Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Boxe si amplificator, buget 1000RON

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Salut,

Vreau sa imi cumpar si eu un sistem stereo + amplificator decent si as avea un buget de 1000 RON, cu un maxim de 1200 RON daca chiar merita cei 200 de RON in plus. Ideea e ca nu vreau imi sara parchetul din casa de la bass si nici sa mi se sparga paharele de la inalte, vreau ceva care sa sune "curat" si echilibrat. Amplificatorul evident ca trebuie sa ma orientez la ceva SH, dar la difuzoare habar nu am daca pot gasi ceva decent de restul banilor. As vrea si eu cateva recomandari din partea voastra legat de acest subiect.

LE: Camera in care va fi montat sistemul are 17 mp.

Edited by adrian001, 30 September 2014 - 00:37.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
la bugetul ala doar SH sau o chinezarie.
https://www.avstore....?sort=price_asc

La boxe incearca ceva gen Magnat MMS 800 ,daca le gasesti de noi la un pret acceptabil ,sau ceva de la Taga. Sunt cam singurele branduri ce ofera cat de cat calitate la un pret rezonabil.
Cu amplificatorul SH sunt posibilitati nemasurate ,dar tine foarte mult e noroc ,asa ca e greu de recomandat.

Edited by edigee, 30 September 2014 - 00:45.


#3
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014

View Postadrian001, on 30 septembrie 2014 - 00:36, said:

Salut,

Vreau sa imi cumpar si eu un sistem stereo + amplificator decent si as avea un buget de 1000 RON, cu un maxim de 1200 RON daca chiar merita cei 200 de RON in plus. Ideea e ca nu vreau imi sara parchetul din casa de la bass si nici sa mi se sparga paharele de la inalte

Sigur nu ai pus un zero in minus? La banii astia, stai linistit, o sa-ti sara parchetul si paharele doar daca te apuci sa arunci cu boxele in ele.

#4
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Ti-am zis vreau ceva care sa sune cat de cat decent, stiu ca bugetul e limitat. La amplificatoare la ce firme sa ma uit: Denon, Marantz, HK, Yamaha ?

PS: Era doar o exprimare care avea ca scop sa scoata in evidenta ca nu vreau bass excesiv. Mai stiu si eu cate ceva despre domeniul audio, intrebam doar cam ce variante as avea in banii astia ...

Edited by adrian001, 30 September 2014 - 01:37.


#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
http://www.sono.ro/s...-s201-7168.html
http://www.sono.ro/b...reche-7199.html  , http://hificenter.ro/taga-tav-506f-v-2




http://www.pcgarage....ab/solo-7c-new/

Edited by Handicarpati, 30 September 2014 - 08:18.


#6
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
In sfarsit un post la obiect. Acele Magnat Monitor Supreme 800 imi fac cu ochiul mai ales ca am vazut pe net ca sunt destul de laudate. Unde pot sa ma duc in Bucuresti sa le ascult ?

#7
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
http://forum.softped...fi-showroomuri/

#8
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postadrian001, on 30 septembrie 2014 - 11:09, said:

In sfarsit un post la obiect. Acele Magnat Monitor Supreme 800 imi fac cu ochiul mai ales ca am vazut pe net ca sunt destul de laudate. Unde pot sa ma duc in Bucuresti sa le ascult ?
Magnat Monitor Supreme 800 au un bass care s-ar putea să ți se pară prea mult...

#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postcutinastefan, on 30 septembrie 2014 - 11:45, said:

Magnat Monitor Supreme 800 au un bass care s-ar putea să ți se pară prea mult...

Tocmai din acest motiv eu iti recomand in primul rand sa-ti "apleci" urechea si catre MMS200, boxe mai echilibrate si care foarte probabil iti vor placea (daca n-ai mai ascultat sisteme, asa zise Hi-Fi, pana acum, oricum si acestea au basi destui) iar in al doilea rand sa nu care cumva sa iei o decizie inainte sa mergi la niste auditii pe la multitudinea de showroom-uri indicate in link-ul lui @bibiaudiofil. Acolo fie te vei indragosti iremediabil de un pachet stereo, vei strange cureaua si-l vei cumpara (eventual de Black Friday), fie, chiar daca nu vei putea sa plusezi cu niste bani, macar vei fi linistit ca ai facut cea mai buna alegere.

Daca optezi pentru MMS200, atunci le poti cumpara dupa care te poti "orienta" pe diverse site-uri de profil (cum ar fi aici sau aici + site-uri generaliste cu produse SH) dupa un tandem CD-player + amplificator SH (daca ai CD-uri), sau DAC extern (de exemplu un Fiio la doar cateva sute de lei) + amplificator SH.

In acest fel cam reusesti sa te inscrii in pretul propus.

Nu in ultimul rand arunca un ochi si pe la o pereche de Microlab Solo6 sau 7, daca nu esti prea exigent, acestea sunt un punct de trecere intre sistemele PC si cele HI-Fi, e posibil sa-ti placa.

Edited by Protopopeus, 30 September 2014 - 18:43.


#10
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Mersi de sfaturi, o sa tin cont de ele. Nici nu gandeam sa cumpar niste difuzoare fara sa le ascult. S-ar putea sa mai cresc bugetul un pic pentru ca vad ca nu incape si un amplificator SH bunicel in banii pe care mi-am propus sa ii dau. Oricum o sa astept blackfriday, poate prind o oferta ok, pana atunci o sa ma duc sa ascult cateva modele.

PS: Am o placa de sunet de la M-audio care are DAC-uri AKM 4358 si banuiesc ca nu imi trebuie mai mult pentru ce vreau sa cumpar.

#11
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Asculta sfatul d-lui "handicarpati", e o alegere excelenta!
Am si eu Magnat Monitor 880 (versiunea anterioara a MM Supreme 800), cumparate in urma cu 7 ani cu 600 lei perecheaPosted Image , sunt foarte multumit de ele, nu intentionez sa le mai schimb vreodata, daca adaugi un  amplificator SH in perfecta stare, nu mai simti nevoia de nimic!

#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
boxele alea magnat au deja reducere de 350 lei la sono

vad ca la altex au un amplif stereo denon la 800 lei

Edited by Handicarpati, 01 October 2014 - 05:26.


#13
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Ce parere aveti in legatura cu Pioneer A616 Mk1 si Mk2. Am vazut ca in spec-uri stau foarte bine.

#14
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Am un deck Kenwood si mi-ar place sa iau un amplif la fel. Va rog sa-mi spuneti daca e bun KA-4040R si ce boxe sa iau la el. Dar eu ma gandesc si la un amplif Technics SU-A700MKII. Ce sa aleg dintre aceste doua modele de amplif ?

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mai degraba Kenwood. Sau orice alta marca din vremea aia ,Sony ,Denon ,Pioneer ,Onkyo ,Yamaha , HK , NAD ,Sansui etc. Technics ramane ultima optiune ,doar daca iti cere foarte putin pe el si e in stare buna.

#16
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
De Sony ES ce ziceti ?; am vazut pe net ca este printre cele mai ravnite scule vintage de la Sony. Are cineva un amplificator din seria asta ?

#17
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postedigee, on 04 octombrie 2014 - 20:10, said:

Mai degraba Kenwood. Sau orice alta marca din vremea aia ,Sony ,Denon ,Pioneer ,Onkyo ,Yamaha , HK , NAD ,Sansui etc. Technics ramane ultima optiune ,doar daca iti cere foarte putin pe el si e in stare buna.

Nu te supara,dar Technics de ce nu ?

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am avut 3 bucati ,in anii '90 pt. ca nu se gasea altceva pe la noi. Am vazut cu adevarat diferenta cand am probat un amarat de Sony din aceiasi clasa. Technics sunau foarte ,da' foarte prost. Fara dinamica ,inalte flonfaite si tzatzaite ,basi scurti sus si comprimati. Au avut si ei produse bune dar alea mai vechi de prin anii'80. Alea de se gaseau la noi in reprezentanta(amplificatoarele) erau jenante. Au devenit foarte populare si "legendare" pt. simplu motiv ca erau singurele scule disponibile in perioada aceea.
@adrian001
Sony ES(Esprit) sunt OK. Ba chiar exista si modele foarte bune.

Edited by edigee, 09 October 2014 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate