu si cu cei 7 ani de acasa.
Vezi ca daca ar fi sa se modereze strict atacurile la persoana erai demult pe tusa.
Moderatorii de pe aria asta si nu numai au fost destul de ingatuitori cu tine si cred ca toti au incercat sa te ajute in mod civilizat.
Ai avut niste Link-uri acolo de la colegi de forum pe care nici macar nu te-i uitat pe tine mai mult interesandu-te sa te contrezi cu altii care ti-au oferit ajutor competent.
La fel ai primit raspuns competent si in topicul asta http://forum.softped...ere-din-player/ si n-ai inteles nimic.
Oricum padure fara uscaturi nu exista.

Edited by geo123, 01 October 2014 - 12:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate