Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Configurare telefon Android dual sim: numar servici si numar personal

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
espresso

espresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2013
N-am reusit sa gasesc ceva pas cu pas pentru asa ceva si m-am gandit sa pun acest topic. Cred ca ar trebui pus sticky.

Deci discutam despre un telefon dual sim cu Android (generic) si avem 2 cartele, una cu numarul personal si alta cu numarul de servici.
Ambele numere sunt importante si ideal e sa fac setarile de asa natura incat sa nu pierd apeluri in timp ce vorbesc sau sunt pe net.

Cazul meu e particularizat cu Digi si Vodafone. Digi e personal si Vodafone servici. Digi mai pierde semnalul, Vodafone sta mai bine.

Setarile mele de redirectionare:
1. Pe ambele numere am activat apel in asteptare. Se activeaza din meniul cu registru apeluri apasand tasta de setari si apoi Call settings>Voice Call>Additional settings aleg reteaua si bifez Call Waiting. Am pus pe ambele retele Call waiting.
2. Cand Digi pierde semnalul fac redirectionare, deci tasta de setari din registru apeluri si Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Digi>Forward when unreachable si introdus numarul de Vodafone.
Daca nu am semnal pe Digi va trimite apelul pe numarul de Vodafone si acolo chiar daca sunt in convorbire, apelul in asteptare ma va instiinta ca ma suna cineva si eventual pot raspunde.
3. Acum pentru scenariul ca vorbesc pe Digi dar ma suna cineva pe Vodafone. Iarasi tasta de setari din registru apeluri si Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Vodafone>Forward when busy si introdus numarul de Digi. Digi avand apel in asteptare imi va afisa ca sunt sunat si pot raspunde.

Setarile mele de mesagerie:
4. Ma gandesc sa redirectionez catre mesageria vocala cand sunt unreachable 100%. Adica sunt pe vreun drum de tara si nici Digi dar nici Vodafone, nu au semnal. Cand Digi n-are semnal, cu setarile de mai sus, va redirectiona la Vodafone. Daca nici Vodafone n-are semnal atunci pun Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Vodafone>Forward when unreachable si aici numarul de mesagerie vocala. Deci imediat ce voi avea semnal ar trebui sa primesc un mesaj vocal.

Cam astea ar fi setarile la care m-am gandit.
Nu stiu totusi ce se intampla cand sunt pe net de pe telefon. Banuiesc ca atunci cand primesc un apel, indiferent pe care retea, telefonul opreste automat sesiunea de net si suna.

Am uitat ceva?

#2
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

View Postespresso, on 29 septembrie 2014 - 23:13, said:


Nu stiu totusi ce se intampla cand sunt pe net de pe telefon. Banuiesc ca atunci cand primesc un apel, indiferent pe care retea, telefonul opreste automat sesiunea de net si suna.



Teoretic da, practic, poate depinde de telefon, din cate stiu.

#3
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View Postespresso, on 29 septembrie 2014 - 23:13, said:

N-am reusit sa gasesc ceva pas cu pas pentru asa ceva si m-am gandit sa pun acest topic. Cred ca ar trebui pus sticky.

Deci discutam despre un telefon dual sim cu Android (generic) si avem 2 cartele, una cu numarul personal si alta cu numarul de servici.
Ambele numere sunt importante si ideal e sa fac setarile de asa natura incat sa nu pierd apeluri in timp ce vorbesc sau sunt pe net.

Cazul meu e particularizat cu Digi si Vodafone. Digi e personal si Vodafone servici. Digi mai pierde semnalul, Vodafone sta mai bine.

Setarile mele de redirectionare:
1. Pe ambele numere am activat apel in asteptare. Se activeaza din meniul cu registru apeluri apasand tasta de setari si apoi Call settings>Voice Call>Additional settings aleg reteaua si bifez Call Waiting. Am pus pe ambele retele Call waiting.
2. Cand Digi pierde semnalul fac redirectionare, deci tasta de setari din registru apeluri si Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Digi>Forward when unreachable si introdus numarul de Vodafone.
Daca nu am semnal pe Digi va trimite apelul pe numarul de Vodafone si acolo chiar daca sunt in convorbire, apelul in asteptare ma va instiinta ca ma suna cineva si eventual pot raspunde.
3. Acum pentru scenariul ca vorbesc pe Digi dar ma suna cineva pe Vodafone. Iarasi tasta de setari din registru apeluri si Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Vodafone>Forward when busy si introdus numarul de Digi. Digi avand apel in asteptare imi va afisa ca sunt sunat si pot raspunde.

Setarile mele de mesagerie:
4. Ma gandesc sa redirectionez catre mesageria vocala cand sunt unreachable 100%. Adica sunt pe vreun drum de tara si nici Digi dar nici Vodafone, nu au semnal. Cand Digi n-are semnal, cu setarile de mai sus, va redirectiona la Vodafone. Daca nici Vodafone n-are semnal atunci pun Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Vodafone>Forward when unreachable si aici numarul de mesagerie vocala. Deci imediat ce voi avea semnal ar trebui sa primesc un mesaj vocal.

Cam astea ar fi setarile la care m-am gandit.
Nu stiu totusi ce se intampla cand sunt pe net de pe telefon. Banuiesc ca atunci cand primesc un apel, indiferent pe care retea, telefonul opreste automat sesiunea de net si suna.

Am uitat ceva?
Am Digi numar personal si varzafone numar serviciu, puse intr-un dual sim.
Folosesc redirectionare numar, incrucisata intre ambele numere.
Astfel reusesc sa nu pierd nici un apel, plus ca primesc notificare imediat pe celalalt sim daca unul e ocupat sau nu are semnal.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Peste toate astea suprapusă aplicația ,,Missed call reminder v2.1 " și nu se mai pierde absolut nici un apel, sms, mms.

Atenționează sonor și prin vibrație la intervale prestabilite de utilizator.

Este absolut super extra :)

#5
espresso

espresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2013

View Postleomagic44, on 30 septembrie 2014 - 04:55, said:

Am Digi numar personal si varzafone numar serviciu, puse intr-un dual sim.
Folosesc redirectionare numar, incrucisata intre ambele numere.
Astfel reusesc sa nu pierd nici un apel, plus ca primesc notificare imediat pe celalalt sim daca unul e ocupat sau nu are semnal.

Nu stiu daca e ok asa. In mod sigur ai nevoie de call waiting activat si totodata de mesagerie pe Vodafone cum am scris mai sus, ca sa fii atentionat la apelurile pierdute cand nu ai semnal absolut deloc.
Stiu ca toti zic de incrucisare, dar nu se face asa de-a valma. Ca redirectionarea apelurilor are posibilitatea de a seta mai multe reguli (cred ca sunt vreo 4) si nu sunt de pomana puse. Trebuie un control mai fin.

#6
espresso

espresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2013

View Postcrisstonne, on 30 septembrie 2014 - 10:09, said:

Peste toate astea suprapusă aplicaţia ,,Missed call reminder v2.1 " şi nu se mai pierde absolut nici un apel, sms, mms.

Atenţionează sonor şi prin vibraţie la intervale prestabilite de utilizator.

Este absolut super extra Posted Image

E misto aplicatia. Pe mine nu cred ca m-ar ajuta momentan pentru ca sunt in general prompt la telefon si sun inapoi daca am apeluri pierdute. Nu fac clientii coada la mine la usa, deci...

O sa stau diseara cand am timp sa mai fac niste teste incrucisate, sa sun de pe alt numar si sa testez toate variantele posibile.

Totusi nu toate telefoanele fac redirectionarea usor. Am un coleg de munca care are un Samsung Galaxy Duos (ecran 5 si quad, 1gb ram) si nu face redirectionarea usor. Eu am o petarda Prestigio si imediat a facut redirectionarea. El tot asa are, Digi cu Vodafone, si n-a mers redirectionarea. Zice ca e o eroare de retea. Tocmai ce mi-a venit acum ideea sa ii zic sa puna cartela Digi in alt tel si sa faca de acolo, daca merge atunci Samsung sucks big time. E o prostie telefonul ala, luat de la Digi impreuna cu abonamentul si deja a fost in service cu el si l-au resoftat. Se aude mai tare acum, dar tot mai da gherle. Am vazut la alt coleg de munca un Allview ceva quad, nu am retinut modelul, si tot asa Digi si Vodafone. Redirectionarea i-a mers din prima. Efectiv telefonul e functional. La Allview mi-a placut si ca poti muta 3G-ul de pe o cartela pe alta fara sa schimbi cartelele in slot. Colegul cu Allview inainte avea un Samsung S3 Mini care brusc n-a mai vrut sa se incarce. S-a dus la service cu el si i-au schimbat placa cu totul.

Revin cu rezultatele dupa teste si o sa le impartasesc cu voi. Ca imi sta pe creier sa setez ca lumea dualsim-ul in toate variantele posibile.

P.S. Am recitit mesajul si trebuie sa adaug un disclaimer, nu lucrez la Prestigio si nici la Allview. Nu le fac reclama gratuita sau platita si nici nu trebuie sa luati in considerarea parerea mea care este subiectiva. Poate Samsung e o firma cu produse de calitate (desi eu as alege altceva, poate LG, Lenovo, Asus sau chiar Allview sau Prestigio) deci alegerea va apartine.

Edited by espresso, 01 October 2014 - 08:47.


#7
4mail

4mail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.09.2006

View Postespresso, on 29 septembrie 2014 - 23:13, said:

N-am reusit sa gasesc ceva pas cu pas pentru asa ceva si m-am gandit sa pun acest topic. Cred ca ar trebui pus sticky.

Deci discutam despre un telefon dual sim cu Android (generic) si avem 2 cartele, una cu numarul personal si alta cu numarul de servici.
Ambele numere sunt importante si ideal e sa fac setarile de asa natura incat sa nu pierd apeluri in timp ce vorbesc sau sunt pe net.

Cazul meu e particularizat cu Digi si Vodafone. Digi e personal si Vodafone servici. Digi mai pierde semnalul, Vodafone sta mai bine.

Setarile mele de redirectionare:
1. Pe ambele numere am activat apel in asteptare. Se activeaza din meniul cu registru apeluri apasand tasta de setari si apoi Call settings>Voice Call>Additional settings aleg reteaua si bifez Call Waiting. Am pus pe ambele retele Call waiting.
2. Cand Digi pierde semnalul fac redirectionare, deci tasta de setari din registru apeluri si Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Digi>Forward when unreachable si introdus numarul de Vodafone.
Daca nu am semnal pe Digi va trimite apelul pe numarul de Vodafone si acolo chiar daca sunt in convorbire, apelul in asteptare ma va instiinta ca ma suna cineva si eventual pot raspunde.
3. Acum pentru scenariul ca vorbesc pe Digi dar ma suna cineva pe Vodafone. Iarasi tasta de setari din registru apeluri si Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Vodafone>Forward when busy si introdus numarul de Digi. Digi avand apel in asteptare imi va afisa ca sunt sunat si pot raspunde.

Setarile mele de mesagerie:
4. Ma gandesc sa redirectionez catre mesageria vocala cand sunt unreachable 100%. Adica sunt pe vreun drum de tara si nici Digi dar nici Vodafone, nu au semnal. Cand Digi n-are semnal, cu setarile de mai sus, va redirectiona la Vodafone. Daca nici Vodafone n-are semnal atunci pun Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Vodafone>Forward when unreachable si aici numarul de mesagerie vocala. Deci imediat ce voi avea semnal ar trebui sa primesc un mesaj vocal.

Cam astea ar fi setarile la care m-am gandit.
Nu stiu totusi ce se intampla cand sunt pe net de pe telefon. Banuiesc ca atunci cand primesc un apel, indiferent pe care retea, telefonul opreste automat sesiunea de net si suna.

Am uitat ceva?

Salut
Am urmat pasii astia, situatia e la fel (Lenovo A500 si android, cu Sim1 pe Digi si Sim2 Vodafone). Problema nu s-a rezolvat, adica daca vorbeam pe Digi si cineva ma suna pe Vodafone, acel cineva primea mesajul ca am telefonul inchis sau ca nu am acoperire. Adica nu ii suna ocupat, sau sa fi primit vreun mesaj ca ma aflam in alta convorbire. Iar eu nu primeam nici un bip sau vibratie sau altceva, ca sa pot vedea atunci ca cineva ma suna in Vodafone, puteam vedea apelul nepreluat dar numai la finalul convorbirii/apelului pe Digi.

Asa ca am facut urmatoarele:
1. Am facut setarea de la nr.1, cea cu bifa pusa pe Call Waiting, pe ambele retele (digi si vodafone).
2. Am intrat la Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Vodafone>Forward when unreachable iar acolo am introdus numarul meu de Digi.
Am facut proba si asa a functionat. Mai exact, in timp ce vorbeam in Digi, atunci cand cineva m-a sunat pe numarul de Vodafone, respectivului i-a sunat normal telefonul, iar mie mi-a aparut instantaneu ca sunt apelat.

Legat de costuri, nu stiu exact, probabil ca daca inchideam acel apel pe Digi si raspundeam celui in Vodafone, ar fi existat niste costuri, doar pentru mine, si conform abonamentului de Vodafone pe care il am (probabil ca si cand sunam eu pe o retea nationala de pe vodafone..).

Dar oricum, setarea e buna si merita facuta, eu unul vreau sa stiu cand sunt apelat (atunci si nu mai tarziu) si in plus sunt deranjat de ideea sa suni pe cineva aflat sa zicem in mijlocul orasului cu semnal full si sa iti zica robotul ca este in afara ariei sau are telefonul inchis....

Poate mai sunt si alte metode, nu stiu, insa eu doar asa am reusit sa rezolv problema.

#8
4mail

4mail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.09.2006
Si in completare la postarea anterioara, am incercat si invers, convorbire in reteaua Vodafone, in acelasi timp cineva ma apeleaza pe numarul de Digi, respectivul primeste acelasi mesaj - ca telefonul meu e inchis sau in afara ariei...
Am facut aceleasi setari si pt Digi respectiv Call settings>Voice Call>Call forwarding>Aleg reteaua Digi>Forward when unreachable iar acolo am trecut numarul meu de Vodafone.
Si a functionat, acum dupa toate setarile am facut probe pe ambele retele si functioneaza.

#9
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Aceasta datorită faptului că terminalul nu are două modem-uri și nici două antene. O convorbire pe oricare dintre SIM-uri va duce la indisponibilizarea celeilalte(celălalt SIM va apare ca indisponibil/în afara rețelei).
Pe un telefon DualSIM Dual-Active(din ce în ce mai puține) setările din primul mesaj ar trebui să funcționeze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate