Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Inginer Proiectant - multinationale Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
a_c

a_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2008
Imi cer scuze ca deschid un nou topic. Tocmai ce m-am intors de la un interviu in Brasov pentru o pozitie de inginer proiectant pentru o multinationala cu origine germana care produce in Brasov amortizoare.

As vreau sa aflu ceva, deoarece in urma unui research nu prea m-am lamurit cum stau lucrurile, daca salariul castigat de cineva sub 5 ani de experienta depaseste 2500 de lei net in Brasov sau nu si aici ma refer strict la aceste firme producatoare de origine straina.

Eu fiind din alt oras mi s-a sugerat sa exprim o suma ce include si eventual pretul chiriei in Brasov, ceea ce am si facut dar impresia pe care o am ar fi ca asteptarile mele salariale ar fi fost mult prea mari. Prin urmare cum se situeaza in realitate salariile in Brasov pentru ingineri proiectanti (domeniu mecaniic)? Stie cineva un caz concret?

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Pai nu ai spus ce experienta ai tu??Sub 5 ani poate insemna si 1 luna!
Daca ai experienta si stii sa faci bine treaba atunci aia 2500lei sunt cam putini.Daca in schimb esti nou si stii meserie,dar doar putin ....asa,atunci aia 2500lei sunt cam mana cereasca!

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
2500 lei/luna este un salariu bun pentru cineva care se angajeaza azi in proiectare. Suma poate creste semnificativ in urmatorii ani odata cu experienta si seriozitatea ta.
Ca sa iti dau un exemplu, eu cistig pe post de cadru didactic universitar UPB (sef de lucrari) in jur de 1580 lei/luna, cu vreo 15 ani experienta. Sigur, la suma asta mai adaug proiecte, plata cu ora etc si ajung la suma ta sau putin peste. Acum zi, e o suma buna ce ti s-a oferit ?

#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
un salariu normal, ar incepe undeva pe la 3700 ron la care ar trebui sa se adauge bonusuri

#5
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Asta cu ar trebui nu il incalzeste cu nimic. LA 3700 nu mai esti simplu inginer proiectant, esti deja pe pozitie de TL, PL, PEL, etc.

@a_c: Sa inteleg ca te-ai dus la Stabilus. Acolo chiar nu stiu pe nimeni, dar e posibil ca 2500 lei sa fie o suma pe care ei o considera mare pt inceput, pt un om cu experienta destul de redusa. Acum depinde si cat de bine te-ai prezentat si "vandut" la interviu. In general salariul de intrare in firmele din Bv, pt oameni cu experienta scazuta e in zona 1200 - 2000 lei (difera de la firma la firma, daca esti student venit direct din facultate sau ai mai lucrat si altundeva), dar daca iti stii interesul si stii cum sa te faci remarcat in mod pozitiv (si asta nu inseamna overtime ca boul pana pici de oboseala), creste destul de repede si poate depasi 2500. Atentie, am zis in general. Pot exista si exceptii. Din ce stiu, nu prea conteaza cat ceri tu, decat daca esti atat de special incat te vor neaparat. Probabil iti vor face ei in zilele urmatoare o oferta, pe principiul "atat iti putem oferi, take it or leave it".
Oricum, in cazul in care calculul tau spune ca sub 2500 nu te descurci sa traiesti, nu te baga. Nu datorezi nimanui nimic, nu are rost sa te chinui prin nu stiu ce tomberon de garsoniera impartita cu inca un coleg eventual, doar ca sa ai "marea sansa" de a lucra pt o firma sau alta. Acum tu stii care e salariul minim cu care ai putea sa te descurci relativ decent.

Edited by Lowrider, 16 September 2014 - 23:10.


#6
a_c

a_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2008

 george_eu25, on 16 septembrie 2014 - 22:20, said:

Pai nu ai spus ce experienta ai tu??Sub 5 ani poate insemna si 1 luna!

Sub 5 ani in cazul meu inseamna aproape 3 ani de experienta in proiectare.

 Lowrider, on 16 septembrie 2014 - 23:07, said:

Asta cu ar trebui nu il incalzeste cu nimic. LA 3700 nu mai esti simplu inginer proiectant, esti deja pe pozitie de TL, PL, PEL, etc.

@a_c: Sa inteleg ca te-ai dus la Stabilus. Acolo chiar nu stiu pe nimeni, dar e posibil ca 2500 lei sa fie o suma pe care ei o considera mare pt inceput, pt un om cu experienta destul de redusa. Acum depinde si cat de bine te-ai prezentat si "vandut" la interviu. In general salariul de intrare in firmele din Bv, pt oameni cu experienta scazuta e in zona 1200 - 2000 lei (difera de la firma la firma, daca esti student venit direct din facultate sau ai mai lucrat si altundeva), dar daca iti stii interesul si stii cum sa te faci remarcat in mod pozitiv (si asta nu inseamna overtime ca boul pana pici de oboseala), creste destul de repede si poate depasi 2500. Atentie, am zis in general. Pot exista si exceptii. Din ce stiu, nu prea conteaza cat ceri tu, decat daca esti atat de special incat te vor neaparat. Probabil iti vor face ei in zilele urmatoare o oferta, pe principiul "atat iti putem oferi, take it or leave it".
Oricum, in cazul in care calculul tau spune ca sub 2500 nu te descurci sa traiesti, nu te baga. Nu datorezi nimanui nimic, nu are rost sa te chinui prin nu stiu ce tomberon de garsoniera impartita cu inca un coleg eventual, doar ca sa ai "marea sansa" de a lucra pt o firma sau alta. Acum tu stii care e salariul minim cu care ai putea sa te descurci relativ decent.

1200 de lei mi se pare extrem de putin pentru un inginer chiar si ca debutant, mai ales ca am inceput peste suma asta in urma cu trei ani si intr-o zona mai slab cotata decat Brasov. Ca sa nu mai lungesc vorba (sper ca nu citesc cei de la R. Umane pe aici), interviul l-am sustinut in limba germana, e un post important pentru ei deoarece pe directia lor de dezvoltare viitorul inginer in cauza are responsabilitatea de a optimiza masinile de conceptie proprie pe care le folosesc in productie.

Revenind la salariu, am cerut putin peste 3000 de lei (700 euro) si am avut supriza ca neamtul sa ramana perplex nu ca nu ar fi inteles cat inseamna suma asta in euro sau vice versa ca i-am facut conversia. Sincer, am plecat cu impresia de parca suma exprimata de mine ar fi fost mult prea mare pentru pozitia discutata. Ma rog, de asta am deschis topicul pentru ca eram curios sa aflu cam cum stau salariile in Brasov. Iar pragul de 2500 lei era un punct de referinta pentru mine in cazul companiilor straine.

Edited by a_c, 17 September 2014 - 05:28.


#7
a_c

a_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2008

 ionut76, on 16 septembrie 2014 - 22:42, said:

2500 lei/luna este un salariu bun pentru cineva care se angajeaza azi in proiectare. Suma poate creste semnificativ in urmatorii ani odata cu experienta si seriozitatea ta.
Ca sa iti dau un exemplu, eu cistig pe post de cadru didactic universitar UPB (sef de lucrari) in jur de 1580 lei/luna, cu vreo 15 ani experienta. Sigur, la suma asta mai adaug proiecte, plata cu ora etc si ajung la suma ta sau putin peste. Acum zi, e o suma buna ce ti s-a oferit ?

Stiu ca salariile din mediul academic sunt mici. Poate se va schimba situatia pe viitor. Am scris mai sus despre asteptarile salariale, raspunsul lor va fi peste cateva zile.

Totusi m-a intrigat pasajul cu seriozitatea si te intreb urmatorul fapt. Seriozitatea este direct proprotionala cu timpul petrecut in firma? E nevoie de 10 ani vechime la un anumit loc de munca doar ca sa fii catalogat serios, ma indoiesc. Pe acelasi principiu ajungem si la seriozitatea firmelor indiferent de marime care te disponibilizeaza repejor odata ce au probleme financiare napasandu-le prea mult de contributia ta pe care ai avut-o dea lungul timpului. Sunt multe exemple, iar mediul academic nici el nu este strain de practicile astea, exemplu: cand se restructureaza un departament sau o catedra.

Edited by a_c, 17 September 2014 - 06:19.


#8
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Eu nu m-am lămurit dacă vorbesti de net sau brut. Dacă ai cerut brut 700e e OK din ce povestești,  chiar ușor prea puțin.  La net 700e ar trebui firma sa-ți dea spre 1200e brut,  ceea ce e probabil un pic mai mult decât visează ei sa dea, probabil sub 1000e... Pot sa-ți zic ca colegi buni ingineri cu 20 de ani de experiența in proiectare s-au angajat la Schaeffler in BV cu 2000 lei net, asta e, mulți ingineri buni in BV si destul de mica oferta...

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Din pacate asa merg lucrurile, pe pozitii de junior engineer castigi foarte putin.

Abia cand incepi sa aduci experienta cu tine se discuta altfel. Cand esti si angajat si ti-au facut ei o oferta, se discuta de pe pozitie de forta. Daca esti unemployed, cam accepti ce zic ei.

Tu trebuia sa refuzi cu indarjire sa spui tu un pret, ai fi putut sa le dai doar necesarul tau lunar de intretinere (chirie, utilitati, transport, mancare, recreere) si sa ii lasi pe ei sa completeze suma pana la un salariu considerat decent de ei, asigurandu-i ca esti convins ca nu te vor jigni cu oferta lor.

#10
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Seriozitatea nu are direct legatura cu timpul petrecut in firma. Seriozitatea inseamna finalizarea proiectelor la timp, sprijinirea colegilor in anumite probleme de competenta ta, o atitudine corecta fata de anumite solicitari ale sefilor, o pregatire a ta continua in domeniu, punctualitate la locul de munca, mentinerea discutiilor cu colegii in anumite limite etc.

#11
americanuobamix

americanuobamix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.08.2014
te descurci singur pe postul oferit de ei? adica n-ai nevoie de inca cineva sa te completeze pentru proiectul tau?
daca te descurci singur atunci 3000 brut e ok. Daca ai nevoie de ajutor poate e un pic mult. Dar sub 2500 brut nu merita deloc! sa lucreze ei!
Daca te mai duci la ei la interviu si li se pare mult poti sa le zici ca nu esti interesat de ei. Depinde cat de strans cu usa esti!
Dar ai grija, daca 3000 li s-a parut mult atunci sa fi sigur ca nu-ti vor creste salariul prea repede si cu prea mult! O sa imbatranesti cu 3000
Poti sa stai si cu mai putin de atat (cu cat rezisti) maxim 1 an sa prinzi ceva experienta in domeniul lor si apoi pleci! Si cand pleci le zici verbal ca te simti neapreciat!
Daca ai cerut 3000 net poate e un pic mult.

Edited by americanuobamix, 17 September 2014 - 09:57.


#12
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
2500 brut inseamna vreo 1800 net, ceea ce pentru o persoana care se relocheaza nu e deloc ok, avand in vedere ca o chirie e undeva intre 700-800 ron, intretinere plus utilitati vreo 350 ron(optimist vorbind) ii raman vreo 700 ron pe luna pentru mancare, abonamente (transport, telefonie) de vicii nici nu mai vb. pentru o persoana care se relocheaza 1800 net pe luna e sclavagism.

#13
a_c

a_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2008
Lamurire, a fost vorba de o suma neta. Sa zicem ca am avut iluzii fata de firmele straine mai mari din industrie. In principal dupa ce am urmarit discutia aici am aflat cam ce banuiam si anume asteptarile mele salariale au fost cam mari.

#14
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 a_c, on 17 septembrie 2014 - 05:21, said:

Sub 5 ani in cazul meu inseamna aproape 3 ani de experienta in proiectare.
[...] e un post important pentru ei deoarece pe directia lor de dezvoltare viitorul inginer in cauza are responsabilitatea de a optimiza masinile de conceptie proprie pe care le folosesc in productie.

Nu te superi pe mine, dar 3 ani e aproape nimic dpdv experienta. Iti dau un exemplu de la mine de la munca: am colegi care sunt in firma de 27-29 de ani. Nu i-a interesat pozitie de conducere si toata viata au facut proiectare, munca de proiect si R&D. Oamenii aia cam cat ar trebui sa ceara la un interviu? Posted Image
Iar faza cu pozitia importanta... asa e la orice interviu. Cand ti se prezinta postul, ai senzatia ca toata firma se va invarti in jurul tau. E doar strategie si un exemplu bun de cum sa te "vinzi" (functioneaza in ambele directii).
Optimizarea unei masini nu e chiar rocket science, daca ai inteles cum functioneaza. Mai ales daca ii inveti toate chichitele si modul cum "reactioneaza" in diferite situatii, cu diferite setari, atunci optimizarea e joaca de copii. Sa o faci de la zero, aia da. Si pt aia se platesc o galagie de bani oriunde in lumea asta.

 SIR, on 17 septembrie 2014 - 07:02, said:

Pot sa-ți zic ca colegi buni ingineri cu 20 de ani de experiența in proiectare s-au angajat la Schaeffler in BV cu 2000 lei net, asta e, mulți ingineri buni in BV si destul de mica oferta...
Celebra firma INA... dupa episodul concedierilor masive din perioada de criza (cand alte firme din Bv dadeau mariri, fara sa dea absolut niciun om afara), lumea inca mai are incredere in asemenea angajator Posted Image

 a_c, on 17 septembrie 2014 - 17:54, said:

Lamurire, a fost vorba de o suma neta. Sa zicem ca am avut iluzii fata de firmele straine mai mari din industrie. In principal dupa ce am urmarit discutia aici am aflat cam ce banuiam si anume asteptarile mele salariale au fost cam mari.
Iti dau un pont: pt salarii de genul celui pe care-l vrei tu, orienteaza-te spre Sibiu. Am cunostinte care iau peste ce ai cerut tu, dar au si experienta ca lumea in spate. Insa nu se stie niciodata cum ti se face o oferta buna, daca-i convingi ca meriti.

#15
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
mai baieti..sa stii proiectare..sa ai si experienta 3 ani si cel mai important sa stii limba germana in domeniul tehnic si sa-ti ofere doar 2500 ron in mana mi se pare foarte putin...sa nu mai punem la socoteala ca de banii astia trebuie sa te si relochezi...

#16
a_c

a_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2008

 amertime, on 18 septembrie 2014 - 20:31, said:

mai baieti..sa stii proiectare..sa ai si experienta 3 ani si cel mai important sa stii limba germana in domeniul tehnic si sa-ti ofere doar 2500 ron in mana mi se pare foarte putin...sa nu mai punem la socoteala ca de banii astia trebuie sa te si relochezi...

Suntem pe aceeasi lungime de unda.

 Lowrider, on 18 septembrie 2014 - 00:29, said:

Nu te superi pe mine, dar 3 ani e aproape nimic dpdv experienta. Iti dau un exemplu de la mine de la munca: am colegi care sunt in firma de 27-29 de ani. Nu i-a interesat pozitie de conducere si toata viata au facut proiectare, munca de proiect si R&D. Oamenii aia cam cat ar trebui sa ceara la un interviu? Posted Image
Iar faza cu pozitia importanta... asa e la orice interviu. Cand ti se prezinta postul, ai senzatia ca toata firma se va invarti in jurul tau. E doar strategie si un exemplu bun de cum sa te "vinzi" (functioneaza in ambele directii).


Ai dreptate per total totusi mai sunt si alte perpspective din care poti privi problema. Eu ma incadrez in exemplul pe care l-ai dat in incheiere despre INA. Am plecat la drum cu gandul ca isi permit salarii de genul acesta. Vezi afirmatia colegului de mai sus. Acum daca asteptarile mele sau ale altcuiva au o baza in realitatea de la fata locului, asta e o alta treaba.

Legat de experienta depinde si ce faci in acei ani. Sunt diverse medii profesionale unde faci proiectare si ai acces la o baza tehnica foarte buna pe cand la altele te bazezi mai mult pe cont propriu si inveti din mers.
Nu blufez cand iti spun ca la mai putin de un an experienta am cerut ceva mai putin de atat la o firma ceha cu birou de proiectare in Bucuresti (si ce se facea acolo era foarte usor). Dar atunci am avut surpriza sa mi se spuna ca am cerut prea putin pentru Bucuresti. Nu m-am ales cu job-ul pentru ca au dorit o varianta rapida si nu au dorit sa piarda timpul: preaviz, gasit cazare in capitala etc.

Cat ii priveste pe cei cu peste 20 de ani de experienta, sincer fiecare poate cere cat crede de cuviinta, conditia de baza ar fi sa fie si platiti asa. Mereu mi-am spus ca inginerii sunt platiti mult prea putin fata de raspunderea pe care o au. Acum la nemti, daca te angajezi in proiectare direct din facultate dupa ce ti-ai facut semestrul de practica intr-o companie renumita si lucrarea de diploma/dizertatie tot cu sprijinul lor, poti incepe lejer de la 36000/39000 euro brut/an.  Sunt diferente nu-i asa fata de cei 1200-1400 lei/luna sugerati ca medie pentru Romania?

Edited by a_c, 18 September 2014 - 21:38.


#17
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 amertime, on 18 septembrie 2014 - 20:31, said:

mai baieti..sa stii proiectare..sa ai si experienta 3 ani si cel mai important sa stii limba germana in domeniul tehnic si sa-ti ofere doar 2500 ron in mana mi se pare foarte putin...sa nu mai punem la socoteala ca de banii astia trebuie sa te si relochezi...

Nu ma pronunt daca 2500 e mult sau putin. In postul precedent am spus doar in ce zona se incadreaza salariile in Bv, in medie.
Dar am o curiozitate: ce inseamna sa stii proiectare? Dupa parerea mea 3 ani nu sunt suficienti pt a spune ca stii proiectare sau ca esti inginer. Ca ai diploma de inginer, ok, de acord. Dar e o diferenta enorma intre a sti Catia/UG/ProE si a sti proiectare. Catia e un simplu tool de care te folosesti pt a-ti transpune gandirea inginereasca intr-un mediu virtual si apoi pe un desen tehnic. Un soft il inveti relativ repede pt task-uri uzuale, dar fara gandirea tehnica ramai la stadiul de simplu utilizator de soft. Iar gandirea tehnica o dezvolti in ani de zile de lucru.
Faza cu germana... mie mi se pare ca nu e un mare fasss. Toate firmele mari care lucreaza cu clienti nemti sau care sunt venite din Germania ofera cursuri de germana in-house angajatilor lor. In Brasov si Sibiu nu esti foarte special daca stii germana. E un avantaj, dar atat, nu mai da pe nimeni pe spate faptul ca in CV scrie la limbi straine germana.


 a_c, on 18 septembrie 2014 - 21:35, said:

Acum la nemti, daca te angajezi in proiectare direct din facultate dupa ce ti-ai facut semestrul de practica intr-o companie renumita si lucrarea de diploma/dizertatie tot cu sprijinul lor, poti incepe lejer de la 36000/39000 euro brut/an. Sunt diferente nu-i asa fata de cei 1200-1400 lei/luna sugerati ca medie pentru Romania?
Fara sa fiu ironic sau arogant, ce te opreste sa mergi sa lucrezi in Germania? Firmele de acolo cauta mereu ingineri buni. Daca 36000 brut/an ti se pare ok, fa pasul. Daca esti necasatorit, vei fi Steuerklasse 1, ceea ce inseamna ca vei lua cam 1800 in mana. Daca e ok, aplica pe site-urile de job-uri si vezi ce iese.

#18
a_c

a_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2008

 Lowrider, on 19 septembrie 2014 - 00:04, said:

Fara sa fiu ironic sau arogant, ce te opreste sa mergi sa lucrezi in Germania? Firmele de acolo cauta mereu ingineri buni. Daca 36000 brut/an ti se pare ok, fa pasul. Daca esti necasatorit, vei fi Steuerklasse 1, ceea ce inseamna ca vei lua cam 1800 in mana. Daca e ok, aplica pe site-urile de job-uri si vezi ce iese.

Topicul asta si-a cam atins scopul. Imi displac replicile forumiste in care trebuie sa explici orice, mai avem putin si ajungem la teoria chibritului. Cunosc multe din chichitele sistemului fiscal si legislativ german. Salariul respectiv e valabil pentru absolventi. Mai pot spune ca In Germania trebuie sa ai norocul sa gasesti un job in care experienta ta sa fie exact ceea ce isi doreste clientul.
De asemenea mai stiu ca exista o puzderie de firme parazit ca Ferchau, Bertrand, Assystem, Altran si altele care fac o gramada de bani din outsourcing iar cand proiectele se termina exista o probabilitate foarte mare sa ajungi pe tusa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate