Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Upgrade HP Pavilion G6

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Cdu92

Cdu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 26.08.2013
Am un laptop HP Pavilion g6 cu urmatoarele componente:

Placa de baza: Hewlett-Packard 3567
Procesor: AMD A4-3300M
Placa Video: AMD Radeon HD 6480G
etc.

Eu as vrea sa-i fac un upgrade procesorului "AMD A4-3300M APU with Radeon™ HD Graphics 1.90 GHz" dar nu stiu daca este posibil acest lucru, habar n-am ce socket are sau daca de asta depinde alegerea noului procesor...

Motivul pentru care vreau sa-l schimb este din cauza ca majoritatea jocurilor/aplicatiilor de care am nevoie nu prea se inteleg cu el, restul componentelor fiind OK.

Tratati-o ca pe o intrebare si nu aruncati cu pietre.Daca nu se poate, asta e...

#2
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
In mod normal, cam astea-s alternativele la procesorul tau: http://www.cpu-world...Socket_FS1.html ..

#3
Cdu92

Cdu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 26.08.2013
Deci sa inteleg ca procesorul meu in modul turbo ajunge la 2,5 GHz...cum fac sa-i activez aceasta caracteristica?

#4
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008

 Cdu92, on 17 septembrie 2014 - 05:10, said:

Deci sa inteleg ca procesorul meu in modul turbo ajunge la 2,5 GHz...cum fac sa-i activez aceasta caracteristica?

Este activa permanent functia turbo. Salta el frecventa cand are nevoie de putere de procesare mai mare.

#5
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Schimbarea procesorului poţi să o faci doar cu altul care poate fi montat în acelaşi tip de soclu, asta ca răspuns la " ...habar n-am ce socket are sau daca de asta depinde alegerea noului procesor... "
Dacă schimbi procesorul pot apare probleme de răcire, care nu pot fi rezolvate totdeauna uşor.

Edited by Mos_Ilie, 17 September 2014 - 07:57.


#6
Cdu92

Cdu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 26.08.2013

 Mos_Ilie, on 17 septembrie 2014 - 07:56, said:

Salut,

Schimbarea procesorului poţi să o faci doar cu altul care poate fi montat în acelaşi tip de soclu, asta ca răspuns la " ...habar n-am ce socket are sau daca de asta depinde alegerea noului procesor... "
Dacă schimbi procesorul pot apare probleme de răcire, care nu pot fi rezolvate totdeauna uşor.

Ok. Mie oricum mi se incalzeste laptopul foarte repede si cred ca pot praji oua pe el.Am luat un program ce masoara temperatura componentelor.Daca ascult muzica sau ma uit la un video ( sa nu mai zic daca ma joc), placa de baza ajunge cu usurinta la temperaturi de peste 80° C iar jumatate(partea pe unde se aeriseste) de laptop efectiv frige.

Mentionez ca de cand l-am luat folosesc cooler-pad dar degeaba, nu are nici un efect.

Edited by Cdu92, 17 September 2014 - 15:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate