Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

TV 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
M-am cam saturat de ecranul laptopului si am decis ca-i vremea de o schimbare prin camera.

Asadar, se da un buget intre 1500-2000 lei, poate 100-200 lei in plus daca chiar merita, pentru achizitia unui TV Full HD.
In mare, cred ca stiu cu ce se mananca, dar o parere in plus nu strica niciodata.

Cerintele ar fi cam asa, obligatorii:
- 3D, neaparat, nu ma intereseaza daca-i activ sau pasiv (desi prefer activul, raman cu imaginea intreaba si efectul pare mai "viu" dupa mine)
- nu tin neaparat la Smart, doar sa aiba port LAN, sa pot reda filmele de pe laptop fara cabluri;
- decodare DTS

Acestea fiind zise, cateva intrebari:
1. 32" sau 40"? Distanta de vizionara e cam de 2.5m in linia dreapta.
La prima impresie, 40" banuiesc ca-i cel mai indicat.
2. 40" prin 2000 lei nu mi-au sarit prea mult prin ochi, doar un H6200 de la Samsung sau F6100. Buba e ca H6200-le nu vine cu ochelari 3D inclusi, in timp ce F6100-le nu are Smart, nici macar la nivel basic.
3. Samsung au AllShare pentru conexiunea cu alte device-uri.
LG si restul au ceva similar sau trebuie sa ma chinui cu DLNA-uri custom?
4. Din experienta voastra, merita sa astept Black Friday?
Nu cred ca vad vreun H prin ofera, dar poate prind un 40F6400, care m-ar coafa perfect.

#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Fara suparare georgik12 dar in banii aia nu cred ca te pricopsesti cu ce doresti tu: 3D de 40  care sa aiba DTS si ochelari.

Edited by mihalexmihalex, 21 September 2014 - 15:01.


#3
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Am sa incerc sa ma rezum la faza 32 vs 40. Am avut si eu dilema asta cind mi-am luat teveuri (32D5000 si 32F5000). Doream ca teveurile sa nu fie smart. Aveam doua camere de 4m/4m si am ales de 32 (fara 3d) insa daca ar fi sa dau timpul inapoi la mine in camera as lua de 40. Nu ca n-ar fi bine de 32 insa se poate si mai mult. Distanta optima de vizionare la 32 este de 96 cm. De ce tii neaparat sa fie 3D? Crezi ca vei gasi asa multe materiale in acest format? Eu mi-am luat de la Samsung si sunt multumit de calitatea imaginii. Cel mai mult ma incinta playerul intern care reda BluRay 1080 fara probleme si au un mare plus fata de alte marci: are DTS. Referitor la faza cu BF, ce sa zic, eu pe ultimul l-am luat in ianuarie anul asta (un 32F5000) cu pret mai mic ca de BF, l-am prins in 1300 lei si am primit un voucher de 260 lei cu care mi-am luat un 5+1.

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ochelarii 3D nu ma intereseaza in mod special sa fie inclusi acolo, ca sunt consumabile la urma urmei, se pot lua si dupa. :)

De ce vreau 3D? Sunt genul caruia ii place sa aiba cam tot ce trebuie de la un TV.
Nu il cumpar zilnic, ci iau cate-o bucata la cativa ani, poate chiar mai greu. Nu ma uit zilnic in 3D, dar cand vreau sa bag un film in acest format, vreau sa stiu ca am posibilitatea sa pot face asta.

Acasa am un 32EH6030, 3D non-Smart, dar cu port LAN pentru retea.
Ce-i drept, bat cam in 2m fata de el si pe 2D e ok. Dar in 3D, parca e prea mic, efectul de adancime din film efectiv il micsoreaza, daca ma pot exprima asa.

Am luat si eu la puricat site-urile si mare lucru n-am gasit.
40H6200`le pana acum ar fi alegerea, in 2000 lei. Buba e ca mai dau 140 lei pe 2 perechi de ochelari, dar asta este.
Alternativa ar fi 40F6100, care vine cu ochelari, dar n`are Smart, nici macar LAN. Iar nu`i bine, ca ochelari imi pot lua, Smart nu`i pot baga.
Ce ar fi cel mai ok e 40H6400, dar sare de 2400 lei si nu dau atat pe-un 40. CMR de 400 fata de 200 cat are 6200`le nu ma incanta, 200 parca am si la EH6030`ul de`acasa si e pus la minim, ca altfel nu mai pare imaginea fluida.

Stiu, am vorbit mult de Samsung, dar sincer n-am vazut altceva in banii astia.

#5
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Pune pretul sub urmarire pentru 3 , 4 televizoare de la diferiti producatori si asteapta 1 luna sa vezi ce oferta apare.
Daca mai pui si mana pe un COD de reducere de 10% o sa ai un avantaj mare.
Nu te sfatuiesc nimic din ce nu am facut eu.
Asa am reusit sa iau un 32F6400 de la 2600ron cu 2050 ron

Deci ori BlackFriday ori astepti promotia.
Din experienta iti zic ca in ultimile 10 zile ale lunii mai toate magazinele vin cu ceva avantaje.
Deci nu se strica ochii inca cateva saptamani la laptop.

#6
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Avand in vedere ca la Altex a fost in Noaptea devoratorilor de preturi un Philips de 40 care era: UltraHD, 3D si Smart la 2499 ron... cred ca merita sa astepti BF-ul. ( sau orice de genul zile Roz, nopti, zile crazy, etc)

#7
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View Postgeorgik12, on 21 septembrie 2014 - 14:15, said:

M-am cam saturat de ecranul laptopului si am decis ca-i vremea de o schimbare prin camera.

Asadar, se da un buget intre 1500-2000 lei, poate 100-200 lei in plus daca chiar merita, pentru achizitia unui TV Full HD.
In mare, cred ca stiu cu ce se mananca, dar o parere in plus nu strica niciodata.

Cerintele ar fi cam asa, obligatorii:
- 3D, neaparat, nu ma intereseaza daca-i activ sau pasiv (desi prefer activul, raman cu imaginea intreaba si efectul pare mai "viu" dupa mine)
- nu tin neaparat la Smart, doar sa aiba port LAN, sa pot reda filmele de pe laptop fara cabluri;
- decodare DTS

Acestea fiind zise, cateva intrebari:
1. 32" sau 40"? Distanta de vizionara e cam de 2.5m in linia dreapta.
La prima impresie, 40" banuiesc ca-i cel mai indicat.
2. 40" prin 2000 lei nu mi-au sarit prea mult prin ochi, doar un H6200 de la Samsung sau F6100. Buba e ca H6200-le nu vine cu ochelari 3D inclusi, in timp ce F6100-le nu are Smart, nici macar la nivel basic.
3. Samsung au AllShare pentru conexiunea cu alte device-uri.
LG si restul au ceva similar sau trebuie sa ma chinui cu DLNA-uri custom?
4. Din experienta voastra, merita sa astept Black Friday?
Nu cred ca vad vreun H prin ofera, dar poate prind un 40F6400, care m-ar coafa perfect.

Eu am luat de Black Friday anul trecut unul de 82 de cm , smart , 3d , full hd , cu ochelari cu de toate ( LG )  la 1600 Lei.
Deci eu zic sa astepti..

#8
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Merita sa astepti BF pentru 40F6400 (poate ai noroc), altfel poti lua cu ~ 2000 lei un Samsung 40H6200. Un 47'' ar fi mai indicat pentru 2,5 m.

#9
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Eu stiu ca aproape toate smart-urile de la LG stiu acum decodare DTS... Ca sa nu mai zic ca webOS-ul ala e un mare pas inainte.

#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
In banii astia, din partea LG am LA6130-ul, care nu are DTS, si LB6200, despre care nu stiu nimic, dar la prima vedere nici asta n`are DTS.

Buba la mine e ca am doar un magazin pe lista: PC Garage.
Voucher sanatos la ei, efectiv TV-ul se ia doar din ele, nu cred ca pun din buzunar mai mult de cei 100-200 lei daca ar fi sa suplimentez.

#11
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Da un ochi peste ASTA.
LB-ul are DTS

Edited by The Kid, 21 September 2014 - 15:39.


#12
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Acelasi dar mai ieftin http://www.metro.ro/...HD,-LG-42LB6200
Posted Image
se pare ca are si DTS http://www.fullspecs...specifications/

Edited by nesupus, 21 September 2014 - 16:06.


#13
rahan73

rahan73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2014

View Postgeorgik12, on 21 septembrie 2014 - 14:15, said:

M-am cam saturat de ecranul laptopului si am decis ca-i vremea de o schimbare prin camera.

Asadar, se da un buget intre 1500-2000 lei, poate 100-200 lei in plus daca chiar merita, pentru achizitia unui TV Full HD.
In mare, cred ca stiu cu ce se mananca, dar o parere in plus nu strica niciodata.

Cerintele ar fi cam asa, obligatorii:
- 3D, neaparat, nu ma intereseaza daca-i activ sau pasiv (desi prefer activul, raman cu imaginea intreaba si efectul pare mai "viu" dupa mine)
- nu tin neaparat la Smart, doar sa aiba port LAN, sa pot reda filmele de pe laptop fara cabluri;
- decodare DTS

Acestea fiind zise, cateva intrebari:
1. 32" sau 40"? Distanta de vizionara e cam de 2.5m in linia dreapta.
La prima impresie, 40" banuiesc ca-i cel mai indicat.
2. 40" prin 2000 lei nu mi-au sarit prea mult prin ochi, doar un H6200 de la Samsung sau F6100. Buba e ca H6200-le nu vine cu ochelari 3D inclusi, in timp ce F6100-le nu are Smart, nici macar la nivel basic.
3. Samsung au AllShare pentru conexiunea cu alte device-uri.
LG si restul au ceva similar sau trebuie sa ma chinui cu DLNA-uri custom?
4. Din experienta voastra, merita sa astept Black Friday?
Nu cred ca vad vreun H prin ofera, dar poate prind un 40F6400, care m-ar coafa perfect.
daca are port LAN, sa pot reda filmele de pe laptop fara cabluri? dts-ul ce face mai exact?

#14
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Daca are Wi-Fi se poate reda filme fara cablu. Posted Image Filmele 3D de pe torente majoritatea sunt codate cu sunetul DTS si nu numai filmele 3D, deci este bine sa fie cu aceasta, altfel trebuie convertite.

#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Am precizat mai sus, nu ma intereseaza alte magazin decat PC Garage.
Nu sunt chiti pe ei pentru ca ar fi sfinti pentru mine, doar ca atunci cand ai voucher de cumparaturi cat valoarea TV-ului, nu prea poti sa te uiti in alta parte.

Oricum, de debo.ro nici sa nu aud, nu ma risc cu electronice de la ei, cred ca stim cu totii de ce.
Iar cu Metro iar n-ar functiona ca n-am card la ei, neavand companie.

Interesant LB-ul, daca are DTS e trecut pe lista.
Desi parca tot mai mult imi face cu ochiul H6400-le, chit ca-i putin mai sump, mi se pare mai ok per total.

#16
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

View Postgeorgik12, on 21 septembrie 2014 - 20:37, said:

Oricum, de debo.ro nici sa nu aud, nu ma risc cu electronice de la ei, cred ca stim cu totii de ce.
Eu nu stiu de ce. Am luat de la ei in 2011 un Samsung 40D7000 cu aproape 5000 de lei, cel mai mic pret in acel moment, la Altex era peste 7000 de lei. Totul a fost OK cu produsul.
In legatura cu voucherul te inteleg.

Edited by nesupus, 21 September 2014 - 22:40.


#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
N'ai avut treaba la garantii atunci.:)

#18
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
Am unTv 3d Lg Lb650 pe care nu reusesc sa vad filme bluray 3d(imagini iso -mount cu daemontool)  dupa PC , mentionez ca folosesc cyberlink powerdvd 14 iar conexiune intre PC si Tv o fac cu un cablu dvi- hdmi high speed  . Orice setari as face din player si tv nu reusesc sa  vad 3d.  E posibil sa nu vad 3d din cauza cablului dvi -hdmi si sa  iau un cablu hdmi-hdmi ?  Pareri ?

Edited by valynew, 24 September 2014 - 21:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate