Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

formatare sau ...stergere?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Bibo08

Bibo08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2008
Salutare tuturor,



Sunt nou la instalari windows-uri...asa ca am nevoie de ajutorul vostru.

Am un desktop pc...acum ruleaza windows 7,vreau sa trec la windows 8/8.1
Am 3 partitii pe hard disk...una cu windows si 2 cu programe,poze,filme ,jocuri etc.
Vreau sa instalez win.8 in aceeasi partitie in care este win. 7 acum ( C ), ce sa fac cand ajung la pasul cu alegerea partitiei? Sa sterg partitia sau sa o formatez?
Daca sterg partitia ...ce se intampla cu celelalte partitii? dar cu toate datele mele ( pe care vreau sa le pastrez)? cum pot sa fac partitia din nou?
Imi apare spatiul gol pe care apoi pot sa-l transform intr-o noua partitie fara a afecta celelalte partitii?
Daca formatez partitia C ..merge sa instalez win. 8 acolo ?
Care e cea mai buna solutie?

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Sper sa nu radeti de ''problema'' mea...pentru unii poate fi ceva foarte usor...pentru mine ,nu...nu inca! Posted Image

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca stergi partitia lui Windows restul partitiilor nu vor fi afectate in niciun fel. In spatiul nealocat poti crea o noua partitie.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Bibo08, on 19 septembrie 2014 - 05:11, said:

Sa sterg partitia sau sa o formatez?
Daca sterg partitia ...ce se intampla cu celelalte partitii? dar cu toate datele mele ( pe care vreau sa le pastrez)? cum pot sa fac partitia din nou?
Imi apare spatiul gol pe care apoi pot sa-l transform intr-o noua partitie fara a afecta celelalte partitii?
Daca formatez partitia C ..merge sa instalez win. 8 acolo ?
Care e cea mai buna solutie?
Indiferent daca alegi direct sa formatezi partitia cu Windows sau alegi sa o stergi rezultatul va fi acelasi, fiindca atunci cand alegi sa stergi o partitie si sa creezi alta noua aceasta va fi oricum formatata automat.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in momentul stergerii partitiei C, iti va ramane spatiu nealocat, in momentul in care poti da pe "new" si iti va crea o partitie noua, tot C, care va fi disponibila pt instalarea windowsului. vezi sa te uiti de 100 de ori ce partitie este selectata atunci cand dai delete. daca dai pe o alta decat cea de windows, datele respective sunt pierdute. daca te ocupi stric de cea de windows, celelalte nu sunt afectate cu nimic, raman intacte.

daca nu a existat deja, la momentul stergerii partitiei, windowsul iti va spune ca va crea o partitie aditionala (100mb pt w7 si 300 parca pt w8), o lasi sa se creeze (eu o las de fel, altii nu o lasa). in cazul in care a fost creata acea partitie (system reserved), eu obisnuiesc sa-i dau delete chiar si aceleia, pt a instala windowsul pe cat de curat posibil. sa nu aiba treaba cu ce a fost inainte instalat. daca faci cum ti-am scris, nu vei avea probleme.

dupa ce au fost create partitiile, dau si format pt a fi mai sigura de integritatea ei, pe urma dai instal pe partitia nou creata, anume C (primary partition)

regula de baza este sa casti ochii la ce comenzi dai si ce selectezi pt a fi partitionat/sters.

daca mai sunt colegi cu sfaturi ....

succes

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca ar trebui sa ai defapt 2 partitii care vor trebui sterse - una System reserved - de 100 Mb si una - C: pe care se afla sistemul acum.
Dac nu o stergi si pe cea de 100 Mb vei primi eroare la instalare. Ptr ca 8 va crea alta de 350 Mb in loc.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai spunea ca are doar 3 partitii: una cu sistemul si doua cu date.
Oricum, sa te uiti cu atentie la ce partitii ai. Daca totusi ai si partitia rezervata de care nu ai stiut, atunci este foarte important sa o stergi si pe ea, cum a spus si eiffel.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
_-_, sa nu se refere la faptul ca asta vede el in my computer. la instalare ii arata si partitia de system reserved, de asta am si mentionat sa o formateze si pe aceea ;)

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 eiffel, on 19 septembrie 2014 - 07:48, said:

.......ai defapt 2 partitii care vor trebui sterse - una System reserved - de 100 Mb si una - C: pe care se afla sistemul acum.
Daca nu o stergi si pe cea de 100 Mb vei primi eroare la instalare. Ptr ca 8 va crea alta de 350 Mb in loc.
Asadar, @Bob08, orice ai face trebuie sa stergi atat partitia System reserved - de 100 Mb cat si partitia C:, si nu sa le formatezi !

#9
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Baga-mi-as p... sa-mi bag in ea de stergere! Ca nu am putut sa ma mai conectez cu contul microsoft si am vrut sa reinstalez wind. In loc sa dau format cum dadeam pana acum, am dat stergere ca an citit aici si imi da eroare la creare unei noi partitii 0xf704aaf0 . Ce draq ii mai fac acum? Ca nu vreau sa formatez si alta partitie sa reausesc sa instalez wdsul
P.s. acum imi da eroarea 0xf704a870

Edited by RazvanGL1, 19 September 2014 - 13:31.


#10
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Razvan folosesti DVD sau stick?
Se da stergere doar in momentul cand vrei sa creezi din nou totate partitiile pe HDD, daca ai deja partitiile create si SO pe care vrei sa il stergi e Windows 7 sau 8/8.1 se da direct format la partitia C si la system reserved, apoi se instaleaza windowsul.

Edited by MaVeRicK89, 19 September 2014 - 13:35.


#11
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Dvd. I-am dat delete. Am mai sters o partitie. Mai am una. Daca trebuie s-o sterg si pe asta arunc laptopul pe geam.
Va rog, o posibilitate sa creez partitii cu spatiu nealocat pe care il am acum?abia reusesc sa ma calmez...pffff beeep beeeep beeep ma-sii beep beep....
P.s. e w 8.1

Edited by RazvanGL1, 19 September 2014 - 13:39.


#12
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Am sters si ultima partitie si am reusit sa instalez windowsul.
On: formatare partitie daca doriti sa reunstalatie windowsul.
Delete doar daca stergeti tot hardul.
Sper sa nu patiti ca mine s ajungeti sa pierdeti 300gb din cauza unei erori de windows

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu era nevoie sa stergi ultima partitie. Te-ai grabit. Puteai sa fi asteptat un raspuns de la noi.
Sper ca macar ai bootat provizoriu intr-o distribuitie Linux in mod LiveCD sau ai utilizat alta metoda ca sa recuperezi datele.
Desi avand in vedere ca sustii cu atata convingere ipoteza total eronata "Delete doar daca stergeti tot hardul", nu cred ca ai facut vreun backup.
Codurile de eroare pe care "le-ai primit" nu sunt definite in baza de date de la Microsoft.
Este posibil ca tu sa fi avut un disk partitionat ca GPT si prin stergerea tuturor partitiilor sa-l fi transformat in MBR. De asemenea este posibil sa fi avut anumite optiuni in BIOS pe care nu te-ai priceput sa le configurezi si nici nu ai asteptat recomandari de la noi in acest sens. Nu este exclus nici ca disk-ul sa fi fost criptat.
Imi pare rau daca ai pierdut date, desi daca ar fi fost date cu adevarat importante atunci nu cred ca ai fi avut motive sa te grabesti ca sa stergi si ultima partitie inainte de a intreba cum sa le recuperezi...

#14
Bibo08

Bibo08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2008
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri,

Asa e, aveti dreptate...ma refeream la cele 3 partitii pe care le vad eu in ''my computer''....stiu ca exista inca una de 100 MB pentru windows 7..
Deci...cea mai buna solutie este stergerea celor 2 partitii...respectiv C si cea de 100 MB? si crearea unei noi partitii C in spatiul nealocat,apoi formatare si instalare windows 8....right???

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Deci...cea mai buna solutie este stergerea celor 2 partitii...respectiv C si cea de 100 MB? si crearea unei noi partitii C in spatiul nealocat,apoi formatare si instalare windows 8....right???
Exact. Ptr ca windows 8 are partitia system reserved de 350 Mb si nu o poate scrie in cei 100 de la cea de windows 7.
Deci respectiva trebuie stearsa ca sa poata fi facuta una noua.

#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca ai W7 si doresti sa instalezi pe curat W8, atunci DA !

#17
Bibo08

Bibo08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2008
Ok!  Pai...intr-o ora..ma apuc de treaba...sper sa mearga totul bine.

Va multumesc!

#18
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Adevarat, nu am mai avut rabdare. Dupa o ora de asteptat clocoteam. Nu erau date fara de care sa nu-mi pot continua viata. Back up n-am facut ca nu stiam cum. Desi ma gandesc ca e posibil sa mai pot recupera niste date daca nu bag nimic pe hard. Acum partitiile sunt ntfs.
Despre ce cinfiguratii din bios este vorba?
Ma bucur totusi ca ai raspuns si poate dupa experienta asta castig alte informatii

Edited by RazvanGL1, 19 September 2014 - 19:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate