Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Consum maxim admis pt acumulatoii li-ion

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Intreb aici va rog, nu vad alt loc mai bun. Care ar fi consumul maxim admis pt acumulatorii li-ion, relativ la capacitatea lor, astfel incat sa nu se strice repede?
Concret, am o lampa video de 36W maxim (are dimmer), alimentata la 12-15v, deci consum maxim vreo 3A. Se poate alimenta si de la priza si de la acumulatori. Cat ar trebui sa aibe capacitatea minim acumulatorii ca sa nu se strice repede? Am gasit la 4600 mAh la un pret bun, daca n-or fi mici. Mentionez ca nu neaparat tot timpul merg cu ea pe maxim, dar pot fi si situatii cand trebuie sa bag la maxim, si ca durata continuu probabil cel mult 45 min, Stiu de chestia cu autonomia dupa capacitate dar cred ca m-ar satisface, eventual iau mai multi.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unii acumulatori au un soi de protectie incorporata, practic limiteaza consumul la acea valoare, chiar daca "fortezi"

altii nu au nimic si poti ajunge la valori impresionante
m-am jucat cu un elicopter care avea un acumulator li-io 18650 (ca un tub) pe care scria 1800mah
totusi, in sarcina se incalzeau firele catre motoare si nu erau deloc subtiri, asa ca de curiozitate am masurat consumul: 11.2A!
adevarat, rezista doar cateva minute pana la descarcare si se incalzea puternic acumulatorul
l-am incarcat de vreo 10 ori si nu parea sa aiba pierderi de capacitate..

apoi am incercat si alte tipuri de acumulatori pe care scria 4600, 3000 (ultrafire)... slab, nu am reusit sa scot din ei mai mult de 5A, asa ca am revenit la originalul de 1800

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Li-Ion clasic nu suportă descărcări mai mari peste 2C, în timp ce modernele Li-Po sau Li-Fe-Po4 rezistă şi la 30-40C, C fiind capacitatea nominală a bateriei.

Edited by mihaicozac, 19 September 2014 - 08:46.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Consumul de care amintesti in primul post, se refera la capacitatea ramasa in acumulatori, dupa incetarea consumului.

La Li-ion, si LIPO ( care este tot litiu-ion dar cu o membrana imbunatatita din polimer), acumulatorii nu trebuie descarcati sub 20%, pt. ca altfel le scade abrupt si catastrofal durata de viata ( capacitatea si ciclurile de incarcare )

In functie de constructie, fabricant si mai ales in f. de modelul anume de acumulator, exista si limitari la curentul de incarcare si descarcare suportat, insa valorile difera in f. de model.
In medie, curentul de incarcare si descarcare safe, este in jurul valorii de 1C, unde C este valoarea numerica a capacitatii, chestie care era valabila si la acumulatorii NiMH, si chiar si la NiCd - la modelele de capacitate mai mare, de 1,5 - 2+++ Ah pe celula. ( la modelele de sub 1 Ah, era destul de mult si 0,5C la incarcare, insa la descarcare erau suportati si curenti mai mari, pe perioade scurte !, nu lungi.

In f. de tehnologie si constructie, acumulatorii industriali suporta uzual curenti de incarcare de 1,5C si la NiCd, si la NiMH, si la LiPO, si curenti de descarcare de +/- 10 A la celule de +/- 2Ah ( la modele de 1,3 - 5+ Ah)

Acumulatorii cu litiu, au in general integrate circuite de protectie, atat pt. incarcare cat si pt. descarcare.
Insa nu toate au, si se specifica la achizitionare care au si care nu au.
Unele pack-uri pt. scule industriale, au o placa electronica separata pt. control, si atunci nu este obligatorie includerea circuitelor de protectie in celule, insa chiar si la ele poate exista. Este vorba despre switch-uri OFF, atat la incarcarea peste o anumita tensiune, si peste o anumita temperatura, cat si la descarcare sub 20%.
La acumulatorii cu litiu, difera in f de model si tehnologie, nu doar rezistenta interna - de unde si suportarea unor curenti de incarcare si descarcare diferiti, dar difera si tensiunea lor maxima.
In afara de modele f deosebite de 1,7V, majoritatea sunt intre 3,6 si 4,2V, insa si asta este o plaja foarte mare, si incarcatoarele nu pot fi compatibile pt toti.
Chiar si o diferenta de 0,1V este mult prea mare, daca doresti o viata lunga pt. acumulator.
Cei de 4V maxim, trebuie incarcati pana la 3,9V maxim, altfel le scade nr. de cicluri de incarcare, de la ~ 900, la ~ 250-300.
Trebuie sa pastrezi o diferenta de ~ 0,1V sub tensiunea maxima.
Este vorba nu doar de tensiunea de incarcare, cat mai ales de tensiunea maxima de incarcare a celulei - asta inseamna ca se renunta voluntar la o parte din capacitate, deci nu se incarca la maxim !, cu avantajul triplarii nr. de cicluri de incarcare.

Multe incarcatoare uzuale, incarca chiar invers, depasind tensiunea maxima normala a celulelor, lucru care se intampla si pt. ca circuitele de protectie/switch OFF la incarcare, sunt fie lipsa, fie cedeaza deoarece sunt de proasta calitate.
Limitarea la descarcare, cu switch OFF la 20% din capacitate, este chiar si mai importanta ! ( se masoara tensiunea la care ajunge acumulatorul, si exista o scala valorica in relatie directa cu cea ramasa pt. capacitate, care difera in f. de modelul anume de celula)

#5
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Deci 2C la acumulatori de 4600mAh inseamna vreo 9A. De la 3A cat consuma maxim lampa mea, la 9, fiind cale lunga, deduc ca merg fara probleme.
Incarcarea nu ma intereseaza. Am un incarcator normal pt ei, de multi ani, desi e un model ieftin, Ii incarc asezandu-l pe o parte ca pe burta, adica dedesubt, se incalzeste tare si sa aibe racire. Stiam de chestia sa nu-i descarci la maxim si sa-i pastrezi incarcati pe la 50%.

#6
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 wyo, on 19 septembrie 2014 - 10:05, said:

Deci 2C la acumulatori de 4600mAh inseamna vreo 9A. De la 3A cat consuma maxim lampa mea, la 9, fiind cale lunga, deduc ca merg fara probleme.
Incarcarea nu ma intereseaza. Am un incarcator normal pt ei, de multi ani, desi e un model ieftin, Ii incarc asezandu-l pe o parte ca pe burta, adica dedesubt, se incalzeste tare si sa aibe racire. Stiam de chestia sa nu-i descarci la maxim si sa-i pastrezi incarcati pe la 50%.

Am senzatia  ca acei acumulatori de care spui ca sunt la 4,6Ah sunt din categoria ultrafire pe formatul 18650, daca da iti garantez ca majoritatea sunt facaturi si nu au mai mult de 1600mAh si poti avea bafta sa fie celule de laptop recuperate si reambalate cum au chinezii obiceiul , o celula samsung de exemplu costa cel putin 35-40 lei la 2,2Ah

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca vorbim de 18650 DA, e socant de greu de gasit acumulatori care nu-s facaturi.
In alta ordine de idei acumulatorii aia nu au si ei un datasheet? E chestie de baza, eu nu mai cumpar nici sigurante fara sa ma uit la datasheet.

#8
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
E vorba de niste acumulatori replace pt Sony NP-F770, 7,4v, 4600mAh..

Edited by wyo, 19 September 2014 - 15:25.


#9
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
cel mai probabil ai 4 celule 18650 conectate mixt dar ai sanse sa fie originale.

#10
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

 AMAN_SER, on 20 septembrie 2014 - 08:48, said:

cel mai probabil ai 4 celule 18650 conectate mixt dar ai sanse sa fie originale.

Nu stiu cu originalii. Repet, sunt replace, cel mai probabil chinezesti. Dar intrebarea viza consumul maxim de 3A, daca ar fi prea mult pt. ei.

#11
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 wyo, on 20 septembrie 2014 - 18:17, said:

Nu stiu cu originalii. Repet, sunt replace, cel mai probabil chinezesti. Dar intrebarea viza consumul maxim de 3A, daca ar fi prea mult pt. ei.

In cazul de fata nu este prea mult, dar cum nu sunt originali poti incerca si poti vedea efectiv daca se incalzesc mai mult decat trebuie sau se mentin la temperatura  mediului ambient,   modificarea drastica de temperatura este un semn clar ca ai depasit curentul nominal de descarcare respectiv incarcare.

Edited by AMAN_SER, 21 September 2014 - 15:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate