Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Transformare motosapa in generator de curent

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Detin o motosapa cu motor Briggs&Stratton (6.5 CP) si as dori sa stiu daca gasesc in comert un ansamblu pentru a o transforma in generator de curent.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In comert nu se gasesc generatoare adaptabile la motosapa, dar poti construi, iei un alternator de masina, la 12 sau 24V, pe care-l actionezi cu motorul tau, incarci una sau mai multe baterii. Un generator de 230V e mai complicat, trebuie sa asigure si tensiunea si frecventa fixa, indiferent de sarcina.

#3
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Multumesc de informatie!  Sa incarc baterii de masina pot face folosind UPS-ul centralei dar pe mine ma interesa unu' de 220V...
Singura solutie se pare ca este sa cumpar un generator din comert. Ca putere sa zicem cam la 1.5KW. L-am "ochit" pe asta: http://www.emag.ro/c...b/pd/D29PLBBBM/ Ceva sugestii?

In cartea tehnica a motorului B&S zicea ca se poate folosi si ca generator. Ma gindeam ca exista in magazinele de specialitate ceva gata asamblat care "se lipeste" de motor si gata - te-ai facut si cu generator...

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cred c-ai inteles gresit, acele motoare se folosesc pe mai multe utilaje, printre care si generatoare. Chiar daca, teoretic ai gasi generatorul, electronica, carburatorul cu sistemul de comanda, ca si piese de schimb, ma tem ca te costa dublu ca un generator nou, complet.

#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Ok.
Ce zici de "oferta" de mai sus?

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-am ce zice, nu cunosc utilajul, nici la ce-ti trebuie.

#7
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Pai imi trebuie, cind se ia curentul, sa pot folosi hidroforul, frigiderul, calculatorul si un tv... Pe ultimele 2 le pot folosi oricum cu UPS-ul centralei (UPS 500 HD, are 300W) dar la apa e problema ca hidroforul e de 600W.

Si daca mai am nevoie de bormasina, flex, blender, etc, maruntisuri... Normal, folosite pe rind, nu toate in acelasi moment.

#8
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Se poate folosi un motor trifazat, care e reversibil in generator. De exemplu, unul de 1,5-2Kw/3000RPM. Ca sa devina generator, trebuie invartit cu peste 3000RPM, iar intre faze, trebuiesc montati trei condensatori. Randamentul nu e stralucit, dar e cel mai ieftin generator.
Despre folosirea motorului ca generator, s-a discutat aici   http://www.elforum.r...u-motor-termic/

Edited by pisicamatache, 17 September 2014 - 14:58.


#9
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Multumesc mult domnule draga!

#10
Robertbv

Robertbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 26.08.2013
Salut
stiu ca in magazine exista utilaje care sunt multifunctionale, se poate atasa freza de zapada,discuri pentru arat,pompa pt apa si generator
o jucarie dinasta e foarte scuma mai ales ca vine cu toate cele 4 module la pachet(2300 euro daca tin bine minte)
Depinde acuma de ce ai tu si ce stie sa faca,daca in carte iti zice ca merge ca si generator, posibil sa gasesti in magazin modulul care vine atasat, dar probabil va fi mai scump decat cel mai ieftin generator pe care il gasesti la ora actuala pe piata

#11
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Da, se pare ca exista ce zici tu, cu toate ca este foarte scump.
MA voi indrepta catre un generator gata facut, din comert, cea mai ieftina chinezarie. Nu stiu daca va fi folosit vreodata, sa fie acolo, ca nu stii cind ai nevoie de dracovenie.
Puterea, am mai zis, in jur de 1,5-2 KW.
In afara de stern-ul de pe eMAG mai stiti ceva ieftin?

O alta intrebare la care va supun atentia este legata de un AVR Mustek 1260. In aceasta perioada destul de tulbure, majoritatea prietenilor au avut norocul :D sa se pricopseasca cu arderi ale electronicelor din casa. Motivul: tensiune prea mare. Vazind aceasta problema, am cumparat 4 bucati stabilizatoare.  Observ ca atunci cind tensiunea scade sub 220V automat se aude un pocnet, se apinde acel led rosu si aparatul incepe sa scoata undeva la 230V. Problema este ca la tensiuni in priza de 235-240V aparatul nu schiteaza nimic (valabil la toate cele 4 bucati). Este acesta un defect? LA cit ar trebui sa "redreseze" tensiunea? Pina la ce valoare (peste 230V) rezista un produs electronic (Led TV,  Calculator, Router, etc)?

#12
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
AVR Mustek 1260, am impresia ca este o pocnitoare care nu stabilizeaza decat daca tensiunea este sub 220v, pretul spune ca este slab.
Ai aici un stabilizator unde fabricantul nu s-a sfiit sa dea limitele tensiunilor la care lucreaza 140v-260v dar este dublu la pret fata de Mustek.
http://www.electropo...ell-1000va600w/

N-am inteles ce este cu acel generator Stern? nu este deajuns de ieftin sau nu este fiabil , de ce cauti altul?

#13
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Doresc pareri despre acel Stern, daca face banii sau daca este altceva mai bun dpdv calitate/pret.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate