Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Dacia Logan MCV

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
MI s-a pus pata ( o pasiune a mea din copilarie desi ar fi prima masina ) pe Dacia MCV din anii 2007-2008-2009 cam de bani aia mi-as permite ..se gasesc in jur de 3000-4000 euro cu ceva km facuti ( multi o sa spuna ca de ce dacie pe cand poti sa-ei altceva in bani astia dar din auzite pise ptr dacia se gasesc garla si ieftin pe cand la alea straine te-a luat dracu la service, plus ca am vazut de lungul timpului ca sunt fiabile chiar de sunt daciiPosted Image ) , ce sa aleg 1.5 diesel ori 1.6 benzina ???

Vreau si ceva argumente scurte de la ce0i care cunosc !!!!

La ce o folosesc, serviciu , plimbare prin tara , pe la tara din cand in cand pe drum de tara.Posted Image

Edited by cypryan1, 20 September 2014 - 14:06.


#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Daca oscilezi intre benzina si motorina trebuie sa iei in calcul in primul rand numarul de km pe care o sa-i faci intr-un an. Daca faci plimbari dese, pe distante semnificative, ar merge diesel-ul.

#3
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014

 vlad29marko, on 20 septembrie 2014 - 14:50, said:

Daca oscilezi intre benzina si motorina trebuie sa iei in calcul in primul rand numarul de km pe care o sa-i faci intr-un an. Daca faci plimbari dese, pe distante semnificative, ar merge diesel-ul.

Vhiar nu am de unde sa stiu, desi la serviciu sigur ..numai mult de 12 km dus intors pe zi, poate o data pe luna la ssfasit de saptamana la cate o plimbare in afara orasului pe la vreo cabanutaPosted Image , si cateodata pe la tara la tatici ,bunici, socri, deci cam ce face un om de fel cu masina lui ca doar nu o sa stau cu masina in fata casei dar nici nu ma duc pana la magazinul din colt sa-mi iau paine cu masina ( stiu pe unii care o fac )   dar asa la nr de km sa estimez nu stiu sa spun deoarece ar fi prima masina ....

...si din citite asa pe mai multe forumuri ...cica astea pe diesel cand iti cad injectoarele te costa in draci sa le schimbi pe cand la benzina e mai ieftin o intretinere , asta din auzite.
acum consumul cu cat ar fi mai mic la 100/km fata de benzina in aceleasi conditii..

Edited by cypryan1, 20 September 2014 - 15:12.


#4
gorica1979

gorica1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.01.2008
Mergi cu toata increderea pe 1.6.Motoarele sunt foarte fiabile,iar de faci multi km ii poti pune gaz si iesi mai ieftin decat cu un diesel.Motoarele 1.5 diesel sunt bune, dar au probleme cu sistemul de injectie, si intretinerea lor costa mai mult.
Trebuie sa fii atent in special la tablaraie, pt ca sunt predispuse ruginirii premature.Pt mai multe informatii ai forumul dedicat loganclub, unde gasesti colegi gata sa te ajute si cu alte informatii.
Spor!

Edited by gorica1979, 20 September 2014 - 15:21.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
totusi de ce vrei mcv? ca aia sigur nu a fost masina de familie, ci masina de pus la munca.

#6
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Ca-mi plac plus cand plec pe undeva mai trebuie sa si car cu ea cate ceva , de pe la tara, de la market, mai lucrez si ca liber profesionist si-mi trebuie loc de scule, adevarul e ca are spatiu in ea, ma=m uitat la alte masini si nu-s multumit de spatiu, eu asa sunt de cand ma stiu ...imi plac breakurile cu mult spatiu in ele, pana si cand eram copil de aveam bicicleta .....mi-am pus cos si in fata si in spate Posted Image ptr. lucruri .
Preferam un Opel astra sau WW pasat de alea break dar scumpe si parca nu prea merg pe drumurile noastre, piesele foarte scumpe !!!

de ce spui nu sunt masini de familie, sunt chiar spatioase, nustiu cum sta la siguranta, adica cate stele???
dar asta cu siguranta e asa si asa, am vazut decedati in masini foarte sigure lovite de Logan....fata-in -fata deci cand e s-o tragi o tragi si pe trotuar !!!


apropo se spune ca sunt daciii, am vazut un logan cu 500.000 km , era taxiu, are masina de 6 ani , proprietaru spuse dupa ce l-am intrebat cate service-ri a vazut si mi-a spus ca nu prea multe, dar omul o si ingrijeste, adica reviziile la timp si verificari mereu ...ca naa fiind pe taxiu trebuie sa le faci.
Acum nustiu cum ce-i de la taxi ii da voie sa mai faca taxiu cu ea, are voie dupa atatia km?

Edited by cypryan1, 20 September 2014 - 15:54.


#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
daca pui intretinerea ceva mai ieftina in fata calitatii atunci clar e ok ca te-ai indreptat spre mcv.
motoarele 1.5 dci sunt foarte slabe nici nu m-as atinge de asa ceva.
clar 1.6 benzina 90cp sau 105.

#8
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Clar 1.6 benzina.Cele diesel au inceput de muti ani sa pice.
CV, injectoare, chiuloase si alte alea.
Sunt in domeniuPosted Image

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
chiar si Logan mcv de familie a fost folosit la carat, nu in conditii asemanatoare, insa mai mult ca sigur este destul de taraita si acea masina.

sa fii atent si la integritatea sasiului, suspensii si alte cele. masinile de genu au sanse sa fie mult mai uzate decat altele sedan la acelasi nr de km

#10
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Mda, am gasit pe cineva sa-mi aduca din afara, prieten bun cu mine( cumatru ), are peste 100.000 dar arata ca si noi ...conduse de ceva oameni mai in varsta , adica nu au cunoscut praf Posted Image si bineinteles ca am sa le verific , probabil cel mai bine e la service autorizat,daca e de afara e si mai bine , nu ?

Acum nustiu cat ar fi sa o inscriu , si cumatrul meu mi-a spus ca prefera diesel ca are si el diesel (o Lancia de 2.0)) dar mi-a recomandat si el benzina pana la urma cu juma-de guraPosted Image , probabil s-o fi lamurit si el de-a lungul timpului, cine stie !!!!


Stie cineva cum stau la consum alea din 2008 , alea pe benzina sa zic asa ?

Edited by cypryan1, 20 September 2014 - 16:03.


#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu pui Lancia cu Logan, hai sa fim seriosi

parca ai compara roaba cu bicicleta

#12
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014

 Dany_Darke, on 20 septembrie 2014 - 16:07, said:

nu pui Lancia cu Logan, hai sa fim seriosi

parca ai compara roaba cu bicicleta

Mda asai, oricum are o Lancia de aia mai veche de prin 2005, cu interior de lemn,confort sa nu zic, mergi cu 130km nici nu simti , dihanie de masina, dar si in Dacie e bine , adica numai e ca la astea anterioare sa tremure la 100 km, doar cu vantu are probleme cand mergi cu ea, se aude in draci, in rest e confortabila si Dacia !!!

Dar el isi permite cu euroi in mana, eu nu-mi permit sa nici impozit la o masina de aia !!!

Apropo cat e impozitul/rovinietta/asigurarea pe an sa zic la o dacie MVC de 1.6, are cineva vreo sursa :??

Edited by cypryan1, 20 September 2014 - 16:38.


#13
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
La 1.6 e in jur de 70 de lei impozitul, la 2.0 e pe la vreo 200 de lei.

Parerea mea e ca la banii astia o sa iti iei teapa, MCV e o masina scumpa si cine a dat bani pe ea i-a dat c-a vrut o utilitara ieftina, pardon, cea mai ieftina. Te bagi in domeniul masinilor folosite pe santier si prin balastiere de muncitori. Esti naiv daca ai impresia ca a dat cineva aproape 10k de parai pe MCV sa faca 10k pe an cum ar sugera majoritatea anunturilor postate de jegosii de pe autovit. Eu fac km astia pe an hobby, unde mai pui ca mai umblu si cu taxi ca e mai comod.

In concluzie avand in vedere ca e masina de familie m-as gandi si la capitolul siguranta si in bugetul asta as cauta un Focus 2 sau Astra G break, benzinar, sunt masini mult mai bune decat MCV-ul, chiar daca acesta din urma va avea vreo 3 ani mai putin la banii astia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate