Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Moise Guran, dat afară de TVR! Justificarea instituției e de necrezut!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,875
  • Înscris: 09.10.2009
Emisiunea lui Moise Guran, „Biziday“, riscă să nu mai fie difuzată de TVR 1, după ce Consiliul de Administrație a respins, marți, grila de toamnă a postului public. Jurnalistul a declarat, pentru „Adevărul“, că nu a purtat nicio discuție în acest sens și că în seara aceasta își va face emisiunea.
Emisiunea „Biziday“, realizată de Moise Guran, nu a mai primit aprobarea conducerii TVR pentru noua grilă de programe, după cum scrie Reporter Virtual. Contactat de reporterii „Adevărul“, Moise Guran a declarat: „Este o informație inexactă pentru că TVR nu are practic o nouă grilă. Mi s-a comunicat că astăzi fac emisiune și o să fac, ce-o mai fi săptămâna viitoare, vom vedea. Nu am discutat cu nimeni“. Ulterior, jurnalistul Moise Guran a reacționat și pe pagina de Facebook: „Adevărul este că azi am emisiune. Sper să am și luni, dar nu sunt sigur. Comitetul Director a decis revenirea la grila de vară. Cum eu n-am fost peste vară, dacă nu revin asupra deciziei până luni, atunci luni nu o să am emisie. Tehnic vorbind, toamna astronomică începe pe 23 septembrie. Altfel însă, revenirea la grila de vară e o chestie ușor iresponsabilă. Nu că mă scot pe mine, dar nici UEFA Champions League n-a fost peste vară. Și aia costă frate! Vine Curtea de Conturi peste ei. De aia zic, cred că până luni mai au timp și nu m-aș ambala să îl fac pe Ponta atât de capabil încât să determine TVR-ul să se sinucidă financiar.“ La rândul lui, președintele-director general al Televiziunii Române Stelian Tănase a recunoscut, pentru Paginademedia.ro, că nu se știe dacă emisiunile „Vorbește liber“, realizată de Sorin Avram, „Biziday“ a lui Moise Guran și „Foc Încrucișat“, al cărei invitat permanent este Cornel Nistorescu, vor mai fi pe post și săptămâna viitoare. Pe de altă parte, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru gandul.info, Tănase a recunoscut că se fac presiuni politice asupra sa, adăugând că acestea vin din „zone foarte înalte, de la PSD“. „S-au făcut la mine presiuni insistente în legătură cu diferite decizii, pe care ar trebui să le iau, de pildă acum mi se cere capul lui Sorin Avram (realizatorul emisiunii de dezbateri politice „Vorbește liber!“)“, a declarat, pentru gandul.info, șeful TVR. De asemenea, Tănase acuză și influența pe care o exercită asupra TVR premierul Victor Ponta prin purtătorul de cuvânt al Guvernului, Corneliu Calotă, care este în același timp și membru în Consiliul de Administrație al televiziunii. „Corneliu Calotă își spune punctul de vedere, față de mine personal, față de alți directori în fața Consiliului de Administrație de fiecare dată și punctul lui de vedere prevelează. Este omul cel mai puternic din Consiliu. Pe acel plan, el conduce, de fapt, televiziunea“, a explicat, pentru gandul.info, Stelian Tănase. Într-un alt interviu, acordat site-ului Paginademedia.ro, Tănase a menționat și numele lui Cornel Nistorescu, invitatul permanent al emisiunii „Foc încrucișat“, printre „anumiți ziariști“ cărora li se dorește scoaterea emisiunilor de pe post. Totodată, șeful TVR a subliniat faptul că „problema reală“ constă în lipsa „indenpendenței televiziunii“, în contextul apropierii campaniei electorale. „Ce se întâmplă acum este o bătălie între politic și editorial. Între politicieni și jurnaliști. Unii cred că televiziunea publică înseamnă televiziunea subordonată politicului, alții cred că TVR trebuie să fie, într-adevăr, o instituție publică, în interesul publicului. Este o bătălie foarte grea“, a explicat Tănase, pentru Paginademedia.ro.

Copy/paste: Adevarul.ro

#2
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Moise Guran ar putea rămâne fără emisiune la TVR. Conducerea instituţiei a oferit şi o explicaţie uluitoare şi de neînţeles.
Televiziunea Română a considerat că emisiunea "Biziday" a lui Moise Guran nu trebuie să mai facă parte din grila de toamnă.
Justificarea TVR este cel puţin ciudată: postul public revine la grila de vară!
Realizatorul TV a explicat joi, pe Facebook, ce se întâmplă: "Adevărul este că azi am emisiune. Sper să am şi luni, dar nu sunt sigur. Comitetul Director a decis revenirea la grila de vară. Cum eu n-am fost peste vară, dacă nu revin asupra deciziei până luni, atunci luni nu o să am emisie. Tehnic vorbind, toamna astronomică începe la data de 23 septembrie. Altfel, revenirea la grila de vară e o chestie uşor iresponsabilă. Nu că mă scot pe mine, dar nici UEFA Champions League n-a fost peste vară. Şi aia costă, frate! Vine Curtea de Conturi peste ei. De aia zic, cred că până luni mai au timp şi nu m-aş ambala să îl fac pe Ponta atât de capabil încât să determine TVR-ul să se sinucidă financiar".
Sursa: http://www.click.ro/...i-e-de-necrezut

#3
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Bineinteles Ponta e de vina... Se vede ca a inceput campania.

#4
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
La televiziunea romana multe sunt pe dos si pe criterii indoielnice si obscure.

#5
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Fara suparare!Am fost primul!
http://forum.softped...-e-de-necrezut/

Edited by mediasettv, 18 September 2014 - 23:25.


#6
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
Moise Guran s-a apucat sa faca pe la radio niste emisiuni "pe bune" despre scaderea CAS si ce reprezinta aceasta masura pentru economie. De acolo cred ca i se trage.

Edited by AntonL, 18 September 2014 - 23:26.


#7
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Si asa nu urmaream alte emisiuni la tvr...acum chiar ca ar putea inchide si televiziunea cu totul si nu cred ca i-as simti lipsa. Cum zice si grinci, la tvr, multe sunt pe dos.
Puteau sa lase emisiunea ca avea ceva audienta...si tvr oricum sta prost cu audienta dar vad ca isi permit...indiferent de prestatie. tvr ul nu isi face griji pt ziua de maine, poporul e obligat sa plateasca un abonament pt ei...

Edited by BlueSoon, 18 September 2014 - 23:29.


#8
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Moise o sa-si gaseasca loc la TV, asta e cert.

Pe de alta parte, daca emisiunile lui Moise deranjeaza "alesii", daca un singur om care e serios, bun, insa nu geniu, deranjeaza, apoi "alesii" sunt sub-mediocrii si asta doar ca sa ma exprim la nivelul la care aspir sa fiu.

Edited by genericuser01, 18 September 2014 - 23:31.


#9
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,875
  • Înscris: 09.10.2009
Se pare ca amandoi in acelasi timp de fapt, rog un moderator sa uneasca topic-urile sau sa stearga unul din ele ..

#10
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Sa stabilim o treaba: MG nu va fi dat afara de la TVR, deoarece MG nu este angajatul TVR !!!

MG s-a cizelat, s-a rafinat foarte mult in ultimul timp, dar asta probabil ca deranjeaza.

Nu moare el de foame... Orice televiziune face rating cu el...

#11
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Moise, la o adica, poate sa-si faca emisiune online-only. Oare aia de sus vor taia internet-ul?

#12
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

View Postn-amname, on 18 septembrie 2014 - 23:23, said:

Bineinteles Ponta e de vina... Se vede ca a inceput campania.

Io eram convins ca Monica Macovei si Udrea l-au lucrat... ca doar Guran deranja opozitia, nu?

#13
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postcristi.r, on 18 septembrie 2014 - 23:31, said:

Sa stabilim o treaba: MG nu va fi dat afara de la TVR, deoarece MG nu este angajatul TVR !!!

MG s-a cizelat, s-a rafinat foarte mult in ultimul timp, dar asta probabil ca deranjeaza.

Nu moare el de foame... Orice televiziune face rating cu el...
TVR nu este interesat de rating, TVR slujeste la stapan si atat.

#14
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
nu e mare pierdere. dacă se vrea o emisiune cu profil economic se găsesc alții mult mai buni. Dar trebuie sa recunosc ca de emisiunea lui Patraru  imi pare rau, potential avea si emisiunea tipului ala care l-a avut invitat pe basescu.
In schimb sunt unii care trebuiesc scosi de pe post, este o fatuca care prezinta stirile pe TVR2 care a venit de la B1- ar trebui trimisa acasa, fostul parinte al EVZ NIstorescu, Dinescu si inca unul ar trebui dati afara, sunt f slabi

#15
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cum frate sa inchida singura emisiune la care ma uitam ? Astia de la tvr abonament sunt dusi cu capul?

Pe de alta parte, nici la emisiunea asta nu ma uitam la tv, o vedeam imediat pe net sau a doua zi.

#16
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
ceea ce nu spune Guran este ca a fost prins cu ocaua mica , cei de la tvr si-au dat seama ca MG nu respecta intocmai contractul si ca nu declara toate veniturile-cel putin astea sunt zvonurile(discutiile sunt de 5 saptamani-nu incepuse noul sezon). daca da banii o sa fie iertat.

PS Se pare ca este dorit de cei de la Digi24

Edited by joseph_lacroix, 19 September 2014 - 00:09.


#17
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postjoseph_lacroix, on 18 septembrie 2014 - 23:50, said:

PS Se pare ca este dorit de cei de la Digi24
N-ar fi rau, dar acolo e Stelian Muscalu.

#18
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postjoseph_lacroix, on 18 septembrie 2014 - 23:50, said:

ceea ce nu spune Guran este ca a fost prins cu ocaua mica , cei de la tvr si-au dat seama ca MG nu respecta intocmai contractul si ca nu declara toate veniturile-cel putin astea sunt zvonurile(discutiile sunt de 5 saptamani-nu incepuse noul sezon). daca da banii o sa fie iertat.


Daca eu sau mai bine, vreun contra candidat, se apuca maine si spune ca masa lui ponta e parasuta (cel putin asa se zvoneste in tot satul) oare cati din toata romania or sa puna botul ?
Eu sincer sunt satul de afirmatii de genul "se pare ca, se spune ca, se presupune ca"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate