Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

gaina cap/ochi umflati

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
http://imgur.com/d1GA7j2
un mic ajutor.
am gasit oratania aseara cu problema care se vede.
capul era umflat, pielea in jurul ochilor era cat jumate de mingi de pinpong.
nu s-a dus la culcare, doarmea in curte.
am dus-o jos, si pana sa fiarba apa sa o jumulesc s-a mai plimbat in curte.
ce ar putea sa fie ? celelalte gaini sunt in primejdie ? tratament preventiv ?
se poate manca ?
o sa incerc sa ajung azi si pe la un veterinar, dar e cam departe de mine.
multumesc.

#2
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,203
  • Înscris: 01.10.2009
Va muri. Are boala "gaini motaitoare". A luat-o de la pasarile care beau apa. Lui socra-miu iau murit 5 gaini din 11. Bubele care le vezi le va face pe toata pielea si pe organele interne.

#3
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
pai de murit a murit de topor, ca la ea am jumulit aseara. vroiam sa stiu daca pot sa o fac ciorba, si daca o sa mai apara cazuri printre gaini.

are vreun nume mai stiintific ? ca nu am gasit cautand "gaini motaitoare" nimic relevant.
multumesc.

#4
BABTA

BABTA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.11.2011
Este posibil sa fi fost muscata de un viespe , albina , gaun

#5
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

 BABTA, on 23 septembrie 2014 - 10:28, said:

Este posibil sa fi fost muscata de un viespe , albina , gaun
un viespe, doi viespi, un albina, doi albini sau cum e la tine in vocabular?

#6
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
am fost la medic, mi-a zis ca pare sa aibe sinuzita, mi-a dat oxyvet sa le pun in apa.
ConDemneD, de ce nu. organele le avea in regula, nici o pata pe ficat, de mancat manca si are exact atata grasime cat sa iasa o ciorba de milioane.
si prima mea ideea a fost ca de vina e o albina ceva, dar era destul de improbabil sa ii afecteze ambii ochi. si mai improbabil sa mai zboare albinele la ce vant si furtuna a fost.

Edited by fr0ggybv, 23 September 2014 - 16:11.


#7
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

 fr0ggybv, on 23 septembrie 2014 - 16:09, said:

am fost la medic, mi-a zis ca pare sa aibe sinuzita, mi-a dat oxyvet sa le pun in apa.
ConDemneD, de ce nu. organele le avea in regula, nici o pata pe ficat, de mancat manca si are exact atata grasime cat sa iasa o ciorba de milioane.
si prima mea ideea a fost ca de vina e o albina ceva, dar era destul de improbabil sa ii afecteze ambii ochi. si mai improbabil sa mai zboare albinele la ce vant si furtuna a fost.
mananca, presimt ca mai deschizi un topic cu titlul CE MA FAC?! in care ne descrii cum ca dupa ce ai mancat gaina respectiva ai inceput sa te simti foarte rau si de cateva zile nu iti revi.

#8
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Vedeti ca am tocmai am facut un dd ( diagn diferential) la cresterea pasarilor la modul general, despre capuri si ochi umflati, am pus si linkuri catre manualul merck, cu poze.

 fr0ggybv, on 23 septembrie 2014 - 09:06, said:

http://imgur.com/d1GA7j2
un mic ajutor.
am gasit oratania aseara cu problema care se vede.
capul era umflat, pielea in jurul ochilor era cat jumate de mingi de pinpong.
nu s-a dus la culcare, doarmea in curte.
am dus-o jos, si pana sa fiarba apa sa o jumulesc s-a mai plimbat in curte.
ce ar putea sa fie ? celelalte gaini sunt in primejdie ? tratament preventiv ?
se poate manca ?
o sa incerc sa ajung azi si pe la un veterinar, dar e cam departe de mine.
multumesc.

Desigur,niciuna nu e asa " frumoasa" ca advs, dar gasiti acolo si denumirile stiintifice, si tratamentul
( eu zic ca mai degraba coriza infectioasa; la brc ( micoplasmoza) componenta ochi umflati nu e atat de ...binebreprezentata comparativ cu celelalte simpt - adica e mai predominanta simpt respiratorie, harait, jetaj, etc)
Daca e vb despre viespi/albine, ori se umfla mai rau ochiul de pepartea atacata, ori te umfli cu totul, indiferent de unde te inteapa, in sp capul, gura, limba si gatul pe interior ( glota), apare si edemul pulmonar ( exprimat clinic prin jetaj spumos, adica iti curg spume din nas/cioc), numai poti respira, te invinetesti si mori...indif dc esti om sau gaina :) ( scuze dc nu gustati umorul negru :))

Edited by delores, 25 September 2014 - 09:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate