Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sfat înlocuire droser

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Am droserul din poza ataşată. De la o vreme, aprinde foarte lent cele două tuburi fluorescente (Osram 18W), aşa că aş încerca să-l înlocuiesc. Ce alternativă am? Nu mă pricep foarte bine - ar trebui să fie bun orice droser de 36W, sau trebuie unul special 2x18W? Ar mai fi ceva specificaţii pe care ar trebui să le iau în calcul? Şi: am înţeles bine că dacă corpul de iluminat e unul vechi, cu startere, nu poate fi folosit decât cu un droser clasic (electromagnetic)?

Edited by rv, 23 September 2014 - 05:54.


#2
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Inlocuieste ambele startere cu Philips 4-22w, nu are treaba droserul cu amorsarea lenta.
Diferenta intre circuitul clasic si cel electronic;
-clasic- timpi mari de amorsare si durata mai mare de viata a tubului de neon.
-electronic- aprindere instantanee si viata mai scurta a tubului, cu toate ca o sa fiu contrazis ca cel electronic mareste viata tubului, din experienta am observat exact contrariul.
Poti oricanand modifica circuitele, clasic cu electronic, nu are treaba vechimea lampii.

#3
con1

con1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.09.2006
inlocuiestele cu tuburi cu led
asta am facut eu sambata cu neonul din baie - doua tuburi de 120 cm. am scos droserele si starterele si am inlocuit neoanele clasice cu 2 neoane cu led (chinezarii) - schimbam droserele la 6-8 luni
tuburi cu led gasesti garla pe net la 50 lei buc

Edited by con1, 23 September 2014 - 06:32.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Un droser electronic cu preincalzire si soft start "tine" tubul mult timp.



#5
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Mulţumesc tuturor pentru sfaturi.

Doar două întrebări, ca să fiu sigur că am înţeles bine: 1) droserul electronic elimină din circuit droserul clasic + starter? şi 2) tuburile cu led, neavând gaz, nu mai au nevoie de droser, ci se alimentează direct de la reţeaua electrică?

#6
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View Postrv, on 23 septembrie 2014 - 15:11, said:

Mulţumesc tuturor pentru sfaturi.

Doar două întrebări, ca să fiu sigur că am înţeles bine: 1) droserul electronic elimină din circuit droserul clasic + starter? şi 2) tuburile cu led, neavând gaz, nu mai au nevoie de droser, ci se alimentează direct de la reţeaua electrică?
Da.
Da.
In ambele cazuri se eliminina droserul si starterul din circuit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate