Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dacia Logan Van categorie autovehicul

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MitroKta

MitroKta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2010
Salut!

Vreau sa imi cumpar un Logan van SH si am nelamuriri in legatura cu taxa auto. Am gasit cateva variante care fie au taxa recuperata, fie neplatita aduse din afara. Intrebarea mea este: la ce categorie se incadreaza autovehiculul? Mai exact se incadreaza oare la N1- adica autovehicule transport marfuri cu masa maxima sub 3.5 tone? Sau nu e bagat aici pentru ca practic e loganul mcv la care sunt scoase scaunele si ramane la M1.

Pentru ca pe toate siturile auto care au calculator pentru timbru de mediu, sunt vreo doua categorii- autoturisme, camioane si altceva si iese taxa aproape 700 de euro la motorul diesel de 1500. Numai pe siteul anaf exista impartirea asta pe categorii si poate fi bagat fie la M1 fie la N1. Bagat la categoria N1 iese taxa de vreo 200 de euro. ceea ce e o diferenta.

Multumesc de ajutor!

P.S. Nu stiu daca am nimerit bine cu postul, daca se poate, rog sa il mute cine se pricepe.

#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Daca e van, e autoutilitara, deci N1.

#3
MitroKta

MitroKta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2010

 campary, on 23 septembrie 2014 - 19:12, said:

Daca e van, e autoutilitara, deci N1.

Pai asa m-am gandit si eu, dar uite, sunt o gramada de destepti care zic ca e 500 si ceva de euro si chiar siteuri care imi dau aproape 700 de euro. Uite si tu:
http://www.autovit.r...36&newVehicle=0

Dar multumesc pentru raspuns!

#4
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Singurul calculator bun si official este cel de pe siteul anaf. Restul sunt apa de ploaie.

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 campary, on 23 septembrie 2014 - 19:20, said:

Singurul calculator bun si official este cel de pe siteul anaf. Restul sunt apa de ploaie.

Total de acord, restul nu au nicio treaba cu realitatea, le-am incercat si eu si m-au incurcat doar.

#6
MitroKta

MitroKta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2010

 Daian95, on 23 septembrie 2014 - 19:27, said:


Total de acord, restul nu au nicio treaba cu realitatea, le-am incercat si eu si m-au incurcat doar.

Bun, deci sa inteleg ca Dacia Logan Van e oficial incadrata la categoria N1.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vezi ce scrie in talon, autoturism sau autoutilitara, apoi intri pe siteul ANAF si-ti calculezi taxa functie de vechime, norma de poluare, emisiia de Co2/km.

#8
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Scrie in talon daca e utilitara iar taxa e standard 200euro insa rovigneta e 422 ron/an.

#9
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Salutare. Ma intereseaza si pe mine daca Logan van e considerata autoutilitara sau autoturism. Multumesc.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 hexis, on 26 septembrie 2014 - 10:18, said:

Scrie in talon daca e utilitara iar taxa e standard 200euro insa rovigneta e 422 ron/an.


si-n cazul utilitara ITP-ul trebuie facut anual pe cand la turism o data la 2 ani

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate