Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

baloti de paie cu grosime 15cm

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
O intrebare pentru utilizatorii de masini de balotat. Se poate regla in asa fel incat sa rezulte balotii paralelipipedici presati si legati cu grosime de 15cm? Celelalte dimensiuni nu sunt importante deocamdata.

Multumesc pentru ajutor!

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O asa dimensiune poate ridica costul de balotat pana la de 2 chiar 3 ori, plus ca nu prea are stabilitate la manipulare. Adica se indoaie de la jumate. ;)

#3
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Din cate am vazut eu balotii au cam 50cm X 50cm X lungimea. Daca lungimea ar fi 15cm si ei ar fi presati si legati credeti ca ar fi instabili la manipulare?

#4
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 lvasilr, on 17 septembrie 2014 - 09:40, said:

Din cate am vazut eu balotii au cam 50cm X 50cm X lungimea. Daca lungimea ar fi 15cm si ei ar fi presati si legati credeti ca ar fi instabili la manipulare?


Da, ar fi instabili, consumi multa sfoara/sarma pe kg de paie si s-ar desface usor.

#5
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Apreciez bunele dvs intentii de a descuraja un moft inutil.
Totusi, in cazul meu as vrea sa folosesc acesti baloti pentru a umple peretii interiori la o casa cu pereti tip sandwich pe care o am in constructie. Dupa parerea mea balotii ar avea densitate mai mare decat vata minerala asa ca ar izola fonic mai bine. Acesta fiind scopul, poate ca ar rezista la manipularile necesare pana sa fie claditi in perete si acoperiti cu placa de OSB.

Ramane totusi de aflat daca solutia este si posibila tehnic si eficienta economic prin comparatie cu alternativele clasice existente pe piata.

Edited by lvasilr, 17 September 2014 - 10:03.


#6
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
In aceasta situatie, verifica reglajele presei. Se justifica economic :). Ma gandeam ca vrei sa faci baloti mici pentru perdele de vant, la adaposturile de animale. Stiu ca reglaje de lungime se pot face, dar totul depinde de tipul presei de balotat.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mda, excelenta ideea! :D Un adevarat paradis pt soareci, cel mai spectaculos foc in caz de incendiu!

#8
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007

 rumegus, on 17 septembrie 2014 - 10:10, said:

Mda, excelenta ideea! Posted Image Un adevarat paradis pt soareci, cel mai spectaculos foc in caz de incendiu!

Ei, hai! nu fi mai rau decat prevede legea!
O casa de lemn arde spectaculos si cu si fara baloti de paie in pereti.
Iar daca crezi ca un soarece curios ar roade OSB-ul ca sa afle ce se gaseste dincolo de el atunci poate ca si vata minerala i s-ar parea confortabila. Posted Image

#9
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Un soarece ar fi atras de miros, nu de curiozitate. De asemenea, un soarece s-ar putea baga in balotul de paie inca de seceris, daca e norocos, sau pana cand balotul de paie e pus in perete.

Totusi, apreciez ideea ta. Spor!

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu siguranta soarelece acela va fi in forma perfecta de ros metri de paie dupa ce trece prin masina de balotat Posted Image
si la fel de sigur, se va inmulti prin diviziune, consumand doar paie

as zuce ca doar focul e o problema acolo, in nici un caz soarecii
dar probabil se pot trata paiele cu substante ignifuge

Edited by aeon, 17 September 2014 - 12:45.


#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu pprea vad cum ar fi stabila legatura de sarma (ata nu mai vorbesc) la o astfel de grosime.
eu ti-as recomanda sa faci izolatia cu rumegus/talas.

#12
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007

 rich1974, on 17 septembrie 2014 - 13:07, said:

nu pprea vad cum ar fi stabila legatura de sarma (ata nu mai vorbesc) la o astfel de grosime.
eu ti-as recomanda sa faci izolatia cu rumegus/talas.

Fiind vorba de pereti interiori este mai importanta izolarea fonica decat cea termica si In acest caz densitatea materialului este factorul direct proportional cu performanta.
Deoarece intai se ridica peretii si se placheaza pe o parte cu OSB nu am gasit o metoda cum sa bag in perete un material vrac pe care sa-l mai si presez cumva si apoi sa pun a 2a foaie de OSB. Posted Image

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Treaba e ca lungimea balotului este chiar pe lungul firului de pai. Daca ai balota 50 x 15 x lungimea ( 1 metru de ex ) ar avea ceva stabilitate. Compactate bine de tot paiele ard greu in spatii inchise.

Edited by Super Chief, 17 September 2014 - 14:01.


#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
da frate, dar legatura de sarma nu tine, nu ai cum sa legi la grosimea aia. ar trebui o legatura tip cusatura.

#15
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
poti sa reglezi lungimea balotului,latimeasi inaltimea ramanand standard. lungimea poti sa o faci cat vrei ;)

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005
Nu conteaza.legatura mai frate, doar cat sa nu se desfaca pana la montaj...
Asemenea baloti bine compactati ar merge incercati si la unele centrale.

#17
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
nu se modifica grosimea si nici latimea,doar lungimea se modifica si atunci nu mai este problema cu desfacerea atelor

Edited by laurentiu_tepes, 30 September 2014 - 23:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate