Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Dennis Kimetto - Primul om sub 2 ore și 3 minute la Maraton

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Bineînțeles, performanța a fost reușită la maratonul de la Berlin, o cursă potrivită stabilirii de recorduri mondiale (28.09.2014).
Timpul oficial: 2:02:57. De menționat că și locul al doilea (Emmanuel Mutai) a venit sub precedentul record mondial, la 13 secunde de învingător.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WI5LxRHZDG0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Bariera magică de 2 ore este atât de aproape și totuși atât de departe...

#2
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Bai,asta e mic copil.Eu sunt vinator ,si,la o vinatoare de ursi am tras cele doua focuri pe linga urechile unui urs de vreo 400 de kg.Am ajuns acasa,la 50 de km,in 1 ora,44 min ,27 sec,69 miimi.Partea proasta a fost ca nu m-au gasit astia de la Guiness Book sa-mi omologheze recordul ,deoarece nu s-au uitat sub patul din dormitor.Posted Image Posted Image

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Intotdeauna Sud-Africanii o sa fie pe primul loc la maratoane si alte sporturi "libere" ca sa le zic asa.La ei nu exista sali de sport decat foarte putine (nu mai vorbesc de sporturi de iarna) si atunci singurul mod de a-si depasi conditia e sa faca ceva care nu il costa nimic.Si ce altceva e mai bun si mai la indemana decat alergatul???Nu il costa nimic sa alerge cu strutii...Nu mai zic de recordurile neomologate stabilite de ei cand dau peste vreun animal salbatic.Da atunci nu are cine sa-i cronometreze! Si fac pariu ca 90% nici incaltari nu au cand alearga!

Edited by george_eu25, 01 October 2014 - 06:49.


#4
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014
As fi curios, ce rezultate s-ar putea obtine la maraton, cu ajutorul celor mai noi si avansati steroizi (generic vorbind, substante care sa mareasca performantele fizice).

Ar fi interesant de aflat, care este limita ,,adevarata'' a corpului uman.

Si inainte sa incepeti, nu sustin in nici un fel folosirea substantelor interzise, in sport, poate in domeniul militar/forte speciale sa aiba ceva aplicatii experimentul.

#5
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Circulau si glume ( unii zic ca au si suport real ) ca atletii din cantonamentul  lotului national al Etiopiei se trezeau foarte  de dimineata . Intrebati de ce se trezesc la 5 desi masa e la 8 si antrenamentul la 9:30  unii au raspuns ca " cine se trezeste mai de dimineata prinde incaltari Adidas " .  Ceilalalti s-au declarat urmasi ai cunoscutului Abebe Bikila.
On topic - prea mult nu mai e de  asteptat in coborarea recordurilor . Sunt deja probe unde ele dureaza din epoca steroizilor  iar performerii de azi nici nu se apropie de record.  Exceptie ar fi  la probele lungi si unele probe tehnice .
Si in Romania avem multe  recorduri de dinainte de '990  si care vor mai dura mult dupa ce  va termina  Gabi Szabo planul de perspectiva de dezvoltare al sportului romanesc.

#6
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgeorge_eu25, on 01 octombrie 2014 - 06:48, said:

Intotdeauna Sud-Africanii o sa fie pe primul loc la maratoane si alte sporturi "libere" ca sa le zic asa.La ei nu exista sali de sport decat foarte putine (nu mai vorbesc de sporturi de iarna) si atunci singurul mod de a-si depasi conditia e sa faca ceva care nu il costa nimic.Si ce altceva e mai bun si mai la indemana decat alergatul???Nu il costa nimic sa alerge cu strutii...Nu mai zic de recordurile neomologate stabilite de ei cand dau peste vreun animal salbatic.Da atunci nu are cine sa-i cronometreze! Si fac pariu ca 90% nici incaltari nu au cand alearga!

Kenya si Etiopia sunt in estul Africii. Din Africa de Sud (nici tara, nici regiunea) nu prea sunt fondisti.
Iar referitor la partea cu strutii, cred ca mai degraba ei se antreneaza dand drumul la lei Posted Image

Edited by Spadan, 06 October 2014 - 14:03.


#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postgeorge_eu25, on 01 octombrie 2014 - 06:48, said:

Intotdeauna Sud-Africanii o sa fie pe primul loc la maratoane si alte sporturi "libere" ca sa le zic asa.La ei nu exista sali de sport decat foarte putine (nu mai vorbesc de sporturi de iarna) si atunci singurul mod de a-si depasi conditia e sa faca ceva care nu il costa nimic.Si ce altceva e mai bun si mai la indemana decat alergatul???Nu il costa nimic sa alerge cu strutii...Nu mai zic de recordurile neomologate stabilite de ei cand dau peste vreun animal salbatic.Da atunci nu are cine sa-i cronometreze! Si fac pariu ca 90% nici incaltari nu au cand alearga!

antrenamentul permanent la altitudine face diferenta. la nivelul marii, surplusul de oxigen ii ajuta sa performeze mai bine.
altfel, de ce nu sunt si cei din bangladesh sau din thaiti la fel de fomisti in a-si depasi conditia ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate