Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

acumulatori necunoscuti

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014
Am tot vazut zilele astea pe diverse site-uri acumulatori reincarcabili BTY..a folosit cineva?ce parere aveti?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Super-prosti se pare. Lasa-ma sa ghicesc, se gasesc la preturi mai mici decit unele alcaline de la supermarket.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qM6gcAMrvm8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am cumparat eu acesti acumulatori BTY de 3000mA, nu pot sa spun decat ca sunt mult mai slabi decat acumulatorii GP de 2500mA.

In schimb am mai cumparat modelul asta de acumulatori care m-au lasat masca la cat de performanti sunt, adica dupa incarcare se mentin luni de zile fara sa se descarce si in plus sunt ff potenti, depasesc cu mult pe cei GP.

Edited by kiario, 17 September 2014 - 07:37.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai depinde ce tip de acumulator e.

Sunt cateva modele - primiii care au venit pe piata cu ele au fost cei de la Sanyo - modelul eneloop - care au caracteristici similare bateriilor ca timp de descarcare ( nefolositi ). Dupa, au mai produs si alte marci. Asta e noul trend.

#5
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

 kiario, on 17 septembrie 2014 - 07:35, said:

Am cumparat
Atata vreme cat costa aproape 40 de lei setul  si sunt Low Self Discharge de ce te miri ca sunt buni.. Cei de 3000 sunt clar bombe si dupa pret

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
legat de acesti acumulatori, e clar ca amperajul face legea la o baterie/acumulator, insa cum ramane cu tensiunea, de ce acesti acumulatori au doar 1,2V si nu sunt ca si bateriile clasice de 1,5?

adica sunt si baterii de 2600mAh cu 1,5V, de ce nu pot face si acumulatorii in acelasi mod? imi scapa ceva in procesul de constructie a lor? sau e doar ceva de marketing?

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint chimii diferite, e chestie de cum merge universul nu de marketing. Au existat si niste alcaline reincarcabile dar nu mergeau prea bine.

De asemenea tensiunea la alcaline scade destul de mult si pe masura ce se consuma si in sarcina (din cauza rezistentei interne). Daca ai un consumator mai maricel e posibil sa ii dea tensiune reala mai mare de fapt un acumulator descarcat la 50% fata de o baterie descarcata la 50%.

#8
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

 kiario, on 17 septembrie 2014 - 07:35, said:

Am cumparat eu acesti acumulatori BTY de 3000mA, nu pot sa spun decat ca sunt mult mai slabi decat acumulatorii GP de 2500mA.

In schimb am mai cumparat modelul asta de acumulatori care m-au lasat masca la cat de performanti sunt, adica dupa incarcare se mentin luni de zile fara sa se descarce si in plus sunt ff potenti, depasesc cu mult pe cei GP.


si de unde i-ai cumparat pe cei BTONE?

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ceva mai ... concret ca sa spun asa?

am inteles explicatia, e ok, insa ceva mai aprofundat? :)

#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Dany_Darke, on 17 septembrie 2014 - 09:28, said:

legat de acesti acumulatori, e clar ca amperajul face legea la o baterie/acumulator, insa cum ramane cu tensiunea, de ce acesti acumulatori au doar 1,2V si nu sunt ca si bateriile clasice de 1,5?

adica sunt si baterii de 2600mAh cu 1,5V, de ce nu pot face si acumulatorii in acelasi mod? imi scapa ceva in procesul de constructie a lor? sau e doar ceva de marketing?
Un acumulator sau o baterie este caracterizat prin capacitatea masurasta in wati/ora si tensiune, nu prin intensitatea curentului sau "amperaj" cum ii spui tu, care este 0 daca bateria nu este conectata intr-un circuit.

Acumulatorii NI-MH au 1,2 V pentruca functioneaza pe alt principiu decat bateriile alcaline. Dar si tensiunea pentru bateriile alcaline scade cand se consuma energie.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"wati/ora" e exact la fel de gresit ca si "amperaj".

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 f300, on 17 septembrie 2014 - 10:43, said:

"wati/ora" e exact la fel de gresit ca si "amperaj".

din clasa a 8-a se invata la fizica, anume ca intensitatea curentului se masoara in amperi. iar popular s-a pastrat denumirea de amperaj. de aceea am si scris asa. stiu ca nu e acceptat lingvistic

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 f300, on 17 septembrie 2014 - 09:34, said:

Sint chimii diferite, e chestie de cum merge universul nu de marketing. Au existat si niste alcaline reincarcabile dar nu mergeau prea bine.

De asemenea tensiunea la alcaline scade destul de mult si pe masura ce se consuma si in sarcina (din cauza rezistentei interne). Daca ai un consumator mai maricel e posibil sa ii dea tensiune reala mai mare de fapt un acumulator descarcat la 50% fata de o baterie descarcata la 50%.

Dar avantajul alcalinelor e ca pot tine tensiunea in ele neconectati la nimic si 5 ani, pe cand acumulatorii se descarca stand, destul de repede.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint si niste eneloop care zice-se mai au 70% din energie dupa 5 ani. Dar oricum nu merita sa pui un eneloop bun intr-o scula care nu termina bateriile 5 ani.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Corect. Unii pun acumulatori in telecomenzi. Majoritatea telecomenzilor IR au un consum infim de energie.

Eu zic ca atat acumulatorii, cat si pilele uscate au utilitatea lor. Bateriile uscate ofera voltaj mai mare, acumulatorii o putere mai mare, datorita unui curent mai mare debitat. In circuite cu motoare sau in general chestii care consuma mult, e bine sa pui acumulatori. In chestii care consuma putin sau care au nevoie de o anumita tensiune, e bine sa pui baterii. De ex. device-uri unde trebuie puse 8 baterii in serie, pentru a obtine 12 V, dar curentul e mic. 8 acumulatori dau doar 9.6 V.

Edited by Ion_de_la_Raion, 17 September 2014 - 12:59.


#16
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

 mateius, on 17 septembrie 2014 - 09:55, said:



si de unde i-ai cumparat pe cei BTONE?
Exact de unde am pus link-ul cu ei.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Ion_de_la_Raion, on 17 septembrie 2014 - 12:55, said:

Corect. Unii pun acumulatori in telecomenzi. Majoritatea telecomenzilor IR au un consum infim de energie.

DA, fiecare cu utilitatea lui. De ceva timp incoace, presupun ca si din cauza bateriilor si din cauza device-urilor au ajuns ceasurile astea "de noptiera", telecomenzile, etc sa tina lejer peste 5 ani. Sint chiar si "mousi" care tin peste 1 an. Cind schimbi din cind in cind bateriile nu conteaza, dimpotriva e o senzatie de satisfactie pentru mine "bah, din nou ce mult au tinut".

Apropo, ca o paranteza exista AA/R6 (si probabil si alte dimensiuni) cu litiu (nu liion, nu acumulatori). Mult mai scumpe (si greu de gasit), cu ceva mai multa capacitate, cu ceva mai multa tensiune (1.7V) dar ideale in anumite aplicatii. Aveam un senzor afara care murea mereu cind era mai frig pe alcaline. Cu litiu astea merge beton de nu mai stiu citi ani.

#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 f300, on 17 septembrie 2014 - 10:43, said:

"wati/ora" e exact la fel de gresit ca si "amperaj".
Energia electrica se masoara in practica in wati/ora. Cauta pe google si te lamuresti.

 Dany_Darke, on 17 septembrie 2014 - 11:27, said:

din clasa a 8-a se invata la fizica, anume ca intensitatea curentului se masoara in amperi. iar popular s-a pastrat denumirea de amperaj. de aceea am si scris asa. stiu ca nu e acceptat lingvistic
Si ce treaba are intensitatea curentului cu o baterie? O baterie stocheaza energie electrica nu "curent".

 Ion_de_la_Raion, on 17 septembrie 2014 - 12:55, said:

Bateriile uscate ofera voltaj mai mare,
De fapt tensiunea la bornele bateriei va scadea de la 1,5 volti la mai putin daca pui bateria in sarcina.

Edited by neur0, 17 September 2014 - 13:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate