Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Problema insert if not exist and update if exist

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
marius019

marius019

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2012
Buna ziua.
Am un script care tine de un joc swf dar totul tine si de php.
Playerii care joaca au in baza de date un tabel numit UserPowers (puteri ale playerului din joc) acest tabel are coloanele Userid, Powerid, Count
powerid este numarul puterii iar in count se salveaza cate puteri de acel gen are..
Problema mea este urmatoarea, vreau sa se insereze in baza de date o putere numai daca playerul respectiv nu o are, insa daca o are vreau doar sa fac update la count adica sa i se mai adauge inca o putere de acel gen.
Stiu sa fac Insert si Update dar nu stiu sa fac in asa fel incat sa insereze daca nu exista deloc acel userid cu acel powerid dar daca exista sa fie adaugat doar +1 la count..
Apreciez orice raspuns multumesc.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmarius019, on 23 septembrie 2014 - 12:52, said:

Buna ziua.
Am un script care tine de un joc swf dar totul tine si de php.
Playerii care joaca au in baza de date un tabel numit UserPowers (puteri ale playerului din joc) acest tabel are coloanele Userid, Powerid, Count
powerid este numarul puterii iar in count se salveaza cate puteri de acel gen are..
Problema mea este urmatoarea, vreau sa se insereze in baza de date o putere numai daca playerul respectiv nu o are, insa daca o are vreau doar sa fac update la count adica sa i se mai adauge inca o putere de acel gen.
Stiu sa fac Insert si Update dar nu stiu sa fac in asa fel incat sa insereze daca nu exista deloc acel userid cu acel powerid dar daca exista sa fie adaugat doar +1 la count..
Apreciez orice raspuns multumesc.

Problema ta tine pe jumatate de Databases (SQL), pe jumatate de programare (PHP).

Urmeaza ghidul de aici si afla mai intai de pe aria Databases care sunt cererile SQL necesare, neparametrizate (deci iti alegi niste valori, si le folosesti pe alea, in loc de variabile).

http://forum.softped...nt-pe-aria-php/

Dupa ce ai cererile SQL, esti pregatit sa ceri ajutor de la aria Programming > PHP.

Cand ai ajuns in acel punct, vino cu codul PHP existent impreuna cu cererile SQL pe care le-ai aflat de pe aria Databases, si o descriere concreta a pasului la care te-ai blocat.

Succes!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate