Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfat achizitionare masina gaurit cu percutie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Salutare!

Ii rog pe cei care se pricep cu adevarat sa-si spuna cuvantul si multumesc anticipat.

Bormasina NU va fi utilizata pe santier, dar nici sa o duc in service dupa 20 gauri date intr-o zi. Ocazinal (de cateva ori pe an, eventual) gauri in beton, desi stiu ca pentru beton sunt recomandate rotopercutoarele - acestea nu ma intereseaza.

Am facut o mica selectie in care am ales si unele modele profesionale, cam la acelasi pret cu BOSCH VERDE.

Bosch
  • (verde)
    • PSB 650 RE (650W)
    • PSB 750 RCE (750W) - avantaj: comutator reglare turatie deasupra, nu pe butonul de actionare; ma gandesc la o mai buna functionare a butoanelor pe termen lung, separat
  • Professional:
    • GSB 13 RE (600W)
Black & Decker
  • Uz regulat:
    • nimic
  • Uz general:
    • KR 705 K (750W)
    • KR 805 K (800W)
  • Aplicatii profesionale:
    • KR 8542 K (850W)
    • KR 911 K (910W)
Skil
  • (normal)
    • nimic
  • Masters
    • 6495 MA (1100 W)
    • 6410 MG (850W)


#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
1. Comutatorul de reglare a turatiei plasat deasupra NU este un avantaj.

2. Am avut un PSB 650 RE si nu face gauri in beton, face doar galagie, ca de altfel cam toate bormasinile cu percutie.
Spun "am avut" pentru ca l-am dat tatalui meu, el locuieste in casa de caramida plina si acolo a mers perfect.

Dintre cele listate de tine, cea mai de calitate este varianta Bosch Profesional.
Dar pentru utilizare casnica, cred ca te va satisface si Bosch Verde.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
alege > VERDE
Reglajul turatiei pe butonul de actionare iti da precizie cand dai gauri mici .... 0,5 - 1 > 2mm Posted Image
(consider firesc sa fie pe butonul de actionare) . Percutia este buna si o poti opri dupa bunul plac.

Ce se va strica relativ repede ?
Cred ca primul lucru care va da semne de uzura nu este masina in sine ci mai degraba mandrina.

Edited by Mihai_3, 22 September 2014 - 15:11.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
1. Diferenta dintre una cu percutie pe melc si o rotopercutanta, este ca cea dintre un melc, si un avion trisonic de recunoastere/interceptare.

Exista cateva modele anume, nu oricare, f. rare,  DeWalt si Makita, care au si la percutie simpla o viteza decenta, insa sunt scule industriale scumpe.

2. si rotopercutantele pot avea buton de setare pt. rotatie fara pecutie ( unele au si setare percutie/daltuire  fara rotatie), si de asemenea pot avea variator de turatie pe cursa tragaciului, buton stanga / dreapta, etc.
Exista si modele usoare, destul de puternice in jur de 700 W ( o rotopercutanta industriala este super OK si la 500W...dar acum cam toate au 700++)
Nu in ultimul rand, poti avea o scula industriala usoara la pret accesibil, daca prinzi oferta lunara de la prodcator, de ex. Makita, uneori care poate sa includa in kit si burghie SDS Makita)
Exista adaptoare de la SDS la mandrina normala, inbus, etc, asa ca poti utiliza si burghie normale.
Unele si scule industriale au mandrina interschimbabila rapid, SDS/Normala, insa in general sunt mai scumpe si rar ajung in promotie T-urile.

Acum gasesti la oferta HR2450 la 490 lei, care este pomana la banii aia.
Are doar 2,4 Kg, relativ usoara pt. clasa ei de 780W.

Gasesti promotie la HR2300X cu 3 seturi de burghie beton Makita SDS incluse la 518 lei ( numai burghiele alea, luate separat, ar costa semnificativ), si vine si cu o cutie industriala pt. scula.

Mai usoara, gasesti Makita HR1830, care are 1,7 Kg dar numai 400W, la 544 lei.

Este oferta si la HR2470X9 cu 25 de burghie beton incluse !, la 578 lei

#5
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Eu am un PSB 650 RE de vreo 4 ani, timp in care am folosit-o la nevoie (adica cand si cand, destul de rar) fara sa imi faca nici o problema. Se comporta absolut ok pe BCA si caramida, cu betonul se impaca mai greu - dar merge, daca ii pui burghie potrivite.

#6
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Daca nu o folosesti pe santier si o folosesti in apartament atunci tot ce pot sa-ti recomand e sa nu-ti iei bormasina.

#7
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Pentru beton bormasina nu este deloc buna. Nu faci decat sa lungesti timpul de gaurire si nervii vecinilor.
Pentru beton trebuie ciocan rotopercutor.

Diferenta este simpla. De la minute bune de gaurit, cu ciocanul dai in 2-3 secunde.

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Am un PSB 650 W verde ! Pentru beton = 0 ! Gaura cu 6 mm de 5 cm in beton = 15 minute (si cu pauze) + se strica burghiul !
Mi-am luat apoi Makita 2470 T ! AVION ! Gaura cu 16 mm de 15 cm in 1 minut ! Deci am dat banii de pomana pentru PSB !

Edited by FAP, 23 September 2014 - 11:27.


#9
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Multumesc pentru sfaturi!

#10
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Ce parere aveti de skil masters in comparatie cu black & decker (rotopercutoare) ?

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cred ca sunt cam la egalitate...

#12
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ai dreptate . La egalitate si  in Divizia B .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate