Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

achizitie camera de supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
florentinadaniela

florentinadaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2011
Buna ziua,

Sper ca postez acest topic in forumul corect...vreau sa cumpar o camera de supraveghere in genul acesta :

camera de interior / exterior din aluminiu
1/3.7" CMOS 600 TVL cu filtru IR-Cut
5mm*24 Leduri IR
Distanta iluminare 20m
Incorporata lentila de 3.6mm
Greutate: 0.5kg
Alimentatorul nu este inclus

pentru montare mai trebuie si altceva in afara de alimentator? mentionez ca doresc sa o montez in exterior pe un stalp.
Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pai la ce o legi? :)

Trebuie sa duca undeva semnalul video, deci mai ai nevoie de un cablu si un DVR.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
florentina deja cred ca ai ales produsul nu ?
http://www.dx.com/p/...07#.VCAg03_K2Uk

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Mihai, ce faci cu NTSC? Daca tot vrei si insisti sa recomanzi camere din China, fara garantie/timp mare de asteptare, macar fa o recomandare valida. Ca sa nu mai spun ca la o iluminare minima de 1LUX si senzor de 1/3.7'' ai nevoie de multa lumina ambientala ca sa distingi ceva pe timp de noapte.

@OP
Da, iti mai trebuie macar DVR, HDD, cabluri si ceva cablu de retea daca vrei sa le poti accesa de pe Internet.

Edited by dexterash, 22 September 2014 - 16:28.


#5
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Profit de existenta acestui tread si va cer un sfat. Am de facut un sistem de supraveghere a unei suprafete agricole, un dreptunghi de 60m pe 220m, in camp deschis.
Suprafata imi apartine si m-am gandit la niste culturi care, din pacate, sigur ar avea interes pentru hoti si intrusi.
Este exclusa existenta unei posibile legaturi la internet. Exista  un releu de telefonie destul de aproape, semnalul pe telefonul meu mobil este indicat la maxim.
Intrebarea este ce sistem sau sisteme sa achizitionez care sa functioneze si pe timp de noapte si daca este posibil sa fie si cu avertizare de intrusi.
Multumesc anticipat!

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Achizitionezi o camera infrarosu wireless IP impreuna cu un mic panou solar care pe timpul zilei sa incarce o baterie care sa iti alimenteze camera. (daca ai curent pe camp, evident tai panoul solar si bateria de pe lista).

Paralel mai cumperi si un Access Point wireless 3G pe care il alimentezi si pe el tot de la baterie si bagi o cartela de date in el.

Cum vei avea un IP dinamic, va trebui sa faci un cont si la un serviciu de gen no-ip.com ca sa o poti accesa prin internet de cate ori se schimba IP-ul.

Conectezi camera la reteaua wifi mobila, activezi senzorii de miscare sa iti trimita emailuri pe telefon, primesti emailuri aproape real time, la cateva secunde dupa ce s-a miscat ceva in fata camerei.

Ai grija ca pentru distanta mare, trebuie sa pui camera pe sensibilitate mare. Si daca se misca vreun tufis in bataia vantului camera te va bombarda cu emailuri.

Edited by izometric, 23 September 2014 - 07:18.


#7
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Din pacate solutia cu ''acces point...''  este destul de scumpa , eu ma gandeam la un sms primit pe telefon si informatia video sa fie stocata pe DVR la terenul respectiv.

Ce camere recomanzi ca sa mearga pe distante mari si sa aibe focalizarea variabila ''manual'' e de preferat.
Solutia cu alimentarea la panoul solar si acumulator este buna , la asa ceva ma gandeam si eu.
Pentru un IP variabil exista camere cu functia cloud, dar nu am inteles prea bine ce face..?!

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nici nu incercam sa ii recomand pentru ca userul si-a ales deja ;)

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 nico123, on 23 septembrie 2014 - 09:17, said:

Din pacate solutia cu ''acces point...''  este destul de scumpa , eu ma gandeam la un sms primit pe telefon si informatia video sa fie stocata pe DVR la terenul respectiv.
Ce buget ti-ai alocat?

 Mihai_3, on 23 septembrie 2014 - 09:21, said:

nici nu incercam sa ii recomand pentru ca userul si-a ales deja Posted Image
My bad, atunci.

#10
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Banuiesc ca userul care a deschis acest tread a gasit ce camera sa achizitioneze, eu doar am ''profitat''  si am pus si eu o intrebare.
Un raspuns la intrebarea ce mai trebuie pe linga o camera de supraveghere, este binevenit si pentru mine.
Bugetul propus este de 3000-4000 lei.

#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Camera - 400 de lei
Panou solar cu baterie - 600-1000 de lei
Access Point wireless 3G - 300-400 lei
Abonament de date cu multi giga - 50 de lei pe luna.

De ce zici ca nu te incadrezi la ce am zis eu?

#12
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Trebuie sa mearga pe o distanta de 30Km si am gasit ceva dar este de la 1700 euro in sus.
Poate nu am cautat eu bine , poate ai un link pentru Access Point wireless 3G la 400 lei, eu nu am gasit.

#13
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
http://www.amazon.de...access point 3g

Intra in primul magazin vodafone, orange, telekom si roaga-i sa iti arate unul.

Edited by izometric, 23 September 2014 - 19:23.


#14
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Da, cred ca  am gasit , multumesc pentru informatie si idee!

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ai grija la implementare/idee, ca nu cumva sa-ti "plece" tot echipamentul, alaturi de cultura...

#16
iliuta

iliuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005
Eu am implementat o solutie cu acces internet prin reteaua 3G, folosind un dongle 3G gratis de la operator si un router ieftin, cu port USB pentru modem 3G, de cca 200 lei, care se poate gasi si mai ieftin.
Iti recomand un abonament de date de la Orange sau Vodafone care sa aiba optiunea de date/video si optiunea de IP public static. Aceste 2 optiuni costa cca 6 EUR/luna, dar cu putin noroc le obtii promotional gratis.
Telekom si Digi nu ofera aceste optiuni.
In router vei face un port forwarding catre DVR/NVR. Vizionarea o vei face accesand direct IP-ul public.
Vizionare placuta !

Edited by iliuta, 23 September 2014 - 21:19.


#17
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Echipamentul sigur va pleca dar inregistrarea cu faptasi va fi in doua locuri acasa si pe terenul respectiv asa ca voi sti pe cine sa trag la raspundere .

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Grija mare la banda necesara pentru upload.
Inregistrarile video necesita la rezolutie D1(704x576), 6 cadre pe secunda, aproximativ 100KB/secunda/camera - in conditiile in care datele sunt comprimate. Un "still" (o imagine simpla) poate avea si 200-600KB in format JPEG.

Edited by dexterash, 23 September 2014 - 22:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate