Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Synology DS112+ - viteza download

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Salut!

Dețin ca NAS modelul mai sus menționat:
- proc.2.0 GHz Marvell Kirkwood mv6282 (Marvell ARMADA 300)
- 16-bit@DDR3, 512MB of RAM
- hdd WD WD40EFRX-68WT0N0 (64MB Cache) - 5TB
- DSM 5.0-4493 update 5
Este într-un lan de care se "ocupă" un DLINK 868L (FB 1000Mbps de la RDS) - conexiunea intre Router și NAS este wired, link 1Gbps full duplex.
Folosind transmission, viteza de download nu trece niciodată de 15MB/s fiind și foarte instabilă, fluctuând abrupt la intervale foarte scurte.(CPU se duce în 98-99% iar RAM max 25%, DAR, chiar în load 99% face streaming la 2 blu-ray-uri simultan fără nicio problemă).



Cine ar fi responsabil de plafonarea vitezei și de fluctuațiile menționate mai sus? router-ul sau nas-ul?


Mențiuni:
este făcut port forward pt. transmission port 51413 ("peer-port-random-on-start": false,)
nu există nicio regulă de QoS pe router sau/și NAS.



Mulțumesc!

#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Daca copiezi un fisier de 20 GB, ce viteza ai? Cred ca ii datorita fragmentarii fisierelor din torrent.

#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
DiskStation1> wget ftp://rds:[email protected]/TestDownload10GBytes
--2014-09-16 20:24:51--  ftp://rds:*password*@ftp.rdsnet.ro/TestDownload10GBytes
   => 'TestDownload10GBytes'
Resolving ftp.rdsnet.ro... 193.231.236.53
Connecting to ftp.rdsnet.ro|193.231.236.53|:21... connected.
Logging in as rds ... Logged in!
==> SYST ... done.    ==> PWD ... done.
==> TYPE I ... done.  ==> CWD not needed.
==> SIZE TestDownload10GBytes ... 10490000000
==> PASV ... done.    ==> RETR TestDownload10GBytes ... done.
Length: 10490000000 (9.8G) (unauthoritative)
100%[==================================================================================================>] 10,490,000,000 12.7MB/s   in 9m 58s
2014-09-16 20:34:51 (16.7 MB/s) - 'TestDownload10GBytes' saved [10490000000]

min 8MB/s max 40MB/s. Fluctuează foarte mult.

#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
procesorul nu face fata. ai nevoie de ceva mai performant mai ales la asemenea viteze.

#5
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Clar. Merci frumos.

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Btw, un DS 214play ar face fata? Intel Atom 1.6GHz dual core / 1GB DDR3. Multumesc!

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu am testat inca performanta pe torrente. nu e un subiect care sa prezinte interes/prioritate.  o sa incerc un download normal. revin!

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Inainte de a arunca la gunoi DS112+ incearca si Download Station-ul Synology in loc de transmission ar trebui sa ai rezultate un pic mai bune.
Clar ca 214play va merge mai bine decat 112+.

Edited by MD, 17 September 2014 - 23:19.


#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
MD, am testat și cu aplicația nativă de la Synology, din păcate aceleași rezultate.

#10
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Nu face fata, mai ales la torente. La dld simplu http sau ftp e cat de cat ok, dar la torente sughita rau. Am 9-14 MB/s in torente si cam 35-45 MB/s http pe un ds212+
Am discutat si cu suportul ethnic de la ei (jos palaria), s-au conectat si au testat vreo luna de zile, concluzia a fost ca atat poate procesorul la torente.
Conexiunea e tot 1000 de la rds, iar la momentul testelor tot dir 868L foloseam. Oricum routerul nu are importanta in ecuatia asta (cu conditia sa fie cat de cat capabil), cu alte 3 routere merge exact la fel.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu stiu de ce cred ca aceste nas-uri sunt mult subdimensionate, bune doar sa faca fata acasa, in conditii mai mult decat lejere, adica 1-2 pc-uri, un dlna si un copy-paste banal de cateva sute de mb

dar cand pui 20-30 de utilizatori care lucreaza destul de mult cu fisiere mari in retea, sughita rau Posted Image
am folosit cateva (lacie, ds..) de curand am folosit un model Qnap de aproape 1000 eur, cu doua hdd-uri de 2tb wd red,
parea scula profi, a mers aproape o luna relativ bine dupa care a crapat intr-o noapte cand l-am pus sa transfere peste 500GB de pe cateva computere
s-a blocat si a inceput sa se restarteze .. se pare ca a stricat matricea raid si trebuie refacut totul

comparativ, un mini server hp proliant destul de vechi (xeon, 4gb ram, pret ~600 eur) merge muuult superior, practic nu se simte incarcare de procesor sau memorie in absolut nici o situatie
ajunge la limita hdd-urilor, dar cam atat

Edited by aeon, 25 September 2014 - 08:29.


#12
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Clar sunt facute pentru home use, cel mult small office; mai degraba overpriced pentru ce ofera :)
La momentul cand am luat acest ds nici nu visam eu la conexiune mai mare de 100 mbps, eram multumit ca are mediaplayerul server capabil sa ruleze bitrate mare pe lan, ca se ocupa de torente acceptabil si de consumul/zgomotul redus fata de un pc mai vechi. Spun asta pentru ca banuiesc ca multi cumpara asa ceva cam din aceleasi motive.
In momentul de fata as opta pe ceva homemade dar din componente special pentru asa ceva (nu gen desktop). Probabil costa ceva mai mult decat decat ce ofera syno sau qnap dar cred ca merita din punct de vedere al performantei. Ah, si mai e si aspectul comoditatii, cred ca e mai simplu de setat/configurat syno decat ceva custom.

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ia un computers sh dual core brand name cu cel putin 2 bay-uri de hdd si ai rezolvat problema
e mult superior ca performanta si semnificativ mai ieftin

poti pune diverse softuri nas pe el, freenas, turnkey, chiar si xpenology (e tutorial pe aici pe forum) direct pe un stick usb
eventual un linux oarecare

eu am folosit un card sd de 4gb direct in cititorul de carduri inclus intr-un astfel de computer

#14
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Sunt convins ca asa este, nu te contrazic. Iesi mai ieftin (chiar moca, daca ai un pc mai vechi care sta degeaba)
Dar pierzi la zgomot si consum/caldura degajata, spatiu ocupat si estetica, chiar si la performanta fata de ceva facut cu componente dedicate pentru asa ceva. Eu unul nu mai am nervi sa support vechea rajnita, si nici rabdare sa sa mai curat ventilatoarele (oricum in 2 luni iar urla). La actualul ds 212+ doar hardurile se aud, sunt niste vechituri si alea.
Deocamdata nu am ce sa-I reprosez in afara de faptul ca ma asteptam la mai mult pe partea de torente. Dar cum nu stau tot timpul sa trag imensitati nu ma vad sa renunt la el prea curand. Principalul lui scop in cazul meu e sa stocheze si sa redea in reteaua locala, eventual un cloud pentru telefoane, o camera de supraveghere in viitor si cam atat.

#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postaeon, on 25 septembrie 2014 - 08:26, said:

parea scula profi, a mers aproape o luna relativ bine dupa care a crapat intr-o noapte cand l-am pus sa transfere peste 500GB de pe cateva computere
s-a blocat si a inceput sa se restarteze.

ciudat comportament. eu am mutat simultan cam 2.5Tb de date dintr-un sut de pe 4 pc/laptop pe un ds214play fara probleme. limita a fost viteza de scriere a discurilor.

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
acum merge iar, s-a ocupat cineva si i-a refacut matricea raid de la 0
si a recomandat sa nu se mai transfere cantitati mari de date Posted Image
poate de fapt hdd-urile sunt cu probleme, desi sunt noi...

Edited by aeon, 25 September 2014 - 11:16.


#17
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu am mutat inclusiv un singr fisier 928GB fara probleme. inclusiv la hash check au corespuns. o verificare mai atenta a hdd si a echipamentelor de retea implicate ar fi de dorit.

#18
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
@danyxp sunt de acord cu tine. Nu poti avea pretentii totusi de la un nas ca de la un pc. Dar tocmai de aceea exista pentru cei care s-au saturat de alte cutii, zgomote, fire etc. Desi am posibilitatea, nu as inlocui Nas-ul sub nici o forma cu un pc.
Eu folosesc DS214 si munceste pentru 2 bloguri, torente ocazionale, photo station, 2camere ip, vpn, dns, cloud, media server. Ce as mai putea dori? Toate astea le face o cutie mica, silentioasa, consum mic de energie si aratoasa pt a o putea expune in sufragerie.

Edited by dcrst755, 02 October 2014 - 22:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate